دهقاني: «همگامان نشر» با شعار «مشارکت‌جويي، انديشه‌ورزي و خرد جمعي» در انتخابات شرکت مي‌کنند
6 7 1393    

يحيي دهقاني مدير موسسه انتشارات مبتکران و نامزد انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران که در حال حاضر عضو اين هيئت مديره است، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره برنامه‌هاي خود در صورت پيروزي در اين انتخابات گفت: اعتقادم اين است که اگر هرکدام از نامزدها و اعضاي نهايي هيئت مديره بخواهند برنامه جداگانه ارائه بدهند، کاري از پيش نخواهد رفت و کار به تک‌روي و چالش‌هاي حاشيه‌اي خواهد انجاميد.

وي افزود: به همين دليل به همراه 4 نفر ديگر از کانديداها، گروهي به نام همگامان نشر تشکيل داديم و قرار گذاشتيم تا برنامه‌ مشترکي ارائه کنيم تا کارها با انسجام بيشتري پيش برود. اعضاي اين گروه متفقا معتقدند که بر سر راه نشر کشور، 3 مانع اساسي وجود دارد که بايد برداشته شوند و همين 3 مانع هستند که مانع اين مي‌شوند که کتاب به عنوان يک کالاي فرهنگي، وارد سبد خانواده‌ها شود. مانع اول، ساختار نامناسب توليد کتاب، از تمام جهات است که شامل مواردي چون هزينه‌ها، ارشاد و خود ناشران مي‌شود.

اين ناشر در ادامه گفت:‌ مانع دوم، محدوديت‌هاي ساختاري در عرضه و تقاضاست که باعث مي‌شود فرهنگ کتابخواني عليرغم همه تلاش‌ها پايين بماند. از ديگر مشکلات اين عامل اين است که ويترين مناسبي براي کتاب در کشورمان وجود ندارد و در حالي که 11 هزار مجوز نشر وجود دارد اما تنها هزار و 500 کتابفروشي در کشور وجود دارد. مانع سوم هم اعمال سياست‌هاي حمايتي دولت است که به صورت متفرقه و پاره‌وقت است در حالي که بايد متمرکز و مستمر باشد. اين حمايت هم بايد به صورت مادي و معنوي باشد. به نظر گروه همگامان نشر، رشد کمي و کيفي صنعت نشر کشورمان تابع اين 3 مورد است و در صورت برداشته شدن اين 3 مانع شاهد رشد آن خواهيم بود.

مدير انتشارات مبتکران گفت: راهبرد اصلي گروه همگامان نشر، ظرفيت‌سازي از طريق کارگروه‌ها و کميسيون‌ها خواهد بود. اعتماد و اتکا به اعضاي صنف و برقراري ارتباط با انجمن‌هاي فرهنگي کشور از ديگر برنامه‌هاي اين گروه است. تعامل مثبت با متوليان دولتي کتاب و نشر هم برنامه ديگر ماست.

نامزد انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران در معرفي اعضاي گروه همگامان نشر گفت: محمدحسن محمدي مدير نشر مهاجر، فتح‌الله فروغي دهکردي مدير انتشارات شورا، فرهاد تيمورزاده مدير انتشارات تيمورزاده، مسعود پايدار داريان مدير نشر کتاب دانشگاهي و من عضو اين گروه هستيم.

دهقاني در بخش ديگري از سخنانش گفت: بي‌اعتمادي موجود در بين اعضاي صنف، موجب شده تا از بين هزار و 300 عضو آن، تنها 15 نفر براي انتخابات هيئت مديره کانديدا شوند که اين نشان‌دهنده عدم اعتماد به بدنه نشر نيز هست. گروه همگامان نشر خواهد کوشيد تا اعضاي اتحاديه و صنف را براي تصميم‌گيري‌هاي مختلف درباره کارشان، تشويق کند. بنابراين شعار کلي گروه مورد نظر در انتخابات «مشارکت‌جويي، انديشه‌ورزي و خرد جمعي» است و برنامه‌هاي حقوقي، رفاهي، آموزشي و پژوهشي مختلفي را در دستور کار خود دارد. حضور در نمايشگاه‌هاي داخلي و بين‌المللي و تقويت روابط عمومي اتحاديه نيز از ديگر برنامه‌هاي همگامان نشر در صورت پيروزي در اين انتخابات است.

وي درباره سوابق خود گفت: بعد از انقلاب، مديرکل آموزش دو دانشگاه کشور بودم و بعد از فعاليت‌هاي مشابه در اين حوزه، وارد فعاليت نشر شدم. در حال حاضر 28 سال است که موسسه مبتکران را داير کرد‌ه‌ام که يک بخش آن، فعاليت انتشاراتي است. در اولين روزهايي که وارد کار نشر شدم، وارد اتحاديه ناشران و کتابفروشان شدم و در حال حاضر 4 سال است که عضو هيئت مديره اين اتحاديه هستم. عضويت در هيئت موسس انجمن فرهنگي ناشران که 2 سال آن به عضويت در هيئت مديره گذشت، عضويت 12 ساله در هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي که 10 سال آن به رياست اين هيئت گذشت و همچنين عضويت در هيئت مديره انجمن ناشران کودک و نوجوان از تجربيات من هستند. همين سوابق هستند که براي حضور در انتخابات مورد نظر، انگيزه‌بخش هستند و باعث مي‌شوند به وضعيت بهتر بيانديشيم.http://mehrnews.com/detail/News/2377782:منبع
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی