صالحي در جلسه مشترک با ناشران عنوان کرد پيشنهاد تشکيل کار گروه شش‌گانه براي حل مشکلات نشر
2 9 1392    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)، چهارمين نشست هم‌انديشي اصحاب نشر با مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شب گذشته (28 آبانماه) با حضور سيدعباس صالحي، معاون امور فرهنگي و روساي صنف چاپ و نشر در تالار آبگينه تهران برگزار شد.

صالحي درباره حضور نيافتن وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين جلسه گفت: ايشان براي رسيدگي به برخي مسايل و مشکلات به شوراي عالي انقلاب فرهنگي دعوت شده‌اند و اين امر موجب شد تا نتوانند در اين جلسه به حضور ناشران برسند.

معاون امور فرهنگي در ابتداي سخنان خود با اشاره به اهميت کتاب در جامعه گفت: اگر ما کتاب را نمايه خلاقيت يک ملت بدانيم که مطمئناً چنين است و اگر بخواهيم اوج‌ها و فرودهاي يک ملت را با کتاب تعيين کنيم، طبيعتا ناشران نمايانگر اين خلاقيت هستند. حضور بنده در اين جمع بزرگ و فخيم افتخاري است تا در اين مسير پر فراز و نشيب در  خدمت صنعت نشر باشم. نگاهي که وجود دارد اين است که حوزه نشر براي ناشران است و ما خادمان ناشران هستيم. طبيعتا تعاملي فعال برقرار خواهد بود و در خدمت ناشران قرار خواهيم گرفت ولي کار اصلي نشر را به آن‌ها مي‌سپاريم.

رويکردهاي فرهنگي دولت در دوره جديد معاونت فرهنگي

وي افزود: نوع نگاه به نشر در دوره جديد رويکردهايي از اين قبيل است؛ پذيرش گفتمان‌هاي متکثر و متنوع در چارچوب قوانين کشور، زُدايش نگاه امنيتي از نشر و ناشران، حمايت از خلاقيت‌هاي ناشران فعال و کساني که قدمت طولاني در عرصه نشر دارند (ناشراني که ريشه در زمين دارند و بال و بر آن‌ها در آسمان است)، توجه جدي به تقويت قالب‌هاي نو و موثر در ويترين کتاب، فعال سازي نهادهاي صنفي عرصه نشر (برون‌سپاري نهادهاي صنفي و به رسميت شناختن اين نهادها و کوچک‌کردن دولت و بزرگ‌شدن ملت)، حذف رقابت عرصه دولتي با بخش خصوصي (دولت نبايد رقيب بخش خصوصي شود بلکه بايد مسير را براي اين بخش هموار کند. اصل 44 قانون اساسي فقط براي خصوصي کردن اقتصاد نيست بلکه در عرصه فرهنگ هم کاربرد دارد)، شفافيت در خريد کتاب (براي جلوگيري از رانت‌خواري بايد در اتاق‌هاي شيشه‌اي باشيم زيرا انسان در اتاق‌هاي تاريک به سرعت به طاغوت تبديل مي‌شود)، پاسخگويي شفاف و همراه با احترام به مولفان و ناشران، بازخواني و اصلاح روند مميزي کتاب از طريق اصلاح قانون، تسريع در اعطاي مجوزها و ...، توجه به حوزه‌هاي جديد رو به آينده نشر به ويژه نشر الکترونيک و موارد ديگر.

اصل ملت است و دولت در حاشيه است
معاون امور فرهنگي با برشمردن اين دستور کارها در دوره مديريت جديد گفت:  دولت ما قصد دارد به مسايل جامعه فکر کند و جامعه و ملت را اصل مي‌داند و خود را حاشيه اين جريان بزرگ قلمداد مي‌کند.

وي افزود: مسايل نشر متنوع و متکثر هستند و امروز ما در حوزه نشر وارث نگاه‌هاي سليقه‌اي و انسدادگرايانه و همچنين موقعيت سخت اقتصادي هستيم. از آنجايي که حوزه نشر صنعتي رنجور است با توجه به وضعيت اقتصادي، فشار بيشتري بر آن‌ها تحميل شده است. مسايل حوزه نشر فراوان هستند و يک روزه قابل حل نيستند. از سويي ديگر يک نفره نيز نمي‌توان به اين مسايل پرداخت بلکه بايد همه با هم تلاش کنيم تا اين خانه بار ديگر آباد شود.

ادامه خبر را از آدرس زير ملاحظه فرماييد

http://ibna.ir/vdcepp8zejh8vwi.b9bj.html 
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی