فريدوني: ناشران کم‌توليد کتاب کودک تعطيل مي‌شوند.
12 4 1391    

عبدالعظيم فريدوني در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا) درباره برخي از مشکلات اختصاصي نشر کتاب‌هاي کودک و نوجوان گفت: يکي از اين مشکلات اين است که کودک خودش نمي‌تواند به صورت مستقل کتاب تهيه کند و براي خريد کتاب به خانواده مستقل است. خانواده‌ها هم يا به دليل مشغله زياد يا گران بودن کتاب کودک تمايلي به خريد کتاب نشان نمي‌دهند در حالي‌که بزرگسال هر وقت بخواهد کتابي  بخرد اين‌کار را مي‌کند.

مدير انتشارات «محراب قلم» ادامه داد: يکي ديگر از مسايلي که در انتشار کتاب کودک از اهميت ويژه‌اي برخوردار است جذابيت آثار کودک در متن و کتابسازي است. متاسفانه هم‌اکنون ناشران به دليل مشکلات اقتصادي، بيشتر به سراغ کتاب‌هاي سهل و آسان مي‌روند و به اين عوامل تاثيرگذار توجه نمي‌کنند.

وي يکي ديگر از مشکلات عرصه انتشار کتاب کودک را نياز به سرمايه‌گذاري کلان دانست و در اين‌باره توضيح داد: کتاب کودک بايد به صورت چهار رنگ چاپ شود و به همين دليل انتشار آن به سرمايه کلاني نياز دارد اما با اوضاع نامناسب اقتصادي اين روزها، انتشار کتاب کودک به کاري ديربازده تبديل شده است و به همين دليل ناشران اين حوزه يا کتاب کودک منتشر نمي‌کنند يا کتاب‌هاي نامناسب منتشر مي‌کنند.

فريدوني توزيع کتاب‌ کودک را يکي ديگر از مشکلات اين حوزه عنوان کرد و گفت: در عرصه کتاب کودک تعداد ناشران از کتابفروشي‌ها بيشتر است و در بين کتابفروشي‌هاي موجود هم اگر مقايسه‌اي صورت پذيرد متوجه مي‌شويم که تعداد کمي کتابفروشي تخصصي کودک و نوجوان وجود دارد.

اين ناشر درباره توجه ناشران به آثار تاليفي و ترجمه‌اي اظهار کرد: به دليل بيماري صنعت نشر، بيشتر ناشران به سراغ کتاب‌هاي ترجمه مي‌روند و از ترجمه هم آثار سهل از نظر متن و آماده‌سازي را انتخاب مي‌کنند و اين موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتي مي‌شود. يکي از اين مشکلات اين است که برخي کتاب‌ها با فرهنگ ما سازگار نيستند و يا از نظر زيبايي‌شناسي، سليقه مخاطب را از بين مي‌برند.

وي افزود: در بحث کتاب‌هاي علوم شايد نيازمند ترجمه باشيم اما در قصه و شعر بايد به سراغ آثاري با ساختار محکم برويم و هر کتابي را ترجمه نکنيم اما متاسفانه اين موضوع مورد توجه برخي از ناشران قرار نمي‌گيرد و در نتيجه نسبت تاليف به ترجمه در کتاب‌هاي کودک کشورمان قابل توجه نيست.

فريدوني در پاسخ به اين سوال که براي ساماندهي به نشر کتاب‌هاي کودک کدام يک از ابزارهاي کنترلي يا حمايتي مناسبند، گفت: کنترل در اين عرصه معنا ندارد. مسوولان بايد توجه کنند که در يک کشور اسلامي فرهنگ حرف اول را مي‌زند و زيربناي فرهنگ تربيت کودک است. در مسايل تربيتي نيز کتاب و ساير محصولات آموزشي عنصر اصلي به شمار مي‌رود. من از مسوولان مي‌خواهم اعلام کنند چه حمايتي از ناشران صورت گرفته است؟

وي ادامه داد: حمايت از اثر خوب در تمام دنيا رسم است؛ يکي از عوامل رشد در هر عرصه‌اي به کار بردن تشويق و تنبيه است اما متاسفانه چند سالي است که در جشنواره‌هاي مختلف اثر به عنوان کتاب برگزيده در بخش‌هاي مختلف اعلام نمي‌شود. اگر کتاب خوبي منتشر نشده که در اين جشنواره‌ها به عنوان برگزيده انتخاب شود پس چه کسي بايد پاسخ‌گو باشد؟ رهبر معظم انقلاب تا کنون دو بار از وضعيت کتاب کودک انتقاد کرده‌اند و من از مسوولان مي‌خواهم که عملکردشان را در قبال اصلاح مشکلات اعلام کنند.

مدير انتشارات «محراب قلم» در پاسخ به اين سوال که آيا مافيايي در عرصه انتشار و توزيع کتاب وجود دارد، اظهار کرد: وقتي مشکلات به وجود مي‌ايد همه از مافيا حرف مي‌زنند اما اين اصطلاح سخيفي است و چنين مافياي وجود خارجي ندارد. در نشر کتاب‌هاي بزرگسال شايد سليقه‌هاي شخصي و انتشار کتاب‌هاي دوست و آشنا مشاهده شود که آن‌هم به دليل کمبود امکانات است اما چيزي به عنوان مافيا وجود ندارد.

وي اضافه کرد: اين موضوع درباره‌ توزيع کتاب هم صدق مي‌کند. در اين حوزه پخشي بزرگي وجود ندارد. کساني که در توزيع فعالند معمولاً به اندازه فضاي ساختماني که در اختيار دارند مي‌توانند کتاب توزيع کنند و به خاطر همين محدوديت به سراغ کتاب‌هاي پرفروش مي‌روند؛ البته براي پخش کتاب کودک همين شرکت‌هاي پخش هم وجود ندارند. 

فريدوني آينده نشر کتاب‌ کودک و نوجوان را نااميد کننده توصيف کرد و گفت: به دليل محدوديت واردات کاغذ و مشکلات اقتصادي عرصه بر ناشران کم توليد تنگ مي‌شود و بسياري از آن‌ها مجبور مي‌شوند کسب و کارشان را تعطيل کنند. اين محدوديت‌هاي اقتصادي بر ناشران بزرگ هم تاثيرگذار است؛ بالا رفتن هزينه‌ها و پايين آمدن قدرت خريد مردم باعث مي‌شود که ناشران بزرگ هم توليدشان را بسيار محدود کنند.

منبع سايت : ibna.ir

0
0


دیدگاهی ارسال نمائید.
       

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است


عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی