معافيت ماليات کتابفروشي‌ها باعث رونق حوزه نشر مي‌شود
17 9 1391    

حسيني‌نيك در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، در اين باره اظهار کرد: بند «ل» ماده 139 قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 1380، فعاليت‌هاي انتشاراتي‌ها را از پرداخت ماليات معاف کرده است. از زمان تصويب اين قانون آيين‌نامه‌اي با هدف تعيين تکاليف قانوني کتابفروشان و انتشاراتي‌ها نوشته شد که معافيت مالياتي آن‌ها را منوط به انجام اين تکاليف دانست.

نايب رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر در ادامه سخنانش گفت: متاسفانه وزارت اقتصاد و دارايي با وجود تصويب اين قانون همچنان از ناشران و کتابفروشان ماليات دريافت مي‌کند. به اعتقاد اين وزارتخانه موسسه‌هاي انتشاراتي در صورتي از پرداخت ماليات معاف مي‌شوند که تکاليف قانوني خود را به صورت کامل انجام داده باشند و يا اين‌که دفاتر سود و زيانشان دفاتر کاملي باشد. همچنين اين وزاتخانه از همان ابتدا کتابفروشان را مشمول معافيت مالياتي قرار نداده است. 

وي افزود: اعضاي کميسيون حقوقي اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران براي به مرحله اجرا درآمدن قانون معافيت انتشاراتي‌ها و کتابفروشان به دفعات جلساتي را با اشخاص مختلف تشکيل داده‌اند. همچنين تاکنون با معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با هدف تهيه طرحي که کتابفروشان را نيز مشمول قانون معافيت ماليات قرار دهد، همکاري‌هاي لازم صورت گرفته است.

حسيني‌نيك در ادامه سخنانش گفت: اين طرح تهيه و به رييس جمهوري و هيات دولت تحويل داده شد. در نهايت بر اساس موافقت هيات دولت، وزارت اقتصاد و دارايي موظف به اجراي قانون معافيت ماليات براي ناشران و کتابفروشان شد اما با وجود اين نيز اين وزاتخانه تا به امروز از اجراي اين قانون سر باز زده است که اميدواريم هرچه زودتر نسبت به عملياتي شدن اين قانون اقدام کند.

نايب رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر در پايان سخنانش گفت: معاف شدن ناشران و کتابفروشان از پرداخت ماليات باعث مي‌شود  آن‌ها درگير کاري غير از کار نشر که مستلزم هزينه است نشوند، همچنين آن‌ها را درگير رفت و آمدهاي اداري نمي‌کند تا بدون دغدغه ذهني به فعاليت در حوزه نشر بپردازند.
 
 
منبع سايت:ibna.ir
0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی