يادداشتي در پي سخنان رييس جمهوري در مراسم بازگشايي مدارس جانا سخن از زبان ما مي‌گويي!
1 8 1392    


به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در نخستين حضورش در آيين بازگشايي مدارس ايران در قامت رييس جمهوري، در سخناني كه در ظاهر مخاطبانش دانش‌آموزان و فرهنگيان بودند و در واقع تمام ملت ايران، از سه عنصر كليدي سخن گفت كه در صورت توجه به آن، آينده روشن‌تري در انتظار فرهنگ با سابقه ايرانيان خواهد بود.

«كتاب»، «انشاء» و «گفت‌وگو» همان سه عنصري است كه روحاني در قالب درخواستي از آموزش و پرورش و فرهنگيان براي ايجاد زنگ‌هايي با همين عناوين مطرح كرد و گفت: «جامعه ما از کتاب و کتابخواني فاصله گرفته است ... » همين جمله از زبان رييس جمهوري يك كشور كافي است تا افراد آن جامعه را به فكري عميق فرو برد.

كمي به اين جمله دقت كنيم! آشنا نيست؟! براي خبرنگاران حوزه كتاب كه آشناست! آن‌ها چندسالي‌ است كه ميان انبوه خبرهاي سياسي، اقتصادي، ورزشي و حتي حوادث اجتماعي، به سختي قامت مستقلي افراشته و نظير آن را منعكس مي‌كنند؛ از كتاب مي‌نويسند و جاي خالي آن را در برخي خانه‌ها و ميان برخي محافل و قشرها، آن‌هم در جامعه‌اي كه تاريخي قديم و تمدني عميق دارد، گوشزد مي‌كنند و با نشر اخبار تازه در اين حوزه سعي در ترغيب آنان به مطالعه دارند.

اين خبرنگاران كه گاه در اوج بي‌توجهي‌ها فعاليت‌هاي خود را به اوج رسانده‌اند، تنها به كمك تلاش‌هايشان براي پررنگ‌تر كردن نقش اين «يار مهربان» در بين اقشار جامعه، توانسته‌اند جاي خود را ميان ديگر گروه‌هاي خبري پيدا كنند و تا حدودي مورد توجه مسوولان ذيربط از يك سو و ديگر همكاران از سوي ديگر و مردمي كه براي آنان مي‌نويسند قرار بگيرند.

حالا سخن رييس جمهوري و تأكيد ايشان بر كتاب، كه تنها مخاطبانش دانش‌آموزان و فرهنگيان نيستند بلكه همه مردم ايران‌ را شامل مي‌شوند، نيروي تازه‌اي در كالبد اين خبرنگاران است كه با انگيزه‌اي بيشتر در اين حوزه قلم بزنند و سخن بگويند و گويي تأكيد رييس جمهورشان هديه‌اي معنوي براي آنان است تا ارزش كارشان براي همه ايرانيان آشكار كند. 

مي‌دانيم كه سخن حسن روحاني از توجه بيشتر به «كتاب» است، پس اميدواريم مخاطبان هم آن را با جديت دنبال كنند. سخن رييس جمهوري جدي است و ايشان با همين جديت عازم نيويورك شده‌اند تا ميان طرح مهم‌ترين مسايل سياسي و بين‌المللي با همتايان و دولتمردان خارجي، تأسيس اتحاديه کتابخانه‌هاي ملي و پارلماني کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد را پيشنهاد دهد و به همه بگويد كه اين «يار مهربان» حتي در آن سوي دنيا هم با او همراه است.
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی