استفاده از تجربه‌هاي اصحاب نشر در تدوين منابع آموزشي
23 3 1391    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)، اين جلسه با حضور نادر قدياني، رييس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران و ساير اعضاي اتحاديه و به همت کميسيون آموزش اتحاديه عصر يكشنبه (21 خرداد) برگزار شد. 

در اين جلسه، حسين حسين‌خاني 40 سال تجربه‌ و فراز و فرودهاي حوزه نشر را با ديگر فعالان اين حوزه در ميان گذاشت. دبير اين جلسه، مجيد رهباني از موسسه فرهنگي هنري جهان کتاب بود و جلسه با پرسش‌هاي وي از اين ناشر با سابقه کشور پيگيري شد. 

ابتدا قدياني درباره اين جلسات گفت: حضور ناشران در کنار يکديگر با وجود گرفتاري‌ها و مشکلات اين حوزه را بايد مغتنم شمرد و براي تبادل تجربيات از اين جلسات بهره برد. 

رهباني نيز درباره وضعيت نشر عنوان کرد: وضعيت بي‌ثبات اقتصادي، افزايش غير عادي بهاي کاغذ، مشکلات توزيع، کمي تقاضا که با افزايش بهاي کاغذ منجر به کمتر شدن خريد کتاب مي‌شود، بي اعتمادي خريداران به کتاب، کمبود کتابفروشي‌ها و اختلال‌هاي اداره ماليات از جمله مشکلات عمده حوزه نشر کتاب است. 

وي با اشاره به اين که فعالان با سابقه نشر، نهادهاي فرهنگي کشورند، افزود: ناشران فرهنگي خدمتگزار فرهنگ کشور به‌شمار مي‌آيند، نهادهاي فرهنگي محصول سال‌ها‌ تلاش و ممارست‌اند و توليد اين نهادها بخش مهمي از فرهنگ کشور را مي‌سازد. 

رهباني ادامه داد: ناشران حاملان فرهنگي‌اند و اهميت به اين حوزه به نفع کشور است؛ چراکه در زمانه‌اي به سر مي‌بريم که غلبه با ماديات و کالاهاي غيرفرهنگي است. 

وي در ادامه درباره اهداف برگزاري اين جلسات گفت: در اين جلسات که قرار است به صورت ماهيانه برگزار شود، از فعالان با سابقه و همچنين جوانان موفق در اين حوزه دعوت خواهيم کرد و در نهايت ماحصل اين کلاس‌ها به عنوان منابع آموزش صنعت نشر استفاده خواهد شد. 

در ادامه نشست، حسين‌خاني تاكيد كرد: ناشران بايد به سراغ کار تخصصي بروند چراکه فعاليت در حوزه تخصصي سبب انباشت اطلاعات و تخصص ناشران مي‌شود و فعاليت آن‌ها به مرور زمان آسان‌تر مي‌شود. 

وي در پاسخ به رهباني مبني بر اين‌که آيا بازار بر گرايش ناشران به سمت نشر عمومي يا تخصصي موثر است، گفت: بازار بسيار تعيين‌کننده است. در سال‌هاي اول فعاليت ما نياز داشتيم که در بخش‌هاي مختلف فعاليت کنيم. نشر عمومي گستره است و نياز به ويراستاران متخصص در حوزه‌هاي متنوع دارد اما در حوزه تخصصي، ويراستار در همان حوزه تخصصي فعاليت مي‌كند. 

اين فعال حوزه نشر با اشاره به اين‌که پس از مدتي فعاليت در اين حوزه متوجه شدم که نشر کتاب فقط ويرايش و نمونه‌خواني نيست،گفت: در نشر کتاب نياز به يادگيري صفحه‌آرايي و ويراستاري هم داريم. 

رهباني با اشاره به اين كه اگر ابعاد يک موسسه نشر رشد و گسترش پيدا کرد، خود به خود به سمت نشر عمومي گام برمي‌دارد، نظر حسين‌خاني را در اين‌باره خواست، وي اظهار کرد: مديريت اين نوع انتشارات بسيار سخت است و نياز به مديران مختلف در حوزه‌هاي گوناگون خواهد داشت.

در بخش‌ ديگر نشست، مدير انتشارات آگاه به تشريح تجربيات خود درباره گروه‌هاي اجتماعي و مخاطبان کتاب‌هاي انتشارات خود و نيازسنجي مخاطبان پرداخت و درباره قيمت کتاب با توجه به قدرت خريد مخاطبان گفت: انتشارات آگاه جزو معدود انتشاراتي است که قيمت کتاب خود را تا سال‌ها چندان تغيير نداد. 

در اين نشست تخصصي درباره بازار کتاب و تحميل شدن شرايط اقتصادي به ناشران و تاثير آن بر تيراژ کتاب‌ها نيز صحبت شد و در پايان نشست، حاضران پرسش‌هايي را مطرح کردند و مدير انتشارات آگاه به اين سوالات پاسخ داد.
 
منبع سايت : ibna.ir
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی