کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي فعاليت‌ محور است.
8 5 1391    

دکتر وحيد عالميان در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، با بيان اين مطلب اظهار کرد: از سال تحصيلي 92 ـ 91 بر اساس سند تحول بنيادين در آموزش و پرورش، پايه ششم به پايه‌هاي تحصيلي ابتدايي افزوده خواهد شد. کارشناسان گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف کتاب‌هاي درسي کار تاليف کتاب درسي رياضي اين پايه را به اتمام رسانده‌اند و اکنون اين اثر مراحل پاياني چاپ را سپري مي‌کند.

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي ادامه داد: مولفان در کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي شرايط ارتقاي آموخته‌هاي قبلي دانش‌آموزان را فراهم کرده‌اند؛ به اين معنا که دانش‌آموزان ارتباط ميان مفاهيم رياضي يادگرفته شده را درک مي‌کنند و دريچه‌هاي ديگري از اين مفاهيم براي آن‌ها آشکار مي‌شود.

وي اظهار کرد: کسب توانايي حل مساله توسط دانش‌آموزان از ديگر ويژگي‌هاي کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي است. اين کتاب راهبردهاي حل مساله را دربردارد و با قرار دادن دانش‌آموزان در موقعيت چالشي مي‌کوشد تا آن‌ها خود به جواب مساله برسند.

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي ادامه داد: از ديگر ويژگي‌‌هاي کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي مي‌توان به ارتقاي توانايي خواندن و نوشتن رياضي در دانش‌آموزان اشاره کرد. دانش‌آموزان با کسب اين توانايي مي‌توانند به درک عميق از مسايل کتاب برسند و رابطه ميان آن‌ها را کشف و همچنين قدرت استدلال خود را افزايش دهند.

عالميان درباره ويژگي بارز کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي گفت: رياضيات مالي از جمله موضوع‌هايي محسوب مي‌شود که براي نخستين‌بار به صورت رسمي و جدي در کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي به آن پرداخته شده است. دانش‌آموزان با مطالعه اين بخش از کتاب با اصطلاح ماليات، ماليات بر ارزش افزوده، محاسباتي که در نرخ سود و محاسباتي که در زندگي روزمره آن‌ها وجود دارند، آشنا مي‌شوند.

وي در باره ضرورت پرداختن به رياضيات مالي در کتاب درسي پايه ششم ابتدايي توضيح داد: نهادينه کردن فرهنگ ماليات در ميان دانش‌آموزان از جمله مهم‌ترين دلايل ارايه آن در کتاب مذکور است. همچنين با توجه به اين‌که دانش‌آموزان از طريق رسانه‌هاي مختلف اصطلاحاتي مانند ماليات و نرخ سود را مي‌شنوند، کوشيده‌ايم تا با ارايه اين موضوع در کتاب رياضي پايه ششم ابتدايي سطح اطلاعات آن‌ها و به مراتب سطح آگاهي خانواده‌ها را افزايش دهيم.

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي ادامه داد: تفكر خلاق، تفكر نقاد و تفكر بصري از جمله مهارت‌هاي فكري محسوب مي‌شوند که محتواي كتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي زمينه‌هاي تقويت آن‌ها را فراهم مي‌کند. همچنين اين کتاب به گونه‌اي تدوين شده‌ است كه دانش‌آموزان مي‌توانند مطالب آن‌ها را در زندگي و محيط پيرامون خويش به كار برند و نگاهي مثبت نسبت به درس رياضي پيدا كنند.

وي در باره تعداد فصل‌هاي اين كتاب گفت: «کسر»، «عدد اعشاري»، «اندازه‌گيري طول و زاويه»، «تقريب تناسب و درصد»، «آمار و احتمال»، «اندازه‌‌گيري سطح و حجم»، «اعداد صحيح» و «مختصات» عناوين فصول هشت‌گانه اين اثر را تشکيل مي‌دهند.

عالميان  از پايه ششم ابتدايي به عنوان يک فرصت آموزشي ياد کرد و اظهار کرد: در اين پايه تحصيلي بيشتر مي‌کوشيم تا به رفع نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت دانش‌آموزان بپردازيم.

منبع سايت : ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی