در چهارمين نشست «تجربه‌هاي نشر ايران» وضعيت نشر ايران در گذشته و حال بررسي شد.
10 8 1391    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، نشست «نشر ايران در شرايط کنوني» با حضور برخي ناشران باتجربه و صاحب‌نظران حوزه نشر از ساعت 17 تا 19 و 30 دقيقه برگزار شد. 

مجيد رهباني، دبير نشست «نشر ايران در شرايط کنوني» در ابتداي اين جلسه هدف از برگزاري اين نشست را انتقال مستقيم تجارب ناشران قديمي و باتجربه براي حل معضلات موجود در حوزه نشر دانست. 

وي اظهار کرد: اکنون جامعه نشر با شرايط دشواري مانند افزايش هزينه‌هاي توليد، عدم تناسب ميزان عرضه و تقاضا و دخالت‌هاي نهادهاي خارج از صنف مواجه شده است. 

مشاور کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران افزود: نشر ايران براي عبور از اين‌گونه بحران‌ها تجربه‌هاي زيادي دارد و تاکنون توانسته با استفاده از اين تجربه‌ها، به بقاي خود ادامه دهد. 

رهباني در ادامه سخنانش گفت: در اين نشست مي‌کوشيم تا با استفاده از اين تجربه‌ها راهکارهاي کاريردي براي رفع مشکلات موجود در حوزه نشر را ارايه کنيم. 

عليرضا رمضاني، مدير نشر مرکز در اين نشست تاريخ نشر ايرن را به هفت دوره تقسيم کرد و گفت: آماري را که با دقت 90 درصد از موسسه خانه کتاب به دست آورده‌ام، بيانگر اين مطلب‌اند که سال‌هاي 1357 تا 1360 در مقايسه با قبل از انقلاب اسلامي دوره رونق کتاب بودند. از سال 1361 سه هزار و 597 عنوان کتاب در ايران منتشر شده است. ميانگين شمارگان اين کتاب‌ها هفت هزار و 300 نسخه و کل مصرف کاغذ 9 هزار تن بود. 

وي ادامه داد: از سال 1361 تا 1384 به طور رسمي نشر ايران از کاغذ سوبسيدي برخوردار شد. در سال 1384 بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي و برنامه چشم‌انداز، سوبسيد حذف شد. 

مدير نشر مرکز عنوان کرد: از سال 1362 که دوران جنگ عراق عليه ايران بود، تقاضا بر عرضه پيشي گرفت. در تمام اين مدت نشر ايران افت کرد. اين دوره، دوره قيمت‌گذاري کتاب نيز به‌شمار مي‌آيد. اين قيمت‌گذاري نشر ايران را به شدت عقب نگه داشت. 

رمضاني عنوان کرد: حذف قيمت‌گذاري در سال‌هاي 1368 تا 1377 اتفاق افتاد. اين امر درآمد صنعت نشر و ناشران را ارتقا داد. در اين دوره همچنان مميزي و کاغذ سوبسيدي وجود داشت. 

وي افزود: از سال‌هاي 1378 تا 1384 دوره تثبيت سوبسيد به طور رسمي اتفاق افتاد. تلاش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران باعث شد که در سال 1380 قانون معافيت ماليات در مجلس شوراي اسلامي تصويب شود. اين دوره، دوره رشد و سوبسيد است. 

مدير نشر مرکز اظهار کرد: در دوره آخر يعني از سال‌هاي 1384 به بعد، صنعت نشر ايران رشد پيدا کرد. بنگاه‌ها دچار مساله شدند اما در بلندمدت قدرتمند و درآمد اهالي قلم بيشتر شد. 

جعفر همايي، مدير نشر ني از ديگر سخنرانان اين نشست بود. وي اظهار کرد: سال 1364 بمباران کارخانه کاغذ پارس باعث کاهش کاغذ در بازار شد. در آن زمان، کاغذ جزو اقلام ضروري قرار گرفت و ارز به آن تخصيص گرفت. در آن مدت مرکز تهيه چوب و کاغذ، کاغذ را تهيه مي‌کرد و از همان زمان بحران واقعي در صنعت نشر به وجود آمد. 

وي ادامه داد: در همين دوران تبعيض ميان ناشران براي تخصيص يا عدم تخصيص گرفتن کاغذ به وجود آمد و شرايط نابرابر رقابت در همين دوره آغاز شد. 

مدير نشر ني عنوان کرد: قيمت‌گذاري فاجعه عجيبي بود که در دهه 60 باعث شد تا صنعت نشر از نظر اقتصادي از بقيه عرصه‌هاي اقتصادي خيلي عقب بماند. در همين ايام براي رفع مشکلات، قانون معافيت ماليات پيشنهاد شد. 

همايي افزود: بحث مربوط به خريد کتاب که اواخر دهه 60 شروع شده بود در دهه 70 جدي شد. تبعيض در خريد کتاب به شدت در صنعت نشر تاثير گذاشت. 

وي سالم‌ترين دوره خريد کتاب را سال‌هاي 1378 و 1389 دانست و گفت: اين دوره به دليل اين‌که حضور در هيات خريد کتاب به اعلام اسامي اعضاي هيات و اعلام نتايج جلسه‌هاي خريد در هفته کتاب مشروط شده بود، سالم‌ترين دوره خريد کتاب نامگذاري شده است. 

مدير نشر ني اظهار کرد:‌ يکي از مشکلاتي که در دهه 70 با باز شدن دست دولت در واردات کاغذ به وجود آمد، تخصيص کاغذ به کتاب بود. در اين دوره فساد در کاغذ به اوج خود رسيد. اين مشکل در دهه 80 شدت يافت. 

همايي در ادامه سخنانش گفت: تاکيد بر ترويج آمار و ارقام کتاب، تعداد ناشران شرکت‌کننده در نمايشگاه‌ کتاب تهران، هويت صنفي نشر را خدشه‌دار کرد. تشکل‌هايي به صورت انجمن‌ها و شرکت‌هاي تعاوني به وجود آمدند که زمينه‌هاي ضعيف شدن اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران به عنوان تشکل صنفي جدي و ريشه‌دار فراهم شد. 

مجيد رهباني در ادامه نشست از صاحب‌نظران حوزه نشر خواستار ارايه راهکار براي رفع مشکلات اين حوزه شد. 

همايي، با بيان اين‌که بايد مناسبات موجود در صنعت نشر مطابق با بازار نشر باشند، گفت: صحت و سقم سالم بودن قراردادهايي که ميان ناشران به انعقاد مي‌رسد، صداقت در کار، سرعت بالا در کار، کيفيت بالاي کار ناشران و تکيه نکردن به دولت از جمله راهکارهايي است که مي‌توان براي از ميان برداشتن موانع اين حوزه برشمرد. 

وي با اشاره به اين‌که جامعه نشر اکنون دوره بسيار سختي را مي‌گذراند بنابراين، بايد تلاش ناشران بيش از گذشته شود، ادامه داد: به نظرم بايد مفاهيم ناشر، کتابفروش و اهل قلم به خوبي تعريف شوند. کساني که اين فشارها را تحمل و صرفه‌جويي مي‌کنند، به‌يقين موفق‌تر خواهند بود. 

عليرضا رمضاني نيز در پاسخ به سوال رهباني اظهار کرد: اطلاعات ناقص، به‌يقين تحليل‌هاي اشتباه به همراه دارند. متاسفانه انتظارات از اهالي قلم و ناشران با توهم آميخته شده است. 

وي افزود: ايران در مقايسه با کشورهاي همسايه به جز کشور ترکيه از نظر مجموعه کتاب‌ها جلوتر و پيشرفته‌تر است اما متاسفانه اکنون در شرايطي قرار گرفته‌ايم که دانش ناشران و توزيع‌کنندگان از تجهيزاتي که در اختيار دارند، عقب مانده است که به نظرم نوعي دور ريختن سرمايه ملي محسوب مي‌شود. 

رمضاني عنوان کرد: تصدي‌گري دولت نيز رشد کلي نشر را نامتوازن کرده است که اکنون اين نامتوازني‌ها به صورت موانع بروز کرده‌اند. 

م

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی