اجراي طرح «کاربري فرهنگي» در استان تهران ابلاغ شد
29 11 1391    

محمود آموزگار در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، در اين باره اظهار کرد: طرح «کاربري فرهنگي» براي مشاغل سه‌گانه کتابفروشي، دفاتر توزيع و نشر کتاب در سال 1388 توسط شوراي اسلامي شهر تهران به تصويب رسيد و به تازگي آيين‌نامه اجرايي آن به تصويب اين شورا رسيده است.

وي ادامه داد: بخشنامه اجراي اين طرح در شهر تهران نيز (با شماره 644505/8) از سوي شهرداري تهران به شهرداري‌هاي مناطق 22 گانه تهران ابلاغ شده است. 

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران درباره فوايد اجراي طرح «کاربري فرهنگي» گفت: بر اساس اين مصوبه اگر کسي بخواهد ساختماني بسازد و در آن ساختمان فضايي را به کتابفروشي يا دفاتر توزيع و نشر کتاب اختصاص دهد تنها بايد عوارض کاربري فرهنگي را پرداخت کند که 10 درصد عوارض تجاري است؛ به عبارت ديگر کساني که در واحدهاي جديد‌الاحداث، کتابفروشي ايجاد کنند، از پرداخت 90 درصد عوارض تجاري معاف خواهند شد.

آموزگار توضيح داد: همچنين بر اساس مصوبه «کاربري فرهنگي» کساني که به احداث مجتمع‌هاي تجاري انبوه مي‌پردازند، در صورتي که 10 درصد فضاي زير ساخت را به مشاغل کتابفروشي، دفاتر نشر و پخش کتاب اختصاص دهند، ضمن بهره‌مندي از معافيت پرداخت 90 درصد عوارض تجاري، درباره 90 درصد بقيه ساختمان مشمول 10 درصد تخفيف عوارض تجاري نيز خواهند شد.

وي بيان کرد: پيش‌بيني مي‌کنيم با اجراي اين طرح، زمينه‌هاي ايجاد کتابفروشي‌ها، دفاتر توزيع و نشر کتاب در شهر تهران تسهيل شود به‌گونه‌اي که به‌تدريج شاهد افزايش اين واحدها در تهران باشيم.

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران افزود: اين طرح در شهر تهران اجرا مي‌شود اما با توجه به سياست‌هاي کلي کشور درباره کم کردن فاصله مرکز(تهران) و پيرامون(شهرستان) و توجه و رسيدگي به مناطق محروم، بهره‌مندي ساير نقاط کشور از مزاياي اين طرح، مستلزم تصويب آن در مجلس شوراي اسلامي ايران است

منبع:سايت ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی