عميق: طرح ملي دانش‌آموزان را با تازه‌هاي نشر آشنا مي‌کند.
1 6 1391    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، امسال در شهريورماه شاهد برپايي پانزدهمين دوره از طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه، مجتمع آموزشي و پرورشي ترنم ولايت» خواهيم بود. اين طرح هر سال با هدف تجهيز کتابخانه‌هاي مدارس کشور، توسعه نمايشگاه‌هاي کتاب دانش‌آموزي، ترويج فرهنگ کتاب و کتابخواني و ترويج فرهنگ مطالعه مفيد در ميان دانش‌آموزان برگزار مي‌شود. 

عميق در اين باره گفت: در طول سال، تعداد زيادي نمايشگاه کتاب برگزار مي‌شود. نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، نمايشگاه‌هاي کتاب استاني انجمن فرهنگي ناشران کودک و نوجوان و نمايشگاه کتاب ياد يار مهربان از جمله آن‌ها به شمار مي‌آيند. طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» از ديگر نمايشگاه‌هاي کتاب محسوب مي‌شود. 

وي افزود: برپايي تعداد زياد نمايشگاه‌هاي کتاب خوب است چرا که هر اندازه کتاب‌ها به راحتي و به بهاي اندک در اختيار مخاطبان قرار بگيرند، آن‌ها بيش از پيش به کتابخواني ترغيب مي‌شوند. بنابراين، نه تنها در طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» بلکه در تمام نمايشگاه‌هاي کتابي که در طول سال برپا مي‌شوند، در صورتي که کتاب‌ها با نظر کارشناس‌هاي کتاب انتخاب و عرضه شوند، مي‌توان به صراحت گفت که از موازي‌کاري در حوزه نمايشگاه‌هاي کتاب جلوگيري مي‌شود. 

اين نويسنده و مترجم حوزه آموزش و پرورش افزود: همچنين صرف برگزاري نمايشگاه‌هاي کتاب، نمي‌تواند به نهادينه شدن فرهنگ کتاب و کتابخواني در ميان دانش‌آموزان کمک کند بلکه بايد والدين نيز اهل مطالعه باشند البته اين موضوع در وضعيت اقتصاد فعلي کشور کمي آرمان‌گرايانه است اما والدين بايد توجه داشته باشند که آن‌ها الگوهاي فرزندانشان‌ هستند. بنابراين، بايد اغلب در ميان اعضاي خانواده بخشي از وقت خود را به کتابخواني اختصاص دهند و حتي مي‌توانند در جمع‌هاي خانوادگي و فاميلي، کتاب‌هاي خوب را به يکديگر معرفي کنند يا امانت دهند. 

عميق با اشاره به طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» گفت: برپايي چنين نمايشگاهي بسيار ارزشمند و کاربردي است چرا که شايد علاقه‌مندان به کتاب و کتابخواني حوزه آموزش و پرورش در ساير نمايشگاه‌هاي کتاب مانند نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران به دليل تراکم و ازدحام جمعيت نتوانند به راحتي در ميان غرفه‌ها قدم بزنند و کتاب مورد نظرشان را انتخاب کنند اما طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» اين امکان را براي آن‌ها فراهم مي‌کند. 

وي توضيح داد: کتاب‌هاي عرضه شده در طرح مذکور چون توسط کارشناس‌هاي کتاب حوزه آموزش و پرورش بررسي شده‌اند و همچنين چون کارشناس‌هاي کتاب هر استان بر اساس نياز، علايق و گروه‌هاي سني دانش‌آموزان استان‌هاي خود، دست به انتخاب کتاب مي‌زنند، به يقين کاربردي و مفيدند. 

اين نويسنده و مترجم حوزه آموزش و پرورش در پايان گفت: تهيه کتاب و ارايه آن‌ها در کتابخانه‌هاي مدارس نمي‌تواند به تنهايي دانش‌آموزان را به کتابخواني تشويق کند بلکه بايد فضاي فيزيکي کتابخانه‌هاي مدارس به‌گونه‌اي جذاب و به‌روز باشد تا دانش‌آموزان ترغيب شوند که در آن حضور داشته باشند. همچنين فردي حرفه‌اي در حوزه کتابداري بايد مديريت کتابخانه مدرسه را بر عهده بگيرد تا بتواند محتواي کتاب‌ها را شناسايي و دانش‌آموزان را در انتخاب کتاب مناسب راهنمايي کند.

 

منبع سايت :ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی