از سوي دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي 10 سند راهنماي توليد کتاب‌هاي آموزشي تدوين مي‌شود.
28 4 1391    

فريبا كيا در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا)، در اين باره اظهار کرد: از زماني که طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي اجرا شد؛ يعني  تقريبا از سيزده سال پيش تاکنون، حدود 37 سند راهنماي توليد کتاب‌هاي آموزشي توليد و منتشر شده است.

وي ادامه داد: اين اسناد معيارهاي کلي توليد کتاب‌هاي آموزشي را دربرداشتند و به صورت تخصصي و جزيي به تعيين اهداف برنامه‌هاي درسي نمي‌پرداختند.

مدير طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» افزود: بعد از انتشار مصوبه 828 شوراي عالي آموزش و پرورش مبني بر «صدور مجوز تبليغ و توزيع کتاب‌هاي آموزشي توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي» اين سازمان موظف شد تا معيارهاي کتاب‌هاي معتبر و مناسب آموزشي هر موضوع درسي را به صورت تفکيک شده و مجزا تعيين کند.

وي در ادامه سخنانش گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي و به دنبال آن دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي که متولي اصلي طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» است، براي تخصصي‌ شدن معيارهاي توليد کتاب‌هاي آموزشي، کارگروهي متشکل از متخصصان تعليم و تربيت و کارشناس‌هاي حوزه تاليف تشکيل داد.

کيا عنوان کرد: اکنون حدود 10 سند راهنماي توليد کتاب‌هاي آموزشي توسط اعضاي اين کارگروه در حال تدوين است. اين اسناد به بيان معيارهاي تاليف و انتشار کتاب‌هاي آموزشي حوزه‌هاي فني ـ حرفه‌اي، عمران، برق، مکانيک، مديريت خانواده و... خواهند پرداخت. 

مدير طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» توضيح داد: اين اسناد بعد از تدوين، در اختيار مولفان و ناشران کتاب‌هاي آموزشي قرار مي‌گيرند تا قبل از اين‌که کتابي را تاليف يا منتشر کنند، با شاخص‌هاي توليد کتاب‌هاي آموزشي آشنا شوند و مطابق با برنامه درسي ملي و اهداف آموزشي دست به توليد کتاب بزنند.

کيا ادامه داد: تدوين اين اسناد همچنين سبب تسهيل فرآيند توزيع کتاب‌هاي آموزشي ناشران در مدرسه‌ها مي‌شود. چون اگر ناشران بر اساس معيارهاي مندرج در اين اسناد، کتاب آموزشي توليد کنند، کتاب‌هايشان در چرخه داوري کارشناس‌هاي کتاب دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي به يقين موفق به کسب عنوان «مناسب» مي‌شوند.

وي در پايان سخنانش با بيان اين‌که «دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي به سمت تخصصي شدن اسناد راهنماي توليد کتاب‌هاي آموزشي در حرکت است»، گفت: پيش‌بيني مي‌کنيم تا پايان سال جاري تدوين اين 10 سند به پايان برسد. پس از آن، کارشناس‌هاي تعليم و تربيت دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي تدوين ساير سندهاي مربوط به انواع موضوع‌هاي درسي را آغاز خواهند کرد.

منبع سايت : ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی