مسايل و مشکلات ميان صنعت چاپ و ناشران بررسي شد .فروغي: مساله آموزش را در صنعت چاپ جدي بگيريم
25 5 1391    

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)، اين ميزگرد، عصر چهارشنبه 25تيرماه و همزمان با آخرين روز برگزاري «دومين کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ»، با حضور فتح‌الله فروغي، رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، محمد بلالي، پيشکسوت صنعت چاپ و رييس شرکت فرارنگ آريا، داوود موسايي، مدير انتشارات فرهنگ معاصر در سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد. حسين رحيمي يگانه، مدرس چاپ نيز دبير اين ميزگرد بود. 

فروغي با قدرداني از برگزارکنندگان کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ، خواستار تشکيل دبيرخانه دايمي براي اين کنفرانس شد و گفت: با راه‌اندازي اين دبيرخانه دايمي، در طول سال نيز همکاري و تعامل ميان چاپخانه‌داران و ناشران ايجاد خواهد شد. اين که ما انتظار داشته باشيم که با يک کنفرانس تمامي اهداف ما محقق شود انتظار نابجايي است اما اين کنفرانس مي‌تواند موتور محرکه‌اي براي آغاز همکاري‌ها باشد و از اين پس چاپخانه‌داران و ناشران مي‌توانند جلسات مشترک هم‌انديشي و تعامل برگزار کنند. 

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران گفت: کيفيت هميشه يک باور است که با فرهنگ عجين است. فرهنگ نيز بر بستر آموزش استوار است. بنابراين ما مي‌توانيم اشکالات کار خود را از طريق آموزش جبران کنيم. 

موسايي در آغاز اين ميزگرد با اشاره به اين که چرا چاپخانه‌ها کار کتاب و نشر را جدي نمي‌گيرند، گفت: به جز چاپخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و چند مورد ديگر، تقريبا هيچ چاپخانه‌اي در کشورمان وجود ندارد که هدف عمده آن توليد کتاب باشد. مساله مهمي که بايد بررسي شود اين موضوع است که چرا چاپخانه‌ها کار کتاب و نشر را جدي نمي‌گيرند. اکنون در کشورمان ضروري است که چاپخانه‌‌هايي طراحي شوند که فعاليت عمده آن‌ها توليد کتاب باشد.

در ادامه اين ميزگرد، بلالي با اشاره به استقبال کم از دومين کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ اظهار کرد: نخستين انتقاد به همکاران خود ما در صنعت نشر وارد است که به صنعت چاپ توجه نکرده‌اند و نتايج حضور در اين کنفرانس را جدي نگرفته‌اند. 

وي با انتقاد از نبود حمايت‌هاي لازم‌ از چاپخانه‌داران گفت: نبود حمايت‌ها بين چاپخانه‌داران و ناشران چالش ايجاد مي‌کند زيرا هر يک مي‌خواهند که کار خود را با هزينه کمتري توليد کنند و به همين دليل به کار يکديگر ايراد مي‌گيرند.  

در ادامه رحيمي، دبير اين نشست خطاب به فروغي گفت: اتفاقات تازه‌اي در دنيا در حوزه چاپ و نشر در حال رخ دادن است که يکي از مهم‌ترين آن‌ها بحث نوآوري‌ در تکنولوژي‌هاي صنعت چاپ و حرکت به سوي ديجيتالي شدن است. در اين راستا و با توجه به ضريب نفوذ رسانه‌هاي الکترونيک، آينده نشر را چگونه پيش‌بيني مي‌کنيد؟ 

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران گفت: ما نه در چاپ و نه در نشر آموزش‌هاي لازم را نداشته‌ايم و آموزش‌هاي مادام‌العمر و در حين کار را نيز جدي نگرفته‌ايم؛ آموزش‌هايي که مي‌توانند بسياري از مشکلات امروز ما را منتفي کنند.

موسايي نيز در اين نشست با قدرداني از برگزاري «دومين کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ» گفت: اين نوع کنفرانس‌ها نقطه آغاز بسيار خوبي براي همکاري و تعامل است زيرا ما غالبا گمان مي‌کنيم که در کار گروهي بايد در مقابل هم باشيم نه در کنار هم. بنابراين اين کنفرانس شايد آغازي براي بحث ناشران و چاپخانه‌داران و حل مشکلات ميان آنان باشد. 

در ادامه بلالي با اشاره به خيزش جهان به سمت استفاده از چاپ ديجيتال گفت: با حمايت‌هاي فعلي از صنعت چاپ نمي‌توان براي کم کردن چالش‌ها و به روز کردن چاپ کشورمان، اقدام مناسبي انجام داد و با اين نوع سرمايه‌گذاري، در برابر سرعت چاپ ديجيتال به جايي نخواهيم رسيد. 

وي افزود: در راستاي رفع مشکلات چاپ کشورمان بايد کارهاي اساسي انجام داد. ما در حد مسووليت خودمان، وظيفه‌ خود را انجام مي‌دهيم اما بايد درد و دل‌هاي ما به گوش مسوولان برسد و حمايت‌هاي لازم از چاپخانه‌داران و ناشران انجام شود.

 

منبع سايت:ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی