بيانيه‌ي انجمن نويسندگان کودک و نوجوان درباره‌ي ضرورت رفع سانسور از حوزه‌ي کتاب‌هاي کودک و نوجوان
27 7 1392    

ضرورت احترام به حقوق صنفي نويسنده

به نام پروردگار کودکي

پيش از اين بسياري از پديدآورندگان و کارشناسان حوزه‌ي ادبيات کودک و نوجوان به پيامدهاي منفي سانسور در اين حوزه اشاره کرده بودند، رويه‌اي که در اين سال‌ها به مميزي پيش از چاپ مشهور شده است. همچنين انجمن نويسندگان کودک و نوجوان طي نشست‌هاي کارشناسي و تخصصي بارها به ارزيابي تأثير منفي اين رويه بر شکوفايي ادبيات کودک و نوجوان پرداخته که متأسفانه تاکنون با اين نظرگاه‌ها برخورد فعالي صورت نگرفته است.

 حاکميت نگاه‌هاي غيرکارشناسي که به‌طور‌عمده با رويکردي ظاهرنگرانه شکل گرفته، اين مجوز را براي گروهي محدود فراهم آورده تا با واژگان و عبارت‌ها، همانند کدهاي رمزگذاري‌شده و درنهايت بدبيني برخورد کنند، تا آن‌جا که هر روز دايره‌ي کتاب‌هاي موردقبول تنگ‌تر شود. در اين رويه برمبناي يک گرايش و سليقه‌ي خاص فکري، واژگان و عبارت‌هايي را که نبايد در متن به کار برده شوند، با شيوه‌اي دستوري به نويسندگان و پديدآورندگان ديکته مي‌کنند، بي‌آن‌که توجه شود کليت متن چه پيامي براي مخاطب دارد.

در طول سال‌هاي اخير نگاه‌هاي سخت‌گيرانه‌ي سليقه‌اي و خلاف قانون اساسي چنان در سانسور کتاب گسترش يافته که شرح برخي از جزييات آن شگفتي‌آوراست؛ و در کتاب‌هاي کودک و نوجوان به‌ويژه آثار ترجمه شده، مواردي کتاب را به محاق توقيف و سانسور برده است که شب و روز در تلويزيون جمهوري اسلامي ايران نمايش داده مي‌شود.

با آن‌که قانون حمايت از مؤلفان و مصنفان مصوب سال 1348 مالکيت نويسنده بر اثرش را مي‌پذيرد، اما در رويه‌ي مميزي پيش از چاپ، اين حق مالکيت ناديده گرفته شده و به دليل ناهمخواني با سليقه‌هاي خاص، نويسنده ناچار به سانسور متن خود مي‌شود. اين پرسش را بسياري ازنويسندگان و پديدآورندگان مطرح مي‌کنند که اگر نظر دستگاه مميزي را نپذيرند، مرجع فرجام‌خواهي آن‌ها کدام نهاد است؟

اکنون که وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي خود بر نادرستي اين رويه تأکيد دارد، انتظار داريم همچنان که در بندهاي 1، 2، 4 دومين هدف محوري برنامه‌ي پيشنهادي ايشان به مجلس آمده، «براي تضمين آزادي‌هاي قانوني و ارتقاي منزلت اجتماعي اهل فرهنگ و هنر» تلاش شود تا شرايط نگران‌کننده‌ي کنوني جاي خود را به فرايندي منطبق بر قانون اساسي جمهوري اسلامي بدهد.

در اين چارچوب انجمن نويسندگان کودک و نوجوان آمادگي خود را براي ارائه‌ي ديدگاه‌هاي کارشناسي و تخصصي اعلام مي‌کند. باشد که از اين رهگذر، حقوق صنفي نويسندگان و پديدآورندگان محترم شمرده شود و توليد کتاب‌هاي کودک و نوجوان به شرايط طبيعي خود بازگردد.

                                                                                     شهريور 1392

                                                                        انجمن نويسندگان کودک ونوجوان


0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی