ايجاد نگراني به نفع انتخابات آينده اتحاديه ناشران و کتابفروشان نيست
31 6 1393    

به گزارش خبرگزاري مهر، متن اين يادداشت به اين شرح است:

«بسياري از کساني که دغدغه فرهنگ عمومي و صنعت نشر کشور را دارند اين روزها نگران انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران و وضعيت ترکيب هيات مديره آينده آن شده‌اند. اين نگراني ناشي از يک جريان رسانه‌اي است که متاسفانه بر مبناي يک فرض نادرست و رويکرد اشتباه شکل گرفته و اين شائبه را در افکار عمومي دست‌اندرکاران امر فرهنگ ايجاد کرده است که ناشران آموزشي يا دانشگاهي در يک اقدام برنامه‌ريزي‌شده و با هدف مصادره به مطلوب يک تشکل صنفي، قصد تصاحب اتحاديه را دارند.

ادعا از اين قرار است که نيمي از فهرست شانزده نفري نامزدها را ناشران آموزشي، دانشگاهي و کمک آموزشي تشکيل داده‌اند و بنا به دلايلي از جمله استفاده از ظرفيت‌هاي اتحاديه ناشران به نفع منافع و مسايل حوزه فعاليت‌شان، حضور کم‌رنگ ناشران عمومي را احساس کرده و اقدام به تغيير جريان حاکم بر اتحاديه کرده‌اند. در حالي که اگر فردي آشنا به فضاي نشر کشور هم نباشد دست کم با يک جستجوي ساده در  فضاي مجازي متوجه مي‌شود که فقط شش نفر از فهرست نهايي اعلام شده، آموزشي يا دانشگاهي محسوب مي‌شوند.

انتشارات مهاجر به عنوان يک ناشر عمومي کودک و نوجوان که رويکرد علمي در محتواي آثارش دارد در گروه آموزشي‌ها محاسبه شده است که با اين معيار بخش عمده‌اي از ناشران عمومي، ناشران آموزشي خواهند بود. يا مثلا انتشارات کمتر شناخته شده بهياد که موضوع فعاليت‌اش در فهرست خانه کتاب، زمينه‌هاي مختلف قيد شده و با نگاهي به آثار آن نيز مشخص مي‌شود که يک ناشر عمومي است و به دليل انتشار چند اثر آموزشي، در ليست آموزشي‌ها جاي گرفته است. با اين حساب شش ناشر با زمينه‌هاي فعاليت متفاوت دانشگاهي، آموزشي و کمک‌آموزشي که داراي اهداف، رويکردها، مخاطبان، مطالبات و... مختلف و متنوعي هستند در فهرست نهايي نامزدها ديده مي‌شوند.

حال سوال اين است که آياسهمي معادل يک‌سوم از ليست افراد معرفي‌شده براي عضويت در هيات مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان، به معني تصاحب اتحاديه است؟ و آيا در شرايطي که به لحاظ کمي احتمال آموزشي‌تر شدن ترکيب هيات‌مديره اتحاديه کمي بيشتر از سي درصد است، اعلام وضعيت بحراني ما به ازاي خارجي دارد؟

موضوع مهم بعدي القاي يک جريان و اقدام هماهنگ برنامه‌ريزي‌شده آموزشي‌ها و تعبير دورخيز يا عياراتي شبيه به اين است که جاي تعجب دارد. فارغ از اين که آيا به واقع انتخاب مثلا شخصي چون آقاي پايدار که در دوره قبلي (دوره مديريت کياييان) نقش موثر و فعالي در برنامه¬هاي اتحاديه داشته است به ضرر اتحاديه است يا نه، نسبتي ميان نشر ايشان با پنج ناشر ديگر آموزشي برقرار است؟

يک ناشر دانشگاهي که در زمينه فني و مهندسي کتاب منتشر مي‌کند چه وجه اشتراکي با مثلا انتشارات مبتکران که مخاطبان‌اش دانش‌آموزان هستند دارد؛ ناشر تخصصي کتاب¬هاي پزشکي منافع مشترکي با يک ناشر کمک‌آموزشي در زمينه تحصيلات تکميلي يا يک ناشر دست چندم کمک‌آموزشي مقطع ابتدايي ندارد. زماني مي‌توان نگران يک جريان بود و وضعيت هشدار اعلام کرد که منافع و اهداف و مطالبات مشترک محقق نشده گروهي آنها را در قالب يک برنامه هماهنگ، کنار هم قرار داده باشد؛ شرايطي که از فهرست نامزدهاي اتحاديه استنباط نمي‌شود و لذا نمي‌توان نگران يک سناريوي از پيش طراحي شده بود و نسبت به آينده‌اش اعلام خطر کرد. اتفاقي که در دوره قبل رخ داد اعلام فهرست واحد برخي جريان‌هاي فعال حوزه نشر بود و نشان از يک اقدام و برنامه هماهنگ داشت، چيزي که در اين روزها از سوي گروهي از ناشران به اصطلاح آموزشي با يک هدف مشخص و برنامه‌ريزي شده رخ نداده است.

با اين اوصاف کساني که آگاهانه يا از روي بي اطلاعي به اين موج نگراني دامن زدند بايد به اين نکته توجه کنند که اين به‌هم ريختگي رواني و ايجاد شائبه براي اهالي فرهنگ گرچه به ظاهر با نيت نگراني نسبت به اوضاع نشر کشور و بهبود وضعيت فرهنگ عمومي کشور شکل گرفته اما نتايج خوبي به همراه نخواهد داشت. اين شرايط براي برگزاري يک انتخابات سالم مناسب نيست و انحراف موضوعي به نفع ترکيب آينده هيات مديره اتحاديه نخواهد بود.»

http://mehrnews.com/detail/News/2371658 :منبع
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی