حمايت رييس فرهنگستان زبان فارسي از کتاب‌هاي الکترونيک
24 11 1390    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا) حدادعادل، رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي و رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، در پاسخ به اين سوال که «با ظهور رسانه‌هاي ديجيتال، و سرگرمي‌هاي گوناگون، کتاب تا چه حد مي‌تواند در توليد و حفظ فرهنگ جامعه موثر باشد؟» گفت: اگر کتاب وارد عرصه ديجيتال شود، امروزه اثر بيشتري مي‌تواند داشته باشد؛ کتاب که به کاغذ نيست، بلکه به انديشه‌ آن است، يک وقت به صورت کاغذ و يک وقت به صورت «e-book»؛ مانند چراغ که يک زمان با نفت کار مي‌کرد و اکنون با برق، مهم آن نوري است که به ما مي‌دهد!

وي ادامه داد: کتاب هم بايد با اين تکنولوژي‌ها، خودش را همگام سازد تا موثر باشد. اگرچه برخي از اين دست‌آوردهاي ديجيتال که کارکرد سرگرمي دارند از آفت‌هاي کتاب و کتابخواني محسوب مي‌شوند و انسان را از انديشيدن باز مي‌دارند اما ترغيب به مطالعه بايد از کودکي آغاز شود و يک تربيت درست انجام شود تا کودکان به لذت بردن از مطالعه عادت کنند.

از رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي پرسيده شد: « باتوجه به اين‌که شما در تمام 29 دوره جايزه کتاب سال حضور داشته‌ايد، سير تحول اين جايزه و غناي کتاب در ايران را چطور ارزيابي مي‌‌کنيد؟»  حدادعادل پاسخ داد: نمي‌توانم دقيق ارزيابي کنم اما احساسم اين است که روند روبه رشدي را طي کرده است؛ تجربه‌ها به هم افزوده شده است و اگر کتاب‌هايي که در دوره‌هاي نخستين، چاپ و برگزيده شده‌اند، با کتاب‌هاي دوره اخير مقاسيه کنيم، شاهد اعتلا و رشد کيفي کتاب‌ها هستيم.

منبع سايت : ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی