واکنش به مطلبي درباره انتخابات اتحاديه ناشران
24 6 1393    

«1- انتخابات پيش رو، انتخابات اتحاديه ناشران و کتاب‌فروشان تهران است که شش رسته دارد: ناشران، کتاب‌فروشان، موزعان کتاب، ناشر کتاب‌فروشان، توليد و توزيع‌کنندگان کارت و پوستر، و ناشران الکترونيک. اين اتحاديه را نبايد به رسته ناشران منحصر کرد و ناخودآگاه اعتراض رسته‌هاي ديگر را برانگيخت. هر چند هيأت مديره‌هاي ادواري اين اتحاديه به دلايل معيني همواره از رسته ناشران انتخاب مي‌شده‌اند اما تصوير بزرگتري از صنف و اتخاذ روش صحيح تعامل ميان رسته‌ها و درون رسته‌ها، مي‌تواند يکپارچگي و همدلي صنف را تقويت کند و مشارکت را ارتقا بخشد.

2- منتخبان اتحاديه از هر حوزه نشر بايد منافع کلان صنف را بر منافع بخشي خود ارجح بدانند؛ همچنان که منافع کل صنف تابعي از منافع ملي است.

3- عضويت ناشران دانشگاهي و آموزشي در اتحاديه، تکليف قانون نظام صنفي است و اتحاديه ديگري ندارند. انجمن‌هاي فرهنگي در حوزه‌هاي مختلف نشر، گردهمايي‌هايي تخصصي است. ناشران دانشگاهي و آموزشي دانش‌بنيان، خود را هميار و همکار ناشران ديگر مي‌دانند. بسيار از ناشران عمومي در حوزه‌هاي ديگر نشر هم فعاليت مي‌کنند.

4- عضويت ناشر دانشگاهي يا آموزشي در هيأت مديره اتحاديه،‌ اقتصاد نشر او را فعال‌تر يا حوزه‌هاي ديگر را راکد نمي‌کند؛ چنان‌که حضور ناشر عمومي در هيأت مديره نيز مميزي را برطرف نمي‌کند و نکرده است. ناشر دانشگاهي و آموزشي هم با مشکلاتي مواجه است. کاهش اين معضلات تابع متغيرهاي کلان ديگري بويژه بسته شدن يا گشايش فضاي فرهنگي و اقتصادي جامعه است و حل و فصل آن، امري راهبردي است.

خلاصه کلام اين‌که هيأت مديره‌اي متشکل از اعضاي کارآزموده صنف قادر خواهد بود به مدد فعالان، پيشکسوتان،‌کارشناسان و صاحب‌نظران درون و بيرون صنف و با اتخاذ روش‌هاي قانونمند خواهان اصلاح قوانين و آيين‌نامه‌هاي نشر و تلاش در مسير بهبود وضعيت و معيشت صنف و رسيدن اتحاديه به جايگاهي مناسب باشد. ان‌شاءالله.

مسعود پايدار، يحيي دهقاني، فتح‌الله فروغي»

ايسنا اخيرا در گزارشي نوشت: «هشت نفر از فهرست 16 نفره نامزدهاي انتخابات اتحاديه ناشران و کتاب‌فروشان تهران را ناشران آموزشي تشکيل مي‌دهند؛ ناشراني که بعضا منافعي متفاوت با ناشران عمومي دارند و اين موضوع مي‌تواند عملکرد اتحاديه ناشران را تحت تاثير خود قرار بدهد.

اما از سوي ديگر آيا اتحاديه ناشران تا کنون ‌توانسته در راه مطالبات و دغدغه‌هاي ناشران گام بردارد که حالا ترکيب آن مهم باشد؟»

http://isna.ir/fa/news/9306231383  :منبع

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی