قنواتي: دوره‌‌هاي کتاب‌پردازي سطح علمي نشر ايران را ارتقا مي‌دهد.
20 8 1391    

قنواتي در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، با اشاره به ضرورت برپايي دوره‌هاي کارگاه آموزشي کتاب‌‌پردازي اظهار کرد: کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با توجه به تجربه‌ برگزاري دوره‌هاي مختلف آموزشي، براي دست‌اندرکاران نشر و افرادي که به‌صورت مستقيم با کتاب سر و کار دارند، به برپايي اين دوره‌ها نيز اقدام کرده است.

وي ادامه داد: از زماني که يک اثر توسط مولف براي انتشار به دست ناشر سپرده مي‌شود تا زمان چاپ، يک سلسله فعل و انفعال‌هايي در اثر صورت مي‌گيرد. بخشي از اين فعاليت‌ها در نوشته صاحب اثر و بخش ديگر در اجزا و ساختار اثر انجام مي‌شوند.

قنواتي در ادامه سخنانش گفت: کتاب‌پردازي تنها متوجه محتواي اثر نمي‌شود بلکه با اجزاي اثر مانند صفحه‌ها، سرصفحه‌ها و شکل ظاهري کتاب ارتباط دارد.

پژوهشگر فرهنگستان زبان و ادب فارسي عنوان کرد: دوره‌هاي کتاب‌پردازي به دو دسته «کليات» و «ويرايش صوري» تقسيم مي‌شوند. بخش کليات شامل کالبدشناسي کتاب، آشنايي با کليات و انواع ويرايش، آشنايي با اخلاق حرفه‌اي در کتاب‌پردازي و آشنايي با کتاب‌هاي مرجع و شيوه‌نامه‌هاست.

مدرس دوره‌هاي کتاب‌پردازي ادامه داد: تنظيم فهرست و واژه‌نامه‌، آشنايي با صفحه‌آرايي و نمونه‌خواني، آشنايي با نظارت پيش از چاپ و تهيه کتابنامه و نمايه عناوين موضوع‌هايي‌اند که در بخش ويرايش صوري دوره‌هاي کتاب‌پردازي آموزش داده مي‌شوند.

وي عنوان کرد: حوزه نشر قدمت زيادي دارد اما آن‌چه که مهم به نظر مي‌رسد، حوزه ويرايش است. اين حوزه با وجود اين‌که از دوره قاجاريه به نوعي وجود داشته اما تا دهه شصت ناشناخته مانده بود. از دهه هفتاد به بعد اغلب ناشران تصميم گرفتند کتاب‌هايشان را براي ويرايش به دست ويراستار بسپارند.

قنواتي با بيان اين‌‌که ويرايش يک فرآيند علمي و اجرايي است، افزود: ويراستار بايد با هدف ارايه اثر خوب به جامعه، آموزش‌هاي لازم در اين حوزه را دريافت کند. دوره‌هاي آموزشي کتاب‌پردازي که کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار مي‌کند، علاوه بر فراهم کردن زمينه‌هاي ارتقاي سطح علمي دست‌اندرکاران نشر مي‌توانند در کمک به ويراستاران براي يادگيري فنون صحيح ويرايش مفيد باشند.

دوره‌هاي‌ کارگاه آموزشي کتاب‌پردازي از تابستان سال جاري توسط اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران برپا شده‌اند. نخستين جلسات دوره‌هاي اين کارگاه تا پايان مهرماه ادامه خواهد داشت. دوره‌هاي بعدي نيز به تدريج در طول سال برگزار مي‌شود.

 

منبع سايت:ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی