9 10 1392    

ارزيابي شما از فعاليت‌هاي وزارت ارشاد در دوره قبل چيست؟ وقتي سکان معاونت فرهنگي ارشاد را به دست گرفتيد واقعا چه چيزي را تحويل گرفتيد؟
چندان با صحبت كردن از گذشته به ويژه در جهت نفي آن موافق نيستم، چرا كه به هر حال در هر دوره‌اي تلاش شده تا كارهاي مثبتي انجام شود. البته اگر اين نگاه به گذشته از ديد آسيب‌شناسانه باشد، با آن موافق هستم. بايد تلاش کنيم و بفهميم ‌كه چگونه خشت امروز را بنا بگذاريم كه مشكلات ديروز دوباره رخ ندهد و دوباره به نقطه صفر باز نگرديم. در دوره‌هاي مختلف در فضاي فرهنگي وزارت ارشاد با رويكردهاي مختلفي برنامه‌هايي اجرا شده، برنامه‌هايي كه گاه حركت‌هاي رو به جلويي در آن‌ها ديده شده و گاه نيز ضعف‌هايي را به دنبال داشته‌اند.
لااقل بگوييد که مهم‌ترين مشكلاتي كه در بدو ورود به معاونت با آن روبه‌رو شديد، چه بود؟
اتفاقاتي در دوره هشت سال دولت قبلي رخ داده كه به نوعي منجر به وارد شدن آسيب‌هايي به اين وزارتخانه شدند. با توجه به افزايش توليد فرآورده‌هاي نفتي و افزايش قيمت آن در ابتداي دولت هشت ساله، مسيري براي افزايش سرمايه‌ها و درآمدهاي به ظاهر فرهنگي ايجاد شد. اين مسأله منجر به شكل گرفتن نوعي احساس سرمايه‌داري كاذب در بخش فرهنگي براي متوليان شد. از همين رو نوعي از مراودات پديد آمد كه منجر به توقع‌زايي براي مجموعه‌هاي مختلف شد. بر همين اساس هم برخي متوليان مجموعه‌ها احساس كردند كه مي‌توانند خواستار حمايت‌هاي مالي بيشتري از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شوند.
اين توقعات هنوز هم ادامه دارند؟
بله و اين بخشي از مشكلاتي است كه هزينه‌هايي را متوجه ارشاد كرده است؛ توقعاتي كه هنوز هم به تبع گذشته ادامه دارند. از طرفي در اين سال‌ها حوزه معاونت فرهنگي شاخص‌هاي روشني براي هدايت و حمايت فرهنگي نداشت و بخش قابل توجهي از برنامه‌هاي آن صرف تأمين توقعات بيروني مي‌شد.
به توقعات خارج از وزارتخانه اشاره كرديد كه هنوز هم ادامه دارند و در اين چند سال شكل گرفته‌اند. نمونه‌اي از اين مصاديق را بگوييد؟
مجموعه‌هاي مختلفي از نهادها، سازمان‌ها و مؤسسات بودند و هنوز هم هستند که با توجه به توقع ايجاد شده به ارشاد به عنوان يكي از منابع تأمين نيازهاي مالي‌شان نگاه مي‌كردند. از همين رو از طريق بخشي از ارتباطاتي كه با معاونت داشتند تلاش مي‌كردند تا منابع مالي مورد نيازشان را از اين طريق تأمين كنند. البته مشكلات ايجاد شده از دوره قبل تنها به اين موارد ختم نمي‌شود. در اين سال‌ها مجموعه‌ها و طيف‌هاي خاصي با معاونت فرهنگي مرتبط بودند. البته در اصل تعامل مشكلي نيست اما مشكل اينجاست كه اغلب آن‌ها در برابر توقعاتشان حمايت چنداني از وزارت ارشاد نمي کردند. متأسفانه آن گروه قبلي هنوز هم متوقع ادامه حمايت‌ها هستند. اين در حالي است كه منابع مالي رو به افول رفته و ارشاد ديگر قادر به پاسخگويي به توقعات قبلي و فعلي نيست.
در شرايط فعلي و با توجه به آسيب‌هايي كه متوجه معاونت شده چه برنامه‌اي در پيش گرفته‌ايد؟
بخشي از برنامه‌ها را شايد بتوان در حوزه‌هاي رواني و دروني تفسير كرد كه اعتماد‌سازي دوباره يكي از مهم ترين آن‌ها به شمار مي‌آيد. اين كه اهالي كتاب به معاونت فرهنگي اعتماد كنند و باور كنند كه اين نهاد پناهگاهي براي آنان به شمار مي‌آيد. اين رويكرد اگر چه به ظاهر برنامه نيست اما در واقع حركتي است كه براي محقق شدن برنامه‌هاي متعددي را مي‌طلبد. طبيعي است كه در چنين شرايطي نبايد به دنبال حذف بخشي از اهالي فرهنگي و سليقه‌هايشان باشيم. اتفاقي كه در دوره‌هاي قبل رخ داده و متأسفانه ما شاهد اين بوديم كه در گذشته متوليان قادر به تحمل سليقه‌هاي متفاوت نبودند. چيزي كه در دولت اعتدال انتظار آن مي‌رود اين است كه سليقه‌هاي متعدد و متنوع در مجموعه تحمل و حفظ شود. اين اعتماد‌سازي و نزديك شدن مجدد اهالي كتاب به متوليان فرهنگي بخش مهمي از برنامه‌هاي ما را تشكيل مي‌دهد. بخش ديگري كه در رأس برنامه‌ريزي‌هاي ما قرار دارد در حوزه شفافيت‌هاي عملكردي است. حداقل از اين طريق قادر به حل بخشي از مشكلات اين حوزه خواهيم بود. از اين طريق هم اقدامات معاونت فرهنگي به‌طور شفاف در برابر اهالي كتاب قرار مي‌گيرد و هم مي‌توانيم از نظرات و نقدهاي اهالي كتاب بهره بگيريم. افرادي هم كه در زمينه هيأت خريد كتاب انتخاب شدند در همين راستا بود. البته تحقق اين مسأله نياز به همراهي اهالي نشر هم دارد و ما به تنهايي در آن موفق نخواهيم شد. در نتيجه اين تعامل دوسويه، اهل كتاب هم قادر خواهند بود كه توانايي واقعي معاونت فرهنگي را به جاي آن چه در گذشته اغراق‌آميز نشان داده مي‌شد؛ ببينند.
به هيأت خريد كتاب اشاره كرديد. انتخاب افرادي نظير كامران فاني، محمدعلي مهدوي‌راد، علي اصغر محمدخان و... اتفاق خوبي به شمار مي‌آيد. مي‌توان اميدوار شد كه در بخش‌هاي ديگر هم شاهد انتخاب‌هايي بر اساس شايسته سالاري و نه بر اساس رابطه و برخوردهاي سليقه‌اي باشيم؟
ما هم در تلاشيم تا به جاي انتخاب‌هايي كه تحت تأثير جريان‌ها و احزاب است به شايستگي افراد توجه داشته باشيم البته هميشه هم در فضاي انتخاب دستمان باز نيست؛ اين طور نيست كه بتوانيم تمام آنهايي را كه انتظار داريم وارد فضاي كار كنيم. خوشبختانه در بحث انتخاب هيأت خريد بخت با ما يار بود تا اين عزيزان همراهي با معاونت فرهنگي را قبول كنند. هر كاري امانتي به شمار مي‌آيد كه بايد آن را به اهلش سپرد. بايد تلاش كرد افرادي كه مي‌توانند آن فعاليت را به درستي عهده دار شوند انتخاب شوند. افرادي كه جزو جريان‌هاي مختلفي فكري- سياسي باشند.

براي خواندن ادامه اخبار به لينک زير مراجعه فرماييد

http://http//www.iran-newspaper.com/1392/10/8/Iran/5546/Page/8/Index.htm
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی