فتح الله فروغي: فروشِ کتاب، متفاوت از فروشِ کالاهايِ ديگر است
2 9 1391    

** آقاي فروغي! اتحاديه ناشران در دوره جديد، با برگزاري کارگاه آموزشي مختص کتابفروشان چه اهدافي را دنبال مي کند؟  
اتحاديه تلاش کرد تا با برگزاري اين کارگاه تخصصي بتواند تجربيات جديد را از طريق آکادمي نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت به خدمت بگيرد و آن را در اختيار کتابفروشان ايران قرار بدهد. براساس برنامه ريزيِ انجام شده، علاوه بر کتابفروشان تهران چند کتابفروش از استان هاي آذربايجان، فارس، خوزستان، اصفهان و مشهد در اين کارگاه شرکت کردند و طي آموزش سه روزه در مورد چگونگي اداره کتابفروشي، آموزش هاي لازم را ديدند. برگزاري چنين کارگاه هايي فرصتي است تا بتوانيم دوره هاي مشابه را در مکان هاي مختلف برگزار کنيم. 

**سرفصلِ برنامه هاي آموزشي در اين کارگاه بيشتر معطوف به کدام بخش از آموزش هاي مديريتي در کتابفروشي مدرن بود؟ 
در اين کارگاه به سرپرستي آقاي کلپ و اشترن پل بيشتر به مباحثي چون مشتري مداري، چينش، ويترين آرايي و چگونگي اداره فيزيکي در کتابفروشي پرداخته شد. بايد يادآور شوم که هردو مدرس از کتابفروشان باتجربه و باسابقه آلمان هستند که از طريق آکادمي نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت انتخاب شدند. 

** انعکاسِ برگزاري اين کارگاه در بين ناشران و کتابفروشان چگونه بود؟ 
ما فرم هاي ارزش يابي را به شرکت کنندگان داديم اما نتايج را هنوز استخراج نکرديم. با اين حال شرکت کنندگان در اختتاميه برنامه که روز گذشته انجام شد، بطور شفاهي نسبت به چگونگي برگزاريِ اين برنامه رضايتِ خود را اعلام کردند.

** يکي از دستاوردهايِ برگزاري چنين کارگاه هايي، علت يابي در نواقصِ اداره ي کتابفروشي و رفع آنهاست. با برگزاري اين کارگاه، مهمترين اشکالِ مديريتيِ کتابفروشي هاي ايران را در چه ديديد؟ 
شايد هنوز براي جستجو کردن در نواقصِ مديريتي کمي زود باشد اما از سوالِ شما مي توانم به يک نکته مهم اشاره کنم. همانطور که مي دانيد بحثِ فروش کتاب، بعنوان يک کالاي فرهنگي نکته حائز اهميتي است که کتابفروشان بايد مدنظر قرار دهند. فروشنده بايد آگاه باشد که فروشِ کتاب، متفاوت با فروش کالاهاي ديگر است و چون کتابفروشان از آموزش هاي لازم برخوردار نيستند، مي تواند تاثيراتِ منفي در فروش کتاب داشته باشد. اين مسئله که ناشي از عدم آگاهي فروشندگان است، يکي از مشکلاتِ اصلي در اين حوزه به شمار مي رود و در اين کارگاه تلاش کرديم آموزش هاي لازم در بالابردن سطح آگاهيِ فروشندگان داده شود.   

** اتحاديه براي برپايي کارگاه آموزشيِ سال آينده برنامه خاصي را مدنظر دارد؟  
در بخش بهره گيري از متخصصان و مدرسانِ خارجي هنوز برنامه اي تدوين نشده اما کميسيون آموزش از شرکت کنندگان درخواست کرده به کمک کميسيون بيايند و در اجرايِ اين نوع از کارگاه هاي آموزشي، مشابه سازي کنند. ضمن اينکه کميسيون، برنامه هاي آموزشي متفاوتي را مثل آموزش «کتاب پردازي» در دستور کار دارد. 

 

منبع سايت:roshangaran-pub.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی