در سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر حق حرمت اثر يا حق تماميت بررسي و به تصويب رس
29 11 1391    

رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر با بيان اين مطلب به خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، اظهار کرد: حق حرمت اثر يا حق تماميت به اين معناست که تنها پديدآورنده اثر مي‌تواند تصميم بگيرد که اثرش با چه عنوان و محتوايي منتشر شود. بنابراين، کسي حق ندارد بدون اجازه پديدآورنده اثر دخل و تصرفي در محتوا يا عنوان آن داشته باشد.

سيدعباس حسيني‌نيك توضيح داد: تعريف مذکور بيانگر اين موضوع است که تمام اشخاص طرف قرارداد مولف‌ مانند ناشر حق ندارند بدون اجازه مولف، مقداري از اثر را تغيير دهند يا حذف کنند. همچنين اگر دستگاه‌هاي نظارتي و کنترلي انتشار اثر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعمال تغييري را در عنوان يا محتواي اثر براي صدور مجوز نشر آن به ناشر پيشنهاد دهند، بايد پديدآورنده اثر موافق باشد و اگر موافق نباشد کسي نمي‌تواند او را به تغيير عنوان يا محتواي اثرش مجبور کند. در نتيجه مولف حق دارد تا از انتشار اثرش جلوگيري کند.

رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر با بيان اين‌که حق مذکور در سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر بررسي و به تصويب اعضاي شورا رسيد، افزود: به موجب اين حق هر گونه دخل و تصرف يا ديگر تغييرات در محتوا، شکل، عنوان يا نشانه ويژه اثر منوط به کسب اجازه از پديدآورنده اثر است.

حسيني‌نيك ادامه داد: همچنين در سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر در راستاي اصلاح حقوقي، اين تبصره که «شکل، عنوان و نشان ويژه اثر در صورتي که از خلاقيت و نوآوري ناشي شده باشد، مورد حمايت حق حرمت اثر يا حق تماميت است و هيچ کس نمي‌تواند آن‌ها را براي اثر ديگري از همان نوع به ترتيبي که القاي شبهه کند، بکار برد.» به دليل اهميتي که داشت، به ماده تبديل و انشاي آن اصلاح شد.

وي اظهار کرد: براي ملاک‌هاي رعايت حق حرمت اثر دو ديدگاه وجود دارد؛ در ديدگاه نخست، نظر و خواسته پديدآورنده اثر، ملاک رعايت حفظ تماميت اثر است. در اين ديدگاه، مفهوم حق حرمت اثر اين است که پديدآورنده تنها کسي محسوب مي‌شود که حق دارد نحوه تماميت اثر را تعيين کند و تنها، خواسته و نظر اوست که اهميت دارد، اگر چه مطلبي که پديدآورنده اثر ارايه کرده است داراي نواقصي باشد اما ناشر حق ندارد تغييري بدون نظر پديدآورنده در آن ايجاد کند. 

رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر بيان کرد: در ديدگاه دوم، ملاک رعايت حق حرمت اثر عدم خدشه‌دار شدن حيثيت و شهرت پديدآورنده اثر است. در اين ديدگاه اگر ناشر تغييري براي اصلاح اثر بدون اجازه پديدآورنده اثر انجام دهد، کاري خلاف قانون انجام نداده است.

حسيني‌نيك افزود: در سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر اين دو ديدگاه بررسي شدند و مشخص شد که نظام حقوقي کشور ما بيشتر با ديدگاه نخست سازگاري دارد و هر نوع دخل و تصرف، تغيير و اصلاح اثر بايد تنها با موافقت پديدآورنده اثر صورت بگيرد و اگر پديدآورنده به نظر خود اصرار ورزد و اگر تاکيدي بر موضوع اشتباهي داشته باشد، ناشر مي‌تواند اثر را منتشر نکند. اين دستاورد به معناي اين است که در هر صورت بدون اجازه پديدآورنده اثر، هيچ اصلاحي در متن نمي‌توان انجام داد.

وي در پايان گفت: سي‌و پنجمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر حدود دو هفته ديگر در دفتر شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر واقع در خيابان کريمخان، شماره 43، طبقه اول شرقي برپا خواهد شد

منبع: سايت ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی