دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان: اتحاديه پيگير معافيت مالياتي ناشران و کتابفروشان‌ است.
10 5 1391    

محمود آموزگار در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)، درباره پيگيري معافيت مالياتي ناشران و کتابفروشان از سوي اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، عنوان کرد: پيگيري ما در دو بخش معافيت مالياتي ناشران و همچنين کتابفروشان است. 

دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان ادامه داد: در ماده واحده ارديبهشت 1380 معافيت مالياتي کتابفروشان تصريح شده ولي بنا بر تفسير سازمان امور مالياتي از «بند ل» ماده 139 مبني بر اين که در اين بند اشاره‌اي به عبارت کتابفروشان نشده، به استناد ماده 273 همان قانون، ماده واحده ارديبهشت 1380 منسوخ اعلام شد و مورد اعتراض اتحاديه قرار گرفت.

وي با اشاره به اين‌که مرکز پژوهش‌هاي مجلس نيز در گزارشي صحت ادعاهاي ما را تاييد کرده و بر اعتبار ماده واحده 1380 صحه گذاشته، گفت: در بند ل ماده 139 مصاديق ذکر نشده بلکه فعاليت‌ها قيد شده که شامل فعاليت‌هاي هنري، مطبوعاتي و انتشاراتي است و همچنين قيد شده اين فعاليت‌ها به موجب دريافت مجوز از وزارت ارشاد از پرداخت ماليات معاف‌اند.
آموزگار تاکيد کرد: تعيين مصاديق فعاليت‌ها به عهده وزارت ارشاد گذاشته شده و وزارتخانه بايد اين مصاديق را تعيين کند به همين دليل از سوي وزير ارشاد اين مصاديق به رياست جمهوري ارجاع شد و طبق دستور وي کتابفروشان از پرداخت ماليات معاف‌ شدند اما دستور وي هنوز منجر به صدور بخشنامه سازمان امور مالياتي نشده که ما پيگير اين موضوع هستيم. 

وي در بخش ديگر از سخنانش درباره معافيت مالياتي ناشران، افزود: آيين‌نامه اجرايي موضوع تبصره 3 بند ل ماده 139 قانون ماليات‌هاي مستقيم براي ناشران مشکلاتي به وجود آورده است. از ابتداي سال 1388 مشاغل موضوع بند «ج» ماده 95 قانون ماليات‌هاي مستقيم به بند «ب» انتقال داده شد و تکاليف جديدي از جمله ارايه دفاتر درآمد و هزينه براي ناشران در نظر گرفته شد. 

آموزگار ادامه داد: ناشران به زعم اين که معاف از ماليات‌اند اقدامي براي ارايه دفاتر به دارايي انجام ندادند و به استناد مواد 15 و 16 همان آيين‌نامه اجرايي ناشران مشمول پرداخت ماليات شدند.

اين فعال حوزه نشر عنوان کرد: در ماده 15 مشمولين معافيت ماده 139 بايد تکاليف مالياتي خود را انجام دهند و در صورت انجام ندادن از معافيت مالياتي محروم مي‌شوند. 

آموزگار با تاکيد بر اين که معافيت مالياتي دايمي، مطلق و بي قيد و شرط است، گفت: نمي‌توان قانون را با بخشنامه و آيين‌نامه منتفي تلقي کرد. موارد 15 و 16 آيين‌نامه مورد اعتراض تمام کساني است که مشمول اين قانون‌اند. 

وي در پايان سخنانش اظهار کرد: اصحاب فرهنگ و هنر با اجراي اين آيين‌نامه با مشکل مواجه بودند بنابراين رييس جمهوري دستور اصلاح آيين‌نامه و رسيدگي به اعتراضات را براي خواسته‌هاي اهالي فرهنگ و هنر صادر کرد و اجراي آيين‌نامه از ابتداي مردادماه به مدت 6 ماه متوقف شد.

منبع سايت : ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی