تبيين اهداف درس فارسي در کتاب «راهنماي کار فارسي ششم دبستان»
30 6 1391    

عليرضا چنگيزي، مولف کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» با بيان اين مطلب به خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، اظهار کرد: زبان و ادب فارسي، زبان نياکان و دربردارنده ميراث فرهنگي و ملي ماست که توانسته عامل ارتباط ميان مردم کشور باشد و در ميان آن‌ها همدلي و همزباني ايجاد کند. پس وظيفه همه است تا به حفظ و انسجام اهداف زبان و ادبيات فارسي اهتمام داشته باشند. 

وي در ادامه سخنانش گفت: در اين ميان نقش وزارت آموزش و پرورش به‌ويژه معلمان درس زبان و ادبيات فارسي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است چرا که در سال‌هاي کودکي و نوجواني مهارت‌هاي زباني آموخته مي‌شوند. بنابراين، آموزش زبان و ادبيات فارسي بايد با شيوه‌اي درست و در بستري مناسب تحقق يابد. کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» نيز با هدف تحقق اين درس به نگارش درآمده است. 

مولف کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» افزود: همچنين با توجه به اين‌که ساختار نظام آموزش و پرورش با تغييرات جديدي مواجه شده است و کتاب‌هاي درسي جديدي تاليف و منتشر شده‌اند، تصميم گرفتم تا در حوزه ادبيات فارسي دوره ابتدايي کتابي را به نگارش درآورم که اهداف کتاب درسي فارسي سال ششم دبستان را با هدف آگاهي بيشتر معلمان و دانش‌آموزان از اين اهداف تبيين کند. 

چنگيزي عنوان کرد: تبيين و تشريح اهداف کتاب‌هاي درسي علاوه بر اين‌که باعث مي‌شود تا معلمان با اين اهداف بيش از پيش آشنا شوند، زمينه‌هاي تعميق يادگيري در دانش‌آموزان را نيز فراهم مي‌کند. 

اين مولف و کارشناس حوزه ادبيات با اشاره به ويژگي‌هاي کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» اظهار کرد: فصل‌بندي اين اثر بر اساس فصل‌هاي کتاب درسي تدوين شده است. در تاليف اين نوشتار کوشيديم تا آموزش انواع مطالب از قبيل درک مفهوم متن، فهم واژگان، صحيح‌خواني، املا و نگارش را در نظر بگيريم. 

مولف کتاب «کار و خودآموز فارسي هدفدار» بيان کرد: در کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» مطالب پايه و مورد نياز دانش‌آموزان در قالب «دانستني‌ها» در ابتداي هر درس آورده شده و به فراخور نياز بسط و گسترش يافته‌اند. همچنين به تعداد فصل‌هاي کتاب درسي، ارزشيابي پايان فصل در حوزه‌هاي مختلف طراحي شده است. 

چنگيزي ادامه داد: اين نوشتار با هدف کمک به دست‌يابي دانش‌آموزان به يک خودارزيابي، با بخش راهنماي پاسخ همراه است. 

چاپ نخست کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» اثر مشترک عليرضا چنگيزي و عبدالرحمان صفارپور و ويراستاري فتح‌الله فروغي با شمارگان پنج هزار نسخه و بهاي چهار هزار تومان به تازگي از سوي انتشارات شورا راهي بازار نشر شده است.
منبع سايت : ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی