فروغي: مهم‌ترين هدف نخبگان نشر، حفظ منافع و مصالح صنفي است
26 7 1393    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا) فتح‌الله فروغي، مديرمسئول انتشارات شورا و يکي از نامزدهاي انتخابات هيات‌مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران است. وي در اين گفت‌وگو درباره پيشبرد اهداف صنفي در دور جديد فعاليت‌هاي اتحاديه مي‌گويد.

* پيشبرد اهداف هر نهادي به‌ويژه نهادهاي صنفي همچون اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران منوط به مشارکت و حضور جدي و عملي اعضاي آن نهاد است در اين حوزه چه برنامه‌اي داريد؟

به نظرم بر تمامي کساني که علاقه به همبستگي و فعاليت‌هاي جمعي دارند و دل در گروه تحقق اهداف سازماني، فرض است که براي تحقق هدفي که شما گفتيد تلاش کنند و با حضور و ارائه خدمات و فعاليت‌هاي متناسب با اهداف اتحاديه، باعث تقويت و هويت‌بخشي هرچه بيشتر نهاد صنفي شوند.

به نظرم همه‌کساني که تجربه‌هاي ارزشمندي در طي سال‌ها همکاري در بخش‌هاي مختلف اتحاديه دارند با بهره‌گيري از نظرات پيشکسوتان صنف، مي‌توانند، تأثيري ثمربخش در رساندن اتحاديه به جايگاه و منزلت اصلي‌اش داشته باشند.

* براساس مفاد مندرج در اساسنامه اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران و به استناد ماده 21قانون نظام صنفي به‌منظور حفظ و حمايت از حقوق صنفي نامزدهاي اين دوره از انتخابات بايد چه برنامه‌هايي را در اولويت کاري خود قرار دهند؟

به‌ نظرم هر نامزدي در صورت موفقيت در انتخابات بايد وظايف مقرر در قانون و آيين‌نامه‌هاي اجرايي را باهدف ايجاد و تحکيم اصول همکاري بين افراد صنف و بهبود وضع پيشه و خدمات در ارتباط با رفاه مصرف‌کنندگان، بهبود اقتصاد نشر و تسهيل روابط افراد صنف با مؤسسات دولتي و خصوصي...به شکلي اجرايي تعريف و محقق کند.

هدف اصلي رساندن اتحاديه به جايگاهي است که بتواند براي حفظ منافع و مصالح صنفي اعضا و ارتقاي آن مؤثر واقع شود. بديهي است دستيابي به اين هدف از طريق داشتن برنامه‌اي واقع‌گرا و پيشرو و نيز حضور هيات‌مديره‌اي برنامه محور و پاسخ‌گو تحقق خواهد يافت.

* به‌منظور تحقق اهداف مذکور چه راهکارهايي بايد انديشيده شود؟

گام نخست داشتن برنامه زمان‌بندي شده و متعهد و پاسخ‌گو بودن در قبال اعضاي اتحاديه و فرايند اجرايي آن است. اما تحقق آن درگرو بهره‌گيري از آثار و فوايد فرايند مسئوليت و رهبري جمعي گرا به‌جاي فرايند مديريت فردي گراست.

راهکار بعدي در نظر گرفتن اندوخته‌ها و داشته‌ها و بهره گرفتن از تجربه‌هاي قبلي براي برداشتن گام‌هاي بعدي است در اين مسير بهره‌مندي از نظرات صاحبان خِرَد و انديشه در صنف، فراهم آوردن فرصت‌ها و انگيزه‌هاي لازم براي مشارکت جمعي و هم‌افزايي صنفي و به‌تبع آن برخورداري از نظرات و تجربيات اعضا و محدود نکردن امور و تصميمات به اعضاي هيات‌مديره بسيار مؤثر است.

* سوابق و فعاليت‌هاي فتح‌الله فروغي
- - همکاري با اتحاديه (کميته اجراي ناشران داخلي نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران) چهاردهمين دوره (1380)
- همکاري با اتحاديه در پذيرش مسئوليت مديريت سالن‌هاي 14 و 15 (پانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران 1381)
- عضويت در کميسيون آموزش اتحاديه (1386)
- مسئول کميسيون آموزش اتحاديه (89 ـ1387)
- مسئول برگزاري ? دوره کارگاه تخصصي مديران نشر (با همکاري آکادمي آموزش نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت 89 و 1388)
- عضويت در کارگروه ساماندهي توزيع کتاب اتحاديه (1388)
- عضو هيات مديره و خزانه‌دار اتحاديه (1389 تاکنون)
- عضو و مسئول کميسيون آموزش اتحاديه (92 ـ 1389)
- عضو کارگروه ناشران الکترونيک اتحاديه (1391)
- دبير کارگروه همکاري‌هاي فرهنگي اتحاديه‌هاي ناشران و ايران و افغانستان (1392
)

http://ibna.ir/vdchx6niw23nv6d.tft2.html:منبع
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی