دسته بندی :    همه | عمومی | اخبار انتشارات شورا | اخبار نشر | تازه های نشر | 


7 8 1393
  نظر رييس اتحاديه ناشران درباره طرح خريد 50 نسخه از هر کتاب چاپ اول توسط ارشاد
نفر اول انتخابات اخير هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با ابراز اميدواري نسبت به حل مشکلات و چالش‌هاي حوزه نشر با مشارکت اعضاي اين اتحاديه، همراهي وزارت ارشاد و نيز حمايت رسانه‌ها، نظر خود را نيز در خصوص طرح اخير وزارت ارشاد براي خريد 50 نسخه از هر کتاب چاپ اول اعلام کرد
7 8 1393
  انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران در دور اول به حد نصاب رسيد و نتايج آن مشخص شد.
به گزارش خبرنگار مهر، دور اول انتخابات ناشران و کتابفروشان تهران از ساعت 9 و 30 دقيقه صبح امروز تا ساعت  16 امروز دوشنبه 5 آبان  برگزار شد.

6 8 1393
  محتواي آموزشي جديد روي ميز دانش آموزان تغييرات کتاب هاي درسي اعلام شد
مدير کل دفتر تاليف کتاب هاي ابتدايي و متوسطه نظري از اعمال تغييرات گسترده در محتواي کتاب هاي درسي سال تحصيلي جاري خبرداد گفت: وزارت آموزش و پرورش با تغيير و تحولات گسترده در کتاب هاي درسي، سال تحصيلي جديد را با دست پر شروع کرد.

6 8 1393
  محمود آموزگار با کسب 251 راي رئيس هيأت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران شد
با شمارش آراي انتخابات هيأت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، محمود آموزگار با کسب بيشترين راي به عنوان رئيس هيئت مديره اين اتحاديه انتخاب شد.


3 8 1393
  موضوع نگران‌کننده در انتخابات اتحاديه ناشران، عدم حضور ناشران عمومي است نه حضور ناشران آموزشي
يک ناشر معتقد است در انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان، آن‌چه بايد اعضاي صنف را نگران سازد، نه نامزد شدن ناشران آموزشي، بلکه عدم استقبال مديران نشر عمومي کشور و حضور نيافتن چهره‌هاي شاخص، باسابقه و مورد اعتماد نشر ايران در انتخابات است.

29 7 1393
   ناشران دانشگاهي و آموزشي مقابل ناشران عمومي‌اند؟ / کانديداها: شنيده‌ها حقيقت ندارد؛ حافظ منافع همه
نشست «بررسي مشکلات حوزه نشر به بهانه انتخابات هيات‌مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران» در اتاق گفت‌وگوي خبرگزاري کتاب ايران برگزار شد. در اين نشست يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي ناشران عمومي مطرح شد؛‎ آيا ناشران دانشگاهي و کمک‌آموزشي در مقابل ناشران عمومي قرارگرفته‌اند؟

29 7 1393
  در راستاي انتخابات اتحاديه ناشران، برنامه و اهداف گروه همگامان نشراعلام شد
اعضاي محترم اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران
ما نامزدهاي انتخابات سيزدهمين دوره ي هيئت مديره ي اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، با احترام به ديگر نامزدها، آمادگي خود را براي پذيرش مسئوليت و انجام وظايف قانوني در چارچوب اهداف و برنامه هاي تقديمي و ضروريات پيش رو اعلام مي کنيم و در مسير تلاش براي ايجاد فضايي امن و پر رونق براي توسعه اي پايدار و شايسته نشر ايران، از شما درخواست مي کنيم که در انتخابات آتي مشارکت کنيد و به همگامان نشر که رئوس برنامه هاي آن ها در اين بيانيه تقديم مي شود رأي مثبت دهيد. 

26 7 1393
  فروغي: مهم‌ترين هدف نخبگان نشر، حفظ منافع و مصالح صنفي است
فتح‌الله فروغي، نامزد انتخابات هيات‌مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، هدف اصلي همه نخبگان نشر در اين دوره از انتخابات را حفظ منافع و مصالح صنفي عنوان کرد.

16 7 1393
  حسين‌زادگان: اعضاي صنف منافع شغلي خود را در راستاي تحقق اهداف جمعي بدانند

مدير انتشارات آفرينگان که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران نامزد شده است، با اعلام برنامه‌هاي خود گفت: دغدغه‌هاي من هم مانند دغدغه‌هاي ديگر همکارانم است كه تنها راه رسيدن به آن‌ها ‌را همکاري و هماهنگي با محوريت قراردادن منافع جمعي مي‌دانم و اين مهم تحقق نخواهد يافت مگر اين‌که اعضاي صنف، منافع شغلي خود را در راستاي تحقق اهداف جمعي بدانند.

12 7 1393
  حسن‌پور: قانون شدن پاسخگويي به هر مطالبه بدون توجه به تغيير دولت‌ها/گفتن از اهداف زيبا مشکل نيست
مدير انتشارات آريابان که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران نامزد شده است، اهتمام جدي بر قانون شدن پاسخگويي به هر مطالبه را برنامه مورد نظر خود عنوان کرد و گفت: اين مطالبات بايد به شکلي قانوني شوند که بدنه صنف از اجرايي شدن آن‌ها در دولت‌هاي مختلف اطمينان کامل داشته باشند.

12 7 1393
  تاييديه طرح سامان بخشي براي کتاب هاي راهنماي والدين فارسي اول تا سوم دبستان
انتخاب کتاب هاي ديگري از انتشارات شورا در طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش
اينک کتاب راهنماي والدين فارسي سال اول تا سوم ابتدايي اين انتشارات در طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش مورد تأييد قرارگرفت و به عنوان کتاب هاي مناسب در کتابنامه رشد معرفي مي گردند.

10 7 1393
  بسته‌شدن کتابفروشي‌ها خطري جدي است/ مميزي دغدغه همه ناشران است نه گروهي از آن‌ها
مدير انتشارات صابرين گفت: کتابفروشي‌ها مشکلات زيادي دارند و در حال تغيير کاربري يا بسته شدن هستند. البته فروش کالاهاي ديگر در کتابفروشي تا حدي، معقول است اما اين‌که يک کتابفروشي، تغيير کاربري بدهد و کلا به فروش کالاهاي ديگر رو بياورد، خطر جديدي است که آينده نشر ما را تهديد مي‌کند.

10 7 1393
  مصوبات جديد کارگروه برگزاري انتخابات اتحاديه ناشران
يک ماه مانده به برگزاري انتخابات اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران، کارگروهي شامل 3 عضو هيئت مديره و 2 مشاور آنها، مواردي را در خصوص نحوه برگزاري اين انتخابات مصوب کرد.


6 7 1393
  دهقاني: «همگامان نشر» با شعار «مشارکت‌جويي، انديشه‌ورزي و خرد جمعي» در انتخابات شرکت مي‌کنند
مدير انتشارات مبتکران که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران نامزد شده است، با اعلام برنامه‌هاي خود گفت: برنامه دادن جداگانه نامزدها موجب تک‌روي و چالش‌هاي حاشيه‌اي مي‌شود. به همين دليل به همراه 4 نفر از نامزدهاي اين انتخابات، در قالب گروه «همگامان نشر» با شعار «مشارکت‌جويي، انديشه‌ورزي و خرد جمعي» در اين انتخابات شرکت خواهم کرد.

3 7 1393
  فخري‌زاده: براي عضويت نماينده اتحاديه در کميته‌هاي مختلف وزارت ارشاد تلاش خواهم کرد
محمدمهدي فخري‌زاده يکي از کانديداهاي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، تلاش براي راهيابي نماينده صنف به کميته‌هاي مختلف در وزارت ارشاد از جمله کميته انتخاب و خريد کتاب، هيئت نظارت بر چاپ کتاب و نيز هيئت‌هاي بدوي و تجديد نظر رسيدگي به تخلفات ناشران را از برنامه‌هاي خود در صورت راهيابي به هيئت مديره عنوان کرد.

1 7 1393
   حضور در هيات‌مديره يعني فعاليت براي همه صنف
فتح‌الله فروغي، يکي از کانديداهاي انتخابات هيات‌مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از نشستي که امروز (31 شهريورماه) در محل اين اتحاديه با حضور همه کانديداها برگزار شد خبر داد و گفت: در اين نشست کانديداها اتفاق‌نظر داشتند که بايد همه براي صنف فعاليت کنند.
31 6 1393
  پيشنهاد تعيين ضوابط براي قيمت‌گذاري کتاب/ کتابفروشان و ناشران فاصله دارند
مدير نشر کتاب دانشگاهي که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران نامزد شده است، با اعلام برنامه‌هاي خود گفت: سعي دارم اگر به هيئت مديره اتحاديه راه پيدا کردم، ضوابطي براي قيمت‌گذاري کتاب پيشنهاد بدهم. براي اين کار بايد بين ناشر و اتحاديه جلساتي برگزار شود.

31 6 1393
  ايجاد نگراني به نفع انتخابات آينده اتحاديه ناشران و کتابفروشان نيست
محمد مهدي بيگلري کارشناس صنعت نشر يادداشتي درباره اخباري که به تازگي درباره حضور گسترده ناشران آموزشي و دانشگاهي در انتخابات اخير اتحاديه ناشران کتابفروشان تهران در برخي رسانه‌ها منتشر شده بود نوشته و در اختيار خبرگزاري مهر قرار داده است.

29 6 1393
  پايدار: همکاري و تعامل با بخش خصوصي/ خيلي هم نمي‌توان ايده‌آلي فکر کرد
مدير نشر کتاب دانشگاهي که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران نامزد شده است، با اعلام برنامه‌هاي خود گفت: اين مسائل، مفاهيم و چارچوب‌هاي کلي هستند که بايد از طريق همکاري با بخش‌هاي داخلي اتحاديه، همکاري با بخش خصوصي و تعامل مثبت با ديگر دستگاه‌هاي دخيل در کشور از جمله مسئولان مستقيم و غيرمستقيم، در مسير آن‌ها گام برداشت.

29 6 1393
  رهبري جمع‌گرا به جاي فرايند مديريت فردگرا در اتحاديه ناشران
مدير انتشارات شورا که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران کانديدا شده است، گفت: بهره‌گيري از آثار فرايند مسئوليت و رهبري جمعي‌گرا به جاي فرايند مديريت فردي‌گرا از خواسته‌ها و آرزوهاي من، براي تحقق اهداف اتحاديه است. در تصور من، رسيدن به جايگاه شايسته اتحاديه، تنها از طريق فعاليت‌هاي اعضاي هيئت مديره ميسّر نخواهد شد و هم‌افزايي اعضاي صنف را مي‌طلبد.

29 6 1393
  انصراف يکي از کانديداهاي انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران
مدير انتشارات آوند دانش از نامزدي در انتخابات هيئت رئيسه اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران انصراف داد.

26 6 1393
  پيگير حقوق مشروع و قانوني اعضا و رفع معضل توزيع کتاب در کشور خواهم بود
مدير انتشارات فائق که براي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران کانديدا شده است، گفت: در صورت پيروزي در انتخابات، خواستار حقوق مشروع و قانوني اعضا خواهم بود. برطرف کردن نيازهاي صنفي و گسترش فعاليت‌ها ناشران از ديگر برنامه‌هاي من است
25 6 1393
  محمدي: ضرورت دوري از منافع فردي و پرهيز از دامن زدن به اختلافات ناشران
يکي از کانديداهاي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان درباره برنامه‌هاي خود گفت: به نظرم حضور در هيئت مديره اتحاديه مستلزم داشتن چندين شرط است که دوري از منافع فردي و پرهيز از دامن زدن به اختلافات ناشران از جمله آن‌هاست.

25 6 1393
  آخوندي: برنامه گروهي ارائه مي‌کنيم/ مميزي به اتحاديه ناشران ارتباطي پيدا نمي‌کند
يکي از نامزدهاي انتخابات هيئت مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: در صورت پيروزي در اين انتخابات با چند تن ديگر از ناشران، به صورت گروهي طرح و برنامه ارائه خواهيم کرد.

25 6 1393
  مدير خانه کتاب به مهر خبر داد؛ خانه کتاب طرح پولي شدن شابک را فعلاً اجرا نمي‌کند
مديرعامل خانه کتاب تاکيد کرد: خانه کتاب طرح اخذ وجه بابت صدور شابک براي کتاب‌هاي ناشران را فعلاً انجام نخواهد داد و دفتر حقوقي وزارت ارشاد پس از بررسي‌هاي لازم، نتيجه اين موضوع را اعلام مي‌کند.

24 6 1393
   علي اکبر تورانيان در گفت‌وگو ايلنا: نشر؛ بحران را رد کرده به فاجعه رسيده است
مطرح شدن نبود مميزي؛ صحبت‌هاي انحرافي است که چيزي از مشکل نشر حل نمي‌کند/ بسياري از ناشران در مرز ورشکستگي‌اند يا وارد مشاغل ديگر شده‌اند/ خريد کتاب محدود به ناشران خاص شده است.

24 6 1393
  درد ناشران عمومي با دانشگاهي يکي نيست/ مسئولان درباره مميزي سردرگم‌اند
مدير نتشارات روشنگران و مطالعات زنان و عضو اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران گفت:‌ موضوع مميزي، اين روزها همان‌قدر که مميزي دغدغه ما ناشران است، دغدغه مسئولان ارشاد هم هست و به نظرم مسئولان در اين زمينه دچار يک سردرگمي هستند.

24 6 1393
  کانديداي انتخابات اتحاديه ناشران: مشکل اصلي ناشران کشور در حال حاضر مميزي نيست/ حضور ناشر خصوصي نامو
مدير نشر مهاجر گفت: اصل مشکل ناشران کشور در حال حاضر، مميزي نيست چون ناشران با مشکلات جدي‌تري روبرو هستند که ميزان اذيت و آزارشان بيشتر از مميزي است. ولي مميزي هم يک بحث جدي است که بحث و گفتگوي آزاد مي‌طلبد.

24 6 1393
  واکنش به مطلبي درباره انتخابات اتحاديه ناشران
سه ناشر کتاب‌هاي آموزشي عنوان کردند: عضويت ناشر دانشگاهي يا آموزشي در هيأت مديره اتحاديه ناشران،‌ اقتصاد نشر او را فعال‌تر يا حوزه‌هاي ديگر را راکد نمي‌کند؛ چنان‌که حضور ناشر عمومي در هيأت مديره نيز مميزي را برطرف نمي‌کند و نکرده است.

22 6 1393
  برگزاري انتخابات اتحاديه ناشران تهران در آبان/ انتشار اسامي نامزدها
اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرد، انتخابات هيأت مديره جديد اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران 5 آبان امسال برگزار مي شود.

25 1 1393
  انشاء و املاء به دبستان‌ها باز مي‌گردند
پس از گذشت ?سال از حذف انشاء از دبستان‌ها، درس انشاء به همراه درس املاء از مهر امسال به دبستان‌ها بازمي‌گردند و به گفته معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش درس انشاء و املاء از سال آينده تحصيلي تدريس مي‌شود.

24 1 1393
  با حضور وزير ارشاد همايش حقوق مالکيت ادبي، هنري برگزار مي‌شود
چهارمين همايش حقوق مالکيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط با هدف تصدي‌گري بخش خصوصي با حضور علي جنتي ، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ، ششم ارديبهشت ماه سال جاري در تالار وحدت تهران برگزار مي شود.


9 10 1392
  

بحث نشر و مشكلاتي كه در چند سال اخير گريبان فعالان حوزه كتاب را گرفت، از بحث‌هايي نيست كه بگوييم تنها به اهل كتاب و فعالان آن مربوط مي‌شود. اين بحث تنها به خانواده 10 هزار نفري ناشران محدود نيست، بلكه به جمعيتي كلان و ميليوني گره خورده كه مخاطبان اصلي اين محصول فكري را تشكيل مي‌دهند. در سال‌هاي اخير مشكلات متعددي متوجه فعالان اين عرصه شد. از مميزي‌هاي سليقه‌اي و پرحاشيه كتاب گرفته تا افزايش قيمت كاغذ. مؤسسات نشري كه با توجه به افزايش بهاي ارز و غافل ماندن متوليان از آنان يكي پس از ديگري بسته شدند. نويسنده‌ها و مترجماني كه يا به اجبار دست از كار كشيدند و يا اعمال سليقه‌ها آنان را از ادامه فعاليت بازداشت. البته اين موارد تنها بخشي از مشكلاتي به شمار مي‌آيد كه در اين سال‌ها فعالان عرصه كتاب با آن دست و پنجه نرم كردند. مشكلاتي كه آسيب واقعي آن در نهايت متوجه مخاطبان كتاب خواهد شد. با توجه به اين كه زمان چنداني از روي كار آمدن سيد‌عباس صالحي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نمي‌گذرد، گفت‌و‌گويي با او داشتيم تا از شرايط فعلي كتاب و اقداماتي كه در زمينه برطرف شدن اين مشكلات انجام داده، باخبر شويم


9 10 1392
  

بحث نشر و مشكلاتي كه در چند سال اخير گريبان فعالان حوزه كتاب را گرفت، از بحث‌هايي نيست كه بگوييم تنها به اهل كتاب و فعالان آن مربوط مي‌شود. اين بحث تنها به خانواده 10 هزار نفري ناشران محدود نيست، بلكه به جمعيتي كلان و ميليوني گره خورده كه مخاطبان اصلي اين محصول فكري را تشكيل مي‌دهند. در سال‌هاي اخير مشكلات متعددي متوجه فعالان اين عرصه شد. از مميزي‌هاي سليقه‌اي و پرحاشيه كتاب گرفته تا افزايش قيمت كاغذ. مؤسسات نشري كه با توجه به افزايش بهاي ارز و غافل ماندن متوليان از آنان يكي پس از ديگري بسته شدند. نويسنده‌ها و مترجماني كه يا به اجبار دست از كار كشيدند و يا اعمال سليقه‌ها آنان را از ادامه فعاليت بازداشت. البته اين موارد تنها بخشي از مشكلاتي به شمار مي‌آيد كه در اين سال‌ها فعالان عرصه كتاب با آن دست و پنجه نرم كردند. مشكلاتي كه آسيب واقعي آن در نهايت متوجه مخاطبان كتاب خواهد شد. با توجه به اين كه زمان چنداني از روي كار آمدن سيد‌عباس صالحي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نمي‌گذرد، گفت‌و‌گويي با او داشتيم تا از شرايط فعلي كتاب و اقداماتي كه در زمينه برطرف شدن اين مشكلات انجام داده، باخبر شويم


9 10 1392
  

بحث نشر و مشكلاتي كه در چند سال اخير گريبان فعالان حوزه كتاب را گرفت، از بحث‌هايي نيست كه بگوييم تنها به اهل كتاب و فعالان آن مربوط مي‌شود. اين بحث تنها به خانواده 10 هزار نفري ناشران محدود نيست، بلكه به جمعيتي كلان و ميليوني گره خورده كه مخاطبان اصلي اين محصول فكري را تشكيل مي‌دهند. در سال‌هاي اخير مشكلات متعددي متوجه فعالان اين عرصه شد. از مميزي‌هاي سليقه‌اي و پرحاشيه كتاب گرفته تا افزايش قيمت كاغذ. مؤسسات نشري كه با توجه به افزايش بهاي ارز و غافل ماندن متوليان از آنان يكي پس از ديگري بسته شدند. نويسنده‌ها و مترجماني كه يا به اجبار دست از كار كشيدند و يا اعمال سليقه‌ها آنان را از ادامه فعاليت بازداشت. البته اين موارد تنها بخشي از مشكلاتي به شمار مي‌آيد كه در اين سال‌ها فعالان عرصه كتاب با آن دست و پنجه نرم كردند. مشكلاتي كه آسيب واقعي آن در نهايت متوجه مخاطبان كتاب خواهد شد. با توجه به اين كه زمان چنداني از روي كار آمدن سيد‌عباس صالحي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نمي‌گذرد، گفت‌و‌گويي با او داشتيم تا از شرايط فعلي كتاب و اقداماتي كه در زمينه برطرف شدن اين مشكلات انجام داده، باخبر شويم


9 10 1392
  

بحث نشر و مشكلاتي كه در چند سال اخير گريبان فعالان حوزه كتاب را گرفت، از بحث‌هايي نيست كه بگوييم تنها به اهل كتاب و فعالان آن مربوط مي‌شود. اين بحث تنها به خانواده 10 هزار نفري ناشران محدود نيست، بلكه به جمعيتي كلان و ميليوني گره خورده كه مخاطبان اصلي اين محصول فكري را تشكيل مي‌دهند. در سال‌هاي اخير مشكلات متعددي متوجه فعالان اين عرصه شد. از مميزي‌هاي سليقه‌اي و پرحاشيه كتاب گرفته تا افزايش قيمت كاغذ. مؤسسات نشري كه با توجه به افزايش بهاي ارز و غافل ماندن متوليان از آنان يكي پس از ديگري بسته شدند. نويسنده‌ها و مترجماني كه يا به اجبار دست از كار كشيدند و يا اعمال سليقه‌ها آنان را از ادامه فعاليت بازداشت. البته اين موارد تنها بخشي از مشكلاتي به شمار مي‌آيد كه در اين سال‌ها فعالان عرصه كتاب با آن دست و پنجه نرم كردند. مشكلاتي كه آسيب واقعي آن در نهايت متوجه مخاطبان كتاب خواهد شد. با توجه به اين كه زمان چنداني از روي كار آمدن سيد‌عباس صالحي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نمي‌گذرد، گفت‌و‌گويي با او داشتيم تا از شرايط فعلي كتاب و اقداماتي كه در زمينه برطرف شدن اين مشكلات انجام داده، باخبر شويم


9 10 1392
  گفت‌و‌گو با سيد عباس صالحي معاون فرهنگي وزير ارشاد سکان فرهنگ را به اهلش مي‌سپاريم

بحث نشر و مشكلاتي كه در چند سال اخير گريبان فعالان حوزه كتاب را گرفت، از بحث‌هايي نيست كه بگوييم تنها به اهل كتاب و فعالان آن مربوط مي‌شود. اين بحث تنها به خانواده 10 هزار نفري ناشران محدود نيست، بلكه به جمعيتي كلان و ميليوني گره خورده كه مخاطبان اصلي اين محصول فكري را تشكيل مي‌دهند. در سال‌هاي اخير مشكلات متعددي متوجه فعالان اين عرصه شد. از مميزي‌هاي سليقه‌اي و پرحاشيه كتاب گرفته تا افزايش قيمت كاغذ. مؤسسات نشري كه با توجه به افزايش بهاي ارز و غافل ماندن متوليان از آنان يكي پس از ديگري بسته شدند. نويسنده‌ها و مترجماني كه يا به اجبار دست از كار كشيدند و يا اعمال سليقه‌ها آنان را از ادامه فعاليت بازداشت. البته اين موارد تنها بخشي از مشكلاتي به شمار مي‌آيد كه در اين سال‌ها فعالان عرصه كتاب با آن دست و پنجه نرم كردند. مشكلاتي كه آسيب واقعي آن در نهايت متوجه مخاطبان كتاب خواهد شد. با توجه به اين كه زمان چنداني از روي كار آمدن سيد‌عباس صالحي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نمي‌گذرد، گفت‌و‌گويي با او داشتيم تا از شرايط فعلي كتاب و اقداماتي كه در زمينه برطرف شدن اين مشكلات انجام داده، باخبر شويم


14 9 1392
   علي آقاغفار مطرح کرد: دخالت‌ بيش از حد به «کتاب هفته» آسيب زد
سردبير جديد نشريه «کتاب هفته» با اشاره به دخالت‌هاي بيش از حد و اظهارنظرهاي بعضا غيرکارشناسانه در دوره‌هاي معاونت بهمن درّي و علي اسماعيلي، گفت: اين موضوع شديدا دست و پاي ما را بسته بود و به نشريه آسيب زد.

4 9 1392
  يازدهمين نمايشگاه ياد يار مهربان گشايش يافت/ افتتاح رسمي؛ فردا با حضور شهردار و دو وزير
يازدهمين نمايشگاه ياد يار مهربان با عنوان اهداي کتاب به مدارس امروز سوم آذرماه در باغ کتاب تهران گشايش يافت. اين نمايشگاه تا نهم آذرماه داير خواهد بود. افتتاحيه رسمي اين نمايشگاه ساعت 14 دوشنبه چهارم آذرماه با حضور شهردار تهران و وزراي ارشاد و آموزش و پرورش برگزار مي‌شود.

2 9 1392
  صالحي در جلسه مشترک با ناشران عنوان کرد پيشنهاد تشکيل کار گروه شش‌گانه براي حل مشکلات نشر
سيدعباس صالحي، معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد در چهارمين نشست هم‌انديشي اصحاب نشر با مسوولان اين وزارتخانه پيشنهاد شش‌گانه‌اي را براي حل مشکلات حوزه نشر اعلام کرد.-

2 9 1392
  عملياتي شدن زنگ مطالعه و انشاء در مدارس
معاون پرورشي وزير آموزش و پرورش از صدور بخش نامه ها و دستور العمل هاي زنگ هاي مطالعه و انشاء در مدارس خبر داد.

2 9 1392
   افشاي اقدامات غيرقانوني ارشاد سابق مشکل نشر چشمه هنوز رفع نشده است؛
ناشراني که در دولت قبلي متوقف مانده بودند، قانونا اجازه‌ي نشر داشتند اما مسولان وقت ارشاد اين حق قانوني را از آن‌ها سلب کرده بودند/ اداره‌ي کتاب هنوز از چشمه کتاب نمي‌گيرد.

2 9 1392
   مختاباد: بزرگان عرصه فرهنگ و هنر نياز به مبصر ندارند
عبدالحسين مختاباد، عضو کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر تهران گفت: بالاخره مسوولين فرهنگي متوجه شدند که به جاي مبصري کردن بر بزرگان عرصه فرهنگ و هنر بايد به آن‌ها احترام بگزارند و به جاي نظارت بر آن‌ها اجازه بدهند که آن‌ها بر عملکردهاي مسوولان نظارت داشته باشند.-

30 8 1392
   دومين نشست بررسي جايگاه نگارش و انشاء در برنامه درسي فارسي
دومين نشست بررسي جايگاه و اهميت درس نگارش و انشا در برنامة درسي زبان و ادب فارسي با حضور جمعي از نويسندگان، استادان، دبيران، سرگروه‌هاي درس فارسي دورة متوسطة يک مناطق تهران و نمايندة معاونت آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش برگزار گرديد.

1 8 1392
  يادداشتي در پي سخنان رييس جمهوري در مراسم بازگشايي مدارس جانا سخن از زبان ما مي‌گويي!
درخواست رييس جمهوري از آموزش و پرورش و فرهنگيان براي ايجاد «زنگ كتاب» در مدارس نه فقط يك درخواست و يك توجه عميق به اهميت دوستي با كتاب از روزهاي كودكي بلكه هديه‌اي به خبرنگاراني بود كه چند سالي است ميان انبوه اخبار سياسي و اقتصادي و ورزشي، از لزوم توجه به «كتاب» در جامعه مي‌نويسند.-

ibna.irمنبع:

1 8 1392
  نشست بررسي «حضور ايران در نمايشگاه فرانکفورت» برگزار شد
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبيات خبرگزاري فارس، نشست بررسي حضور ايران در شصت و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت روز گذشته در خبرگزاري فارس با حضور «محمد عظيمي» مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران، «محمود آموزگار» دبير اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران، عليرضا رباني مدير انتشارات غزال جوان و حامد ميرزا بابايي عضو هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران بين‌الملل ايرانيان برگزار شد.

30 7 1392
  تاييديه طرح سامان بخشي براي کتاب خودآزمون هدفدار سال اول متوسطه (هفتم)
پس از انتخاب کتاب هاي راهنماي کار سال ششم دبستان انتشارات شورا در طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش اينک کتاب خودآزمون هدفدار فارسي سال اول متوسطه(هفتم) اين انتشارات در طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش مورد تآييد قرارگرفت.


27 7 1392
  بيانيه‌ي انجمن نويسندگان کودک و نوجوان درباره‌ي ضرورت رفع سانسور از حوزه‌ي کتاب‌هاي کودک و نوجوان

ضرورت احترام به حقوق صنفي نويسنده

به نام پروردگار کودکي

پيش از اين بسياري از پديدآورندگان و کارشناسان حوزه‌ي ادبيات کودک و نوجوان به پيامدهاي منفي سانسور در اين حوزه اشاره کرده بودند، رويه‌اي که در اين سال‌ها به مميزي پيش از چاپ مشهور شده است. همچنين انجمن نويسندگان کودک و نوجوان طي نشست‌هاي کارشناسي و تخصصي بارها به ارزيابي تأثير منفي اين رويه بر شکوفايي ادبيات کودک و نوجوان پرداخته که متأسفانه تاکنون با اين نظرگاه‌ها برخورد فعالي صورت نگرفته است.

 حاکميت نگاه‌هاي غيرکارشناسي که به‌طور‌عمده با رويکردي ظاهرنگرانه شکل گرفته، اين مجوز را براي گروهي محدود فراهم آورده تا با واژگان و عبارت‌ها، همانند کدهاي رمزگذاري‌شده و درنهايت بدبيني برخورد کنند، تا آن‌جا که هر روز دايره‌ي کتاب‌هاي موردقبول تنگ‌تر شود. در اين رويه برمبناي يک گرايش و سليقه‌ي خاص فکري، واژگان و عبارت‌هايي را که نبايد در متن به کار برده شوند، با شيوه‌اي دستوري به نويسندگان و پديدآورندگان ديکته مي‌کنند، بي‌آن‌که توجه شود کليت متن چه پيامي براي مخاطب دارد.

در طول سال‌هاي اخير نگاه‌هاي سخت‌گيرانه‌ي سليقه‌اي و خلاف قانون اساسي چنان در سانسور کتاب گسترش يافته که شرح برخي از جزييات آن شگفتي‌آوراست؛ و در کتاب‌هاي کودک و نوجوان به‌ويژه آثار ترجمه شده، مواردي کتاب را به محاق توقيف و سانسور برده است که شب و روز در تلويزيون جمهوري اسلامي ايران نمايش داده مي‌شود.

با آن‌که قانون حمايت از مؤلفان و مصنفان مصوب سال 1348 مالکيت نويسنده بر اثرش را مي‌پذيرد، اما در رويه‌ي مميزي پيش از چاپ، اين حق مالکيت ناديده گرفته شده و به دليل ناهمخواني با سليقه‌هاي خاص، نويسنده ناچار به سانسور متن خود مي‌شود. اين پرسش را بسياري ازنويسندگان و پديدآورندگان مطرح مي‌کنند که اگر نظر دستگاه مميزي را نپذيرند، مرجع فرجام‌خواهي آن‌ها کدام نهاد است؟

اکنون که وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي خود بر نادرستي اين رويه تأکيد دارد، انتظار داريم همچنان که در بندهاي 1، 2، 4 دومين هدف محوري برنامه‌ي پيشنهادي ايشان به مجلس آمده، «براي تضمين آزادي‌هاي قانوني و ارتقاي منزلت اجتماعي اهل فرهنگ و هنر» تلاش شود تا شرايط نگران‌کننده‌ي کنوني جاي خود را به فرايندي منطبق بر قانون اساسي جمهوري اسلامي بدهد.

در اين چارچوب انجمن نويسندگان کودک و نوجوان آمادگي خود را براي ارائه‌ي ديدگاه‌هاي کارشناسي و تخصصي اعلام مي‌کند. باشد که از اين رهگذر، حقوق صنفي نويسندگان و پديدآورندگان محترم شمرده شود و توليد کتاب‌هاي کودک و نوجوان به شرايط طبيعي خود بازگردد.

                                                                                     شهريور 1392

                                                                        انجمن نويسندگان کودک ونوجوان22 7 1392
   برگزاري دوره‌هاي آموزشي صنعت نشر از سوي اتحاديه ناشران و کتابفروشان
عبدالناصر ناظم‌بکايي، رييس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از برگزاري پنج دوره آموزشي جديد در فصل پاييز خبر داد و گفت: دوره‌هاي صنعت نشر با همکاري استادان و پيشکسوتان صنعت نشر کشور با هدف ارتقاي دانش ناشران و کتابفروشان برگزار مي‌شود.-

18 4 1392
  نامه اتحاديه‌ ناشران تهران به حسن روحاني

اتحاديه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به حسن روحاني، رييس‌جمهور منتخب، نامه نوشت.


28 3 1392
   با حکم وزير ارشاد؛ علي اسماعيلي؛ رئيس بيست و هفتمين نمايشگاه کتاب تهران شد!

با حکم سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي اسماعيلي سرپرست معاونت امور فرهنگي به عنوان رئيس بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران منصوب شد. اين در حالي‌ست که گرفتن اين تصميم، از حقوق مديريتي وزير ارشاد دولت جديد به شمار مي‌آيد.


28 3 1392
  نگاهي به چکيده سند راهبردي صنعت چاپ در نشريه «چاپ و نشر»

يکصد و يکمين شماره نشريه «چاپ و نشر» با نگاهي به چکيده سند راهبردي صنعت چاپ کشور و مباحث صنعت چاپ در چارچوب عملي منتشر شد.-


28 3 1392
  مطالبات حوزه چاپ و نشر از دولت جديد چيست/ آموزگار: کارهاي اجرايي به تشکل‌هاي صنفي سپرده شود

محمود آموزگار، دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به مطالبات تشکل صنفي متبوع خود گفت: اتحاديه‌‌هاي صنفي مي‌توانند بخش عمده‌اي از وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در کارهاي اجرايي را به عهده گيرند و به عنوان بازوي اجرايي باشند.-


23 2 1392
  معرفي ناشران برگزيده و شايسته تقدير سال 1391

ناشران برگزيده و شايسته تقدير سال 1391 در آيين اختتاميه بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و معرفي و قدرداني شدند.-


9 2 1392
  تشکيل کارگروهي با حضور ارشاد براي رفع مشکلات مالياتي

دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به ديدار جمعي از مديران و نمايندگان تشکل‌هاي صنفي صنعت چاپ و نشر کشور با رييس جمهوري گفت: به زودي کارگروهي از نمايندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان امور مالياتي و اتحاديه ناشران و کتابفروشان تشکيل مي‌شود تا نسبت به رفع مشکلات مالياتي حوزه نشر و کتاب اقدام شود.-


9 2 1392
  آغاز چيدمان کتاب‌هاي ناشران آموزشي در نمايشگاه کتاب

مديرمسوول انجمن فرهنگي ناشران آموزشي با اشاره به چيدمان سالن‌هاي ناشران آموزشي گفت: ناشران آموزشي بايد غرفه‌هاي خود را تا  تکميل و چيدمان کتاب‌ها را آغاز کنند.-


29 11 1391
  در سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر حق حرمت اثر يا حق تماميت بررسي و به تصويب رس

سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر امروز (15 بهمن) در دفتر اين شورا برگزار شد. در اين جلسه سومين حق از حقوق معنوي پديدآورنده اثر با عنوان حق حرمت اثر يا حق تماميت بررسي و به تصويب اعضاي شورا رسيد.-


29 11 1391
  پذيرش دانشجو در دو رشته‌ کارشناسي‌حرفه‌اي مديريت امور چاپ و نشر

مرکز آموزش علمي ـ کاربردي، فرهنگ و هنر واحد شماره پنج تهران در دوره‌هاي مهندسي فناوري و کارشناسي‌حرفه‌اي ناپيوسته ترمي براي نخستين‌بار در دو رشته‌ کارشناسي حرفه‌اي مديريت امور چاپ و کارشناسي حرفه‌اي مديريت امور نشر دانشجو مي‌پذيرد._


29 11 1391
  اجراي طرح «کاربري فرهنگي» در استان تهران ابلاغ شد

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از ابلاغ اجراي طرح «کاربري فرهنگي» در شهر تهران خبر داد و گفت: به موجب اين طرح کتابفروشي‌ها و دفاتر توزيع و نشر کتاب مستقر در شهر تهران از پرداخت 90 درصد عوارض تجاري معاف شدند.-


27 10 1391
   تاييديه طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش براي کتاب راهنماي کاررياضي پايه ششم دبستان

پس از انتخاب کتاب هاي راهنماي کار فارسي و علوم سال ششم دبستان انتشارات شورا در طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش اينک کتاب راهنماي کار رياضي سال ششم دبستان اين انتشارات در طرح سامان بخشي وزارت آموزش و پرورش مورد تآييد قرارگرفته است.


17 10 1391
  آموزگار: کاهش هزينه‌ کتابفروشي‌ها واجب‌تر از کاغذ يارانه‌اي است

محمود آموزگار، دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران در پاسخ به پيشنهاد برخي ناشران مبني بر بازگشت کاغذ يارانه‌اي در قبال چاپ کتاب، با بيان اين‌که اختصاص بودجه کاغذ يارانه‌اي به بخش ديگر از حوزه نشر ضرورت دارد، گفت: مسوولان و متوليان حوزه نشر کشور مي‌توانند با هدف بهبود وضعيت اين حوزه، هزينه‌هاي کتابفروشي‌ها را کاهش دهند.


25 9 1391
  يکرنگيان: فساد کاغذ يارانه‌اي بيشتر از فوايدش است

رضا يکرنگيان، عضو سابق هيات مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران درباره پيشنهاد برخي ناشران مبني بر بازگشت کاغذ يارانه‌اي در قبال چاپ کتاب گفت: معتقدم کاغذ يارانه‌اي در شان و منزلت ناشران نيست و فساد ناشي از آن در حوزه نشر بيشتر از فوايدش است.-17 9 1391
  معافيت ماليات کتابفروشي‌ها باعث رونق حوزه نشر مي‌شود

سيدعباس حسيني‌نيك، نايب رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر درباره معافيت صد درصد مالياتي انتشاراتي‌ها و كتابفروشي‌هاي كشور گفت: چون درآمدها در حوزه نشر و کتابفروشي‌ها بسيار اندک است، معاف شدن کتابفروشان و انتشاراتي‌‌ها از پرداخت ماليات مي‌تواند به رونق اين حوزه کمک شاياني کند.


17 9 1391
   طرح «کاربري فرهنگي» سرانه مطالعه را افزايش مي‌دهد

رييس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران درباره فوايد به تصويب رسيدن آيين‌نامه اجرايي طرح «کاربري فرهنگي» در شوراي اسلامي شهر تهران گفت: با اجراي اين طرح زمينه‌ افزايش سرانه مطالعه فراهم مي‌شود.


11 9 1391
  ممنوعيت استفاده از حل‌المسائل در دبستان‌ها

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش از ممنوعيت استفاده از کتب تستي و حل‌المسائل در دبستان‌ها خبر داد.


2 9 1391
  فتح الله فروغي: فروشِ کتاب، متفاوت از فروشِ کالاهايِ ديگر است

سهيلا قرباني: «کارگاه عملي مديريت کتابفروشي مدرن» سومين کارگاهي است که اتحاديه ناشران با همکاري نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت از 28 آبان ماه به مدت سه روز برگزار کرد. با فتح الله فروغي؛ رئيس کميسيون آموزش و عضو هيئت مديره ناشران و کتابفروشان تهران درباره مباحث آموزشي ارائه شده در اين کارگاه گفتگو کرديم.


29 8 1391
  انتخاب کتاب راهنماي کارعلوم سال ششم دبستان درطرح سامان بخشي

مطابق اعلام کارشناسان دوره‏ هاي مذکور، اين فهرست مشخصات 55 کتاب آموزشي دوره ابتدايي، 39 کتاب آموزشي دوره راهنمايي، 49 کتاب آموزشي متوسطه نظري و 26 کتاب مناسب آموزشي فني و حرفه‏اي و کاردانش را دربر مي‌گيرد.


24 8 1391
  ((روز کتاب بر شما دوستداران کتاب مبارک))

کتابي که مي خواني، نبايد به جاي تو فکر کند، بلکه بايد تو را به انديشيدن وادارد. جيمز مک واش


22 8 1391
   برگزاري سومين کارگاه آموزشي «مديريت کتابفروشي مدرن»

رييس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از برگزاري کارگاه آموزشي «مديريت کتابفروشي مدرن» خبر داد و گفت: شرکت‌کنندگان در اين کارگاه آموزشي با شيوه يافتن راهکارهاي مناسب فروش کتاب آشنا مي‌شوند.


20 8 1391
  قنواتي: دوره‌‌هاي کتاب‌پردازي سطح علمي نشر ايران را ارتقا مي‌دهد.

مهدي قنواتي، يکي از مدرسان دوره‌هاي کارگاه آموزشي کتاب‌‌پردازي درباره فوايد برپايي اين دوره‌ها مي‌گويد: سطح علمي نشر ايران و دست‌اندرکاران اين حوزه با برپايي دوره‌‌هاي آموزشي کتاب‌‌پردازي ارتقا مي‌يابد. کتاب‌‌پردازي تنها دربرگيرنده محتواي اثر نيست بلکه به شکل ظاهري کتاب نيز توجه دارد.


20 8 1391
  برگزاري سومين کارگاه آموزشي «مديريت کتابفروشي مدرن»

رييس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از برگزاري کارگاه آموزشي «مديريت کتابفروشي مدرن» خبر داد و گفت: شرکت‌کنندگان در اين کارگاه آموزشي با شيوه يافتن راهکارهاي مناسب فروش کتاب آشنا مي‌شوند.


14 8 1391
  معرفي کتاب هاي انتشارات شورا در وب سايت ايبنا

معرفي کتاب هاي راهنماي کار علوم و رياضي ششم دبستان در وب سايت رسمي ايبنا به شرح زير مي باشد:


کتاب «راهنماي کار علوم» ويژه دانش‌آموزان پايه ششم ابتدايي به تازگي راهي بازار نشر شده است. اين اثر در بردارنده‌ مجموعه فعاليت‌ها و مساله‌هايي است که به دانش‌آموزان اين پايه کمک مي‌کند تا به علم و فناوري علاقه‌مند شوند.-


10 8 1391
  در چهارمين نشست «تجربه‌هاي نشر ايران» وضعيت نشر ايران در گذشته و حال بررسي شد.

چهارمين جلسه از سلسله جلسه‌هاي تجربه‌هاي نشر ايران با عنوان «نشر ايران در شرايط کنوني» ديروز (7 آبان) در تالار اجتماعات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار شد. صاحب‌نظران حوزه نشر در اين جلسه وضعيت نشر ايران در گذشته و حال را بررسي کردند.


7 8 1391
  انتخاب 12 عنوان از کتاب هاي انتشارات شورا به عنوان کتاب هاي مناسب توسط دفتر انتشارات کمک آموزشي

انتشارات شورا ضمن تشکر از زحمات مؤلفين کتاب هاي اين انتشارات اعلام مي دارد که 12 عنوان از کتاب هاي انتشارات به عنوان کتاب هاي مناسب و مرتبط با برنامه درسي توسط کارشناسان دبير خانه طرح سامان دهي منابع آموزشي و تربيتي  انتخاب گرديده است.

همچنين ضمن تشکر از معلمين گرامي ، اميدواريم که انتخاب اين کتاب ها توسط براي دانش آموزان عزيز گامي باشد جهت ارتقاي سطح علمي آنان.

به پيوست نامه و عناوين کتاب هاي برگزيده جهت مطالعه شما عزيزان به شرح زير قرار گرفته است.


6 8 1391
  «نشر در شرايط کنوني» بررسي مي‌شود.

مشاور کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از برگزاري چهارمين نشست از سلسله نشست‌هاي «تجربه‌هاي نشر ايران» خبر داد و گفت: در اين نشست موضوع «نشر در شرايط کنوني» بررسي خواهد شد.


2 8 1391
   مراسم نکوداشت صدمين شماره مجله «آموزش جغرافي» برگزار شد

مديرداخلي مجله رشد «آموزش جغرافي» دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي وزارت آموزش و پرورش از برگزاري مراسم نکوداشت به مناسبت چاپ صدمين شماره اين مجله خبر داد و گفت: هدف اصلي برگزاري اين مراسم تشويق نويسندگان جوان و نکوداشت پيشکسوتان است.-


2 8 1391
   قابل توجه معلمان گرامي: آيين نامه ساماندهي منابع آموزشي(مواد و رسانه)

هشتمين مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش تحت عنوان « آيين نامه ساماندهي منابع آموزشي(مواد رسانه ها) تأکييد شده است که تهيه فهرستگان توصيفي مواد و رسانه هاي آموزشي و تربيتي استاندارد و معرفي آن ها به ويژه در کتاب هاي درسي، مجلات رشد و سايت هاي آموزشي به دانش آموزان، معلمان و خانواده به عنوان يکي از راهکارهاي اجرايي آيين نامه مذکور است.


19 7 1391
  توليدکتاب هاي کمک درسي مناسب نيازمندتعادل وهمکاري ناشران فعال بامديران آموزش وپروش است.

توليد کتاب هايي که به نوعي کتاب هاي رسمي ودرسي نيستنداما درارتباط با برنامه هاي درسي وکتاب هاي درسي دانش آموزان قراردارندازسوال1360موردتوجه اولياي دانش آموزان ومسئولان دروزارت آموزش وپرورش بوده است.اماهيچ گاه تعريفي جامع وکامل درباره اين کتاب ها مطرح نشده است،عده اي معتقدند بايدعنوان کتاب هاي«کمک درسي»رابه اين آثاراختصاص داد،برخي به عنوان کتاب هاي«حل المسائل»ازآنهانام مي برند،جمعي به اين آثارعنوان کتاب هاي«کمک آموزشي»مي دهندوعده اي آنها راکتاب هاي«آموزشي»مي نامند،اماهريک ازکتاب هابااين عناوين مشخصه هاي ويژه اي دارندونمي توان تمام آنها رايک نوع کتاب دانست.


9 7 1391
  فروغي: ناشران در روند سياستگذاري‌هاي بازار کاغذ شرکت کنند.

رييس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران مي‌گويد: کاهش يا حذف تعرفه گمرکي کاغذ عامل اثرگذاري در روند واردات کاغذ ايفا خواهد کرد اما لازم است تا همزمان براي تاثيرگذاري بيشتر، ناشران نيز در سياستگذاري‌‌هاي بازار کاغذ دخيل باشند.


5 7 1391
  از سوي شرکت تعاوني ناشران و کتابفروشان تهران :تمهيداتي براي تثبيت بهاي کاغذ انديشيده شد

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران گفت: کارشناس‌ها و صاحب‌نظران شرکت تعاوني ناشران و کتابفروشان تهران با انديشيدن تمهيداتي در حوزه واردات کاغذ نقش مهمي در تثبيت بهاي کاغذ ايفا مي‌کنند.


30 6 1391
   تبيين اهداف درس فارسي در کتاب «راهنماي کار فارسي ششم دبستان»

کتاب «راهنماي کار فارسي سال ششم دبستان» براساس برنامه درسي ادبيات فارسي دوره ابتدايي تدوين شده است. اين اثر به عنوان يک ابزار آموزشي با تشريح اهداف درس زبان و ادبيات فارسي، پاسخ‌گوي نياز جامعه دانش‌آموزي کشور در اين حوزه است.


27 6 1391
   اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران توهين به مقدسات اسلام را محکوم کرد

اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با انتشار اطلاعيه‌اي انزجار و برائت خود را از عاملان توهين به ارزش‌ها و مقدسات اسلامي اعلام کرد.


27 6 1391
  مدير طرح سامان‌بخشي کتاب‌هاي آموزشي:نمايشگاه‌هاي دانش‌آموزي به توسعه طرح سامان‌بخشي کمک کنند

فريبا کيا، مدير طرح سامان‌بخشي کتاب‌هاي آموزشي درباره طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» گفت: اين طرح مي‌تواند با ارايه کتاب‌هاي داراي مجوز از سوي دبيرخانه آيين‌نامه «ساماندهي کتاب‌هاي آموزشي» زمينه‌هاي تحقق اجراي اين آيين را فراهم کند.


15 6 1391
  با هدف ارتقاي سطح اطلاعات دست‌اندرکاران چاپ: بيست‌وهفتمين دوره آموزش صنعت نشر آغاز شد

فتح‌الله فروغي، رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران تهران گفت: بيست‌وهفتمين دوره آموزش صنعت نشر ديروز با هدف ارتقاي سطح اطلاعات دست‌اندرکاران حوزه‌هاي مختلف صنعت نشر و افزايش دانش فعالان اين حوزه آغاز شد.


6 6 1391
  دهمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» فراخوان داد.

دهمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» بر اساس فراخوان منتشر شده همزمان با هفته کتاب سال جاري برگزار مي‌شود. ناشران سراسر کشور تا پايان شهريورماه مهلت دارند تا در اين دوره از نمايشگاه ثبت‌نام کنند.


1 6 1391
  عميق: طرح ملي دانش‌آموزان را با تازه‌هاي نشر آشنا مي‌کند.

مجيد عميق، نويسنده و مترجم حوزه آموزش و پرورش اجراي طرح ملي «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» را فرصت مناسب براي آشنايي دانش‌آموزان با تازه‌هاي نشر دانست و گفت: اين نمايشگاه، کتاب‌هايي متناسب با نياز و علايق دانش‌آموزان را عرضه مي‌کند.


31 5 1391
  در 5 بخش گروه علوم كاريردي : اسامي آثار راه‌يافته به مرحله دوم کتاب فصل اعلام شد

دبيرخانه بيست‌ويكمين جايزه كتاب فصل، اسامي آثار راه‌يافته به مرحله دوم داوري‌ها را در پنج بخش گروه علوم كاربردي منتشر كرد.


31 5 1391
  اعضاي جديد هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودک انتخاب شدند.

اعضاي جديد هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودک و نوجوان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه انتخاب شدند.


31 5 1391
  دبير يازدهمين دوره مسابقات آثار چاپي: جايگاه ايبنا در انعکاس اخبار صنعت چاپ ارزشمند است

مسعود فرشي‌فريد با اشاره به تعامل سازنده خبرگزاري ايبنا با حوزه چاپ، گفت: در رويدادهاي مهم صنعت چاپ نمي‌توان نقش و جايگاه ايبنا را در انعکاس اخبار ناديده گرفت.


31 5 1391
  نايب رييس اتحاديه چاپخانه‌داران تهران: خبرگزاري کتاب دراطلاع‌رساني اخبار چاپ جايگاه شايسته دارد

مصطفي‌ تيناي‌تهراني معتقد است، خبرگزاري کتاب توانسته با اختصاص بخشي مجزا به اخبار صنعت چاپ در اين حوزه به رسانه خبري مهمي تبديل شود و مي‌توان گفت که در طول مدت فعاليت خود جايگاه شايسته‌اي کسب کرده است.


28 5 1391
  در سراي اهل قلم : مشکلات فرآيند توليد کتاب در کشورمان بررسي شد

 

خدايار صادقي، دبير دومين کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ، در سخنراني خود با موضوع «آشنايي با روند و مشکلات نشر روميزي و آماده‌سازي پيش از چاپ در فرآيند توليد کتاب» به بررسي مشکلات موجود در توليد يک کتاب پرداخت و پيشنهادهايي را در راستاي اصلاح نقص‌هاي موجود در اين فرآيند مطرح کرد.

 


25 5 1391
  رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران تهران خبر داد.آموزش ويرايش صوري ونسخه‌ پردازي دردوره‌هاي کتاب‌ پردازي

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از برگزاري کارگاه آموزشي کتاب‌پردازي با تاکيد بر آموزش‌هاي عملي از جمله ويرايش صوري و نسخه‌پردازي خبر داد.


25 5 1391
  رييس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران وکتابفروشان تهران:خبرگزاري کتاب در معرفي صنعت نشرموفق عمل کرده است

فتح‌الله فروغي معتقد است، حضور خبرگزاري کتاب به معرفي جايگاه صنعت نشر کشور کمک کرده و اصحاب فرهنگ از طريق اين خبرگزاري اخبار و موضوعات تخصصي حوزه خود را بيشتر مي‌شناسند.


25 5 1391
  رييس اتحاديه کاغذ و مقواي تهران:حوزه کاغذ نيازمند توجه بيشتر مسوولان است.

رييس اتحاديه كاغذ و مقواي تهران با تاكيد بر نياز رسيدگي بيشتر مسوولان به حوزه كاغذ از کمبود آن در بازار خبر داد و گفت: به دنبال حذف ارز وارداتي کاغذ و مقوا با افزايش قيمت روبه‌روست و هر بند کاغذ تحرير 70 هزار تومان به فروش مي‌رسد.


25 5 1391
  مسايل و مشکلات ميان صنعت چاپ و ناشران بررسي شد .فروغي: مساله آموزش را در صنعت چاپ جدي بگيريم

 

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، در ميزگرد «مسايل و مشکلات ميان صنعت چاپ و ناشران» گفت: ما نه در چاپ و نه در نشر آموزش‌هاي لازم را نداشته‌ايم و آموزش‌هاي مادام‌العمر و در حين کار را نيز جدي نگرفته‌ايم؛ آموزش‌هايي که مي‌توانند بسياري از مشکلات امروز ما را منتفي کنند.

 


25 5 1391
  با قدرداني از حاميان رسانه‌اي دومين «کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ» به کار خود پايان داد

 

دومين کنفرانس ملي مديريت کيفيت در چاپ با برگزاري پنل‌هاي تخصصي در محورهايي از جمله، چاپ و نشر، چاپ و کنترل کيفيت، چاپ و دانشجو پس از پنج روز، با قدرداني از حاميان خود به کار خود پايان داد.

 


10 5 1391
  دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان: اتحاديه پيگير معافيت مالياتي ناشران و کتابفروشان‌ است.

دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان با تاکيد بر پيگيري اتحاديه براي معافيت مالياتي ناشران و کتابفروشان، گفت: طبق دستور رييس جمهوري کتابفروشان از پرداخت ماليات معاف‌اند اما دستور وي هنوز منجر به صدور بخشنامه نشده و اتحاديه پيگير اين موضوع است.


10 5 1391
  فعاليت ايران در حوزه نشر ميان کشورهاي منطقه بي‌نظير است.

حجت‌الله ايوبي، رييس موسسه فرهنگي اکو صبح امروز (10 مرداد) از موسسه خانه کتاب و خبرگزاري کتاب ايران بازديد کرد. وي در اين بازديد گفت: ايران از جهات مختلف ميان کشورهاي منطقه کم‌نظير اما بدون ترديد در حوزه نشر بي‌نظير است.


9 5 1391
  دريافت اخبار خبرگزاري کتاب ايران روي گوشي تلفن همراه

مشترکان تلفن همراه ايرانسل و همراه اول مي‌توانند اخبار خبرگزاري کتاب ايران(ايبنا) را با ارسال يک پيامک به صورت روزانه روي گوشي تلفن همراه خود دريافت کنند.


9 5 1391
  ارايه خدمات شابك به‌ صورت الكترونيكي به ناشران سراسر كشور

ناشران سراسر كشور از اين پس مي‌توانند بدون مراجعه حضوري، نسبت به دريافت، تمديد، تغيير شماره استاندارد بين‌المللي كتاب‌هايشان و ديگر خدمات مشابه حوزه شابك به شكل الكترونيكي اقدام كنند.


8 5 1391
  با هدف تدوين کتابنامه‌هاي رشد 91 ـ 90، داوري‌ کتاب‌‌هاي آموزشي مقاطع مختلف تحصيلي پايان يافت.

مدير طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» از اتمام مرحله داوري کتاب‌هاي آموزشي مقاطع مختلف تحصيلي خبر داد و گفت: کتاب‌هايي که در اين داوري‌ها، مناسب تشخيص داده شده‌اند، در کتابنامه‌هاي رشد 91 - 90 معرفي مي‌شوند.


8 5 1391
  آموزش ويرايش صوري و نسخه‌ پردازي در دوره‌هاي کتاب ‌پردازي

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از برگزاري کارگاه آموزشي کتاب‌پردازي با تاکيد بر آموزش‌هاي عملي از جمله ويرايش صوري و نسخه‌پردازي خبر داد.


8 5 1391
  تعليق آيين‌ نامه اجرايي دريافت ماليات از ناشران سراسر کشور

سازمان امور مالياتي کشور آيين‌نامه اجرايي موضوع تبصره سه بند(ل) ماده 139 قانون ماليات‌هاي مستقيم ناشران را با پيگيري‌هاي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به مدت 6 ماه به حالت تعليق درآورد.


8 5 1391
  کتاب درسي رياضي پايه ششم ابتدايي فعاليت‌ محور است.

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي مي‌گويد: کتاب رياضي پايه ششم ابتدايي فعاليت‌محور است؛ به اين معنا که معلم ديگر در کلاس درس نقش سخنران را ندارد بلکه به عنوان يک راهنما، دانش‌آموزان را در انجام فعاليت‌هاي کتاب و فراگيري مطالب آن هدايت مي‌کند.


30 4 1391
  نادر قدياني: اميدوارم نسل‌هاي آينده صد سالگي‌ «لاک‌پشت پرنده» را جشن بگيرند.

نادر قدياني، رييس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران در حاشيه مراسم جشن تولد «لاک‌پشت پرنده» و رونمايي از کتاب‌هاي برگزيده اين فهرست، آغاز حرکت‌هايي همچون انتشار فهرست کتاب‌هاي برگزيده «لاک‌پشت پرنده» را اتفاقي مبارک دانست و اظهار اميدواري کرد که نسل‌هاي آينده صد سالگي‌ فهرست «لاک‌پشت پرنده» را جشن بگيرند.


29 4 1391
  ضرورت ارايه اظهارنامه از سوي ناشران براي استفاده از معافيت مالياتي

31 تيرماه به عنوان آخرين مهلت ارايه اظهارنامه از سوي موديان مالياتي اعلام شده است.


29 4 1391
  فروغي: مساله آموزش را در صنعت چاپ جدي بگيريم.

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، در ميزگرد «مسايل و مشکلات ميان صنعت چاپ و ناشران» گفت: ما نه در چاپ و نه در نشر آموزش‌هاي لازم را نداشته‌ايم و آموزش‌هاي مادام‌العمر و در حين کار را نيز جدي نگرفته‌ايم؛ آموزش‌هايي که مي‌توانند بسياري از مشکلات امروز ما را منتفي کنند.


28 4 1391
  از سوي دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي 10 سند راهنماي توليد کتاب‌هاي آموزشي تدوين مي‌شود.

مدير طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» گفت: دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي با هدف آگاهي بيشتر مولفان و ناشران کتاب‌هاي آموزشي از شاخص‌هاي تاليف کتاب‌هاي آموزشي، به تدوين 10 سند راهنماي توليد کتاب‌هاي آموزشي اقدام کرده است.


28 4 1391
  انتشار 13803 عنوان كتاب در سه ماه نخست سال 91

اطلاعات موسسه خانه كتاب نشان مي‌دهد كه 13هزار و 803 عنوان كتاب در سه ماهه نخست سال جاري منتشر شده است كه اين ميزان دو درصد افزايش را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان مي‌دهد.


26 4 1391
  دسترسي پژوهشگران سراسر جهان به اطلاعات نشر ايران ميسر شد.

علاقه‌مندان انگليسي‌زبان در سراسر جهان از اين پس مي‌توانند با مراجعه به بخش انگليسي سايت موسسه خانه كتاب، اطلاعات جامعي درباره فعاليت‌هاي مختلف اين موسسه به دست آورند.


26 4 1391
  همزمان با توزيع کتاب‌هاي درسي 10 ميليون لوح فشرده كتاب‌ گويا توزيع مي‌شود.

معاون فناوري ارتباطات سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش از انتشار حدود 10 ميليون لوح فشرده كتاب‌ گويا در سراسر كشور خبر داد و گفت: اين لوح‌هاي فشرده همزمان با توزيع کتاب‌هاي درسي در سال تحصيلي 92 ـ 91 در اختيار معلمان و دانش‌آموزان قرار مي گيرند.


23 4 1391
  آثار برتر مسابقات فرهنگي و پژوهشي دانش‌آموزان کتاب مي‌شود.

رييس اداره فرهنگي ـ سياسي وزارت آموزش و پرورش از برگزاري مرحله کشوري سي‌امين جشنواره مسابقات فرهنگي و پژوهشي دانش‌آموزان سراسر کشور در شهريورماه خبر داد و گفت: وزارت آموزش و پرورش آثار برتر دانش‌آموزان را در اين مسابقات در قالب کتاب منتشر خواهد کرد.


19 4 1391
  فراخوان «منادي تربيت» براي پانزدهمين نمايشگاه دانش‌آموزي

انتشارات منادي تربيت براي برگزاري «50 هزار نمايشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه» فراخوان داد. پانزدهمين دوره اين نمايشگاه دانش‌آموزي در هفته كتاب برگزار مي‌شود.


17 4 1391
  اولويت انتشارات شورا توليد کتاب‌هاي «پژوهش دانش‌آموزي» است.

انتشارات شورا در سال تحصيلي 91 ـ 90 در حوزه پژوهش دانش‌آموزي گام برداشته و کتاب‌هاي زيادي را در اين حوزه براي دانش‌آموزان مقطع راهنمايي منتشر کرده است. اين انتشارات با توجه به افزوده شدن پايه ششم به پايه‌هاي تحصيلي ابتدايي از سال تحصيلي آينده، توليد كتاب «پژوهش دانش‌آموزي» را براي دانش‌آموزان پايه ششم ابتدايي نيز در دستور كار خود دارد.


18 4 1391
  گردهمايي نمايندگان استاني مجلات رشد دفتر تکنولوژي آموزشي

نمايندگان استاني مجلات رشد دفتر تکنولوژي و انتشارات کمک آموزشي دوشنبه و سه‌شنبه (19 و 20 تير) در باشگاه فرهنگيان گردهم مي‌آيند و به بررسي شيوه‌هاي توزيع مناسب کتابنامه‌هاي رشد مي‌پردازند. اين کتابنامه‌ها منجر به نهادينه شدن بهره‌گيري دانش‌آموزان و مولفان از کتاب‌هاي آموزشي مناسب مي‌شوند.


17 4 1391
  کانون‌هاي مطالعاتي دانش‌آموزي راه‌اندازي مي‌شوند.

رييس اداره فرهنگي ـ سياسي وزارت آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش تصميم دارد براي سال تحصيلي آينده با هدف ارتقاي سرانه کتاب و مطالعه دانش‌آموزان، کانون‌هاي مطالعاتي دانش‌آموزي در سطح کشور راه‌اندازي کند.


15 4 1391
  فروغي: موفقيت ناشران مستلزم پشتکار و تلاش است.

آخرين جلسه از بيست و ششمين دوره آموزش نشر در اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران به ديدار با صاحبنظران صنعت نشر اختصاص داشت و مدير نشر افق و مرکز، پاسخگوي سوالات فراگيران اين دوره آموزشي بودند. در اين نشست فتح‌الله فروغي گفت: ناشر موفق بودن، حاصل تلاش يک شب و يک روز نيست بلکه نياز به سال‌ها پشتکار دارد.


15 4 1391
  آمار کتاب‌هاي «مناسب» مقطع راهنمايي مشخص مي‌شود.

مسوول «كتابنامه رشد» مقطع راهنمايي از به پايان رسيدن مهلت ناشران کتاب‌هاي آموزشي مقطع راهنمايي براي ارسال کتاب به دبيرخانه طرح «ساماندهي منابع آموزشي و تربيتي» خبر داد و گفت: تا پايان هفته جاري تعداد کل کتاب‌هاي مناسب سيزدهمين «کتابنامه رشد» مقطع راهنمايي اعلام خواهد شد.


15 4 1391
  معرفي 512 نويسنده و اهل قلم به صندوق حمايت از اهالي قلم از سوي موسسه خانه کتاب صورت گرفت.

اطلاعات موسسه خانه نشان مي‌دهد که در سال گذشته 512 تن از نويسندگان و اهالي قلم از سوي اين موسسه براي عضويت در صندوق حمايت از نويسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان به معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي شده‌اند.


12 4 1391
  عميق: مشکلات عرصه کتاب کودک با خرد جمعي حل مي‌شوند.

مجيد عميق، مترجم کتاب‌هاي کودک و نوجوان بي‌توجهي به تاليف کتاب‌هاي اين حوزه، سودجويي برخي از ناشران و نويسندگان، مشکلات اقتصادي و عدم برنامه‌ريزي درست را از جمله مشکلات عرصه کتاب کودک دانست و اظهار کرد: اين مشکلات فقط با استفاده از خرد جمعي حل مي‌شوند.


12 4 1391
  فريدوني: ناشران کم‌توليد کتاب کودک تعطيل مي‌شوند.

عبدالعظيم فريدوني، مدير انتشارات «محراب قلم» بي‌تاثير بودن مخاطب کتاب کودک در انتخاب اين آثار، هزينه بالاي آماده‌سازي و انتشار کتاب‌هاي کودک و وجود نداشتن سيستم توزيع مناسب را از جمله مشکلات حوزه نشر کتاب‌هاي کودک و نوجوان دانست و پيش‌بيني کرد ناشران کم‌توليد کتاب کودک مجبور به تعطيلي و ناشران بزرگ کم‌توليد مي‌شوند.


12 4 1391
  معصومي: آموزش و پرورش زمينه‌هاي مطالعه کتاب‌هاي غيردرسي را فراهم کند.

دکتر حسين معصومي‌همداني، پژوهشگر تاريخ علم و مترجم نامدار حوزه مطالعات علم در نخستين «نشست علمي گروه آموزش زبان و ادبيات فارسي با مولفان کتاب‌هاي درسي» ايجاد علاقه در دانش‌آموزان براي مطالعه کتاب‌هاي غير‌درسي را از جمله وظايف نظام آموزش و پرورش عنوان کرد.


12 4 1391
  آشنايي مدرسان پايه‌هاي ابتدايي با کتاب‌هاي جديد‌التاليف

معاون دوره‌ تربيت معلم دفتر برنامه‌ريزي و تاليف کتاب‌هاي درسي از برگزاري دوره‌هاي آموزش ضمن خدمت مدرسان پايه‌‌هاي دوم و ششم ابتدايي خبر داد و گفت: مدرسان استان‌ها و مناطق سراسر کشور با حضور در اين دوره‌ها با محتواي کتاب‌هاي جديد‌التاليف پايه‌هاي دوم و ششم ابتدايي آشنا مي‌شوند.


12 4 1391
  به همت مؤسسه خانه کتاب آيين نکوداشت روز قلم برگزار مي‌شود.

آيين نکوداشت روز قلم به همت موسسه خانه کتاب، چهارشنبه (14 تير) برگزار مي‌شود. چهاردهم تيرماه به پيشنهاد انجمن قلم ايران، روز قلم نامگذاري شده است.


8 4 1391
  نشست «هم‌انديشي درباره برنامه درسي تفکر و پژوهش»

نشست «هم‌انديشي درباره برنامه درسي تفکر و پژوهش» با هدف تبيين محتواي برنامه درسي «تفکر و پژوهش» و نحوه استفاده از قابليت‌هاي متني و تصويري مجلات رشد دوشنبه (12 تير) به کوشش دفتر انتشارات کمک آموزشي کشور برگزار مي‌شود.


8 4 1391
  بررسي وضعيت تدوين کتاب‌هاي درسي در فرهنگستان زبان و ادب فارسي

نخستين «نشست علمي گروه آموزش زبان و ادبيات فارسي با مولفان کتاب‌هاي درسي» دوشنبه (12تيرماه) با حضور 100 نفر از برنامه‌ريزان و مولفان کتاب‌هاي درسي وزارت آموزش ‌و پرورش برگزار خواهد شد.


6 4 1391
  دبيرخانه نمايشگاه کتاب تهران به‌زودي فعاليت خود را آغاز مي‌کند.

حسين صفري، مسوول دبيرخانه نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران با اشاره به اين‌که پيش‌نويس شرح وظايف اين دبيرخانه آماده شده است، گفت: اين طرح بايد در نشستي که به‌زودي با حضور بهمن دري، معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد و محمد عظيمي، رييس موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي برگزار مي‌شود، تاييد شود و پس از آن فعاليت دبيرخانه رسما آغاز مي‌شود.


6 4 1391
  اعطاي 1108 شناسه در سال 90 به ناشران

موسسه خانه کتاب در سال 1390، يک هزار و 108 شناسه (شابک) در اختيار ناشران کشور قرار داده است. در 5 سال گذشته نيز در مجموع پنج هزار و 163 شناسه به ناشران واگذار شده است.


6 4 1391
  طي هفته فرهنگي ايران در آنکارا، اهالي ترکيه با کتاب‌هاي کودکان ايراني آشنا مي‌شوند.

بخشي از برنامه‌هاي «هفته فرهنگي ايران در آنکارا» که از فردا، هفتم تير در پايتخت ترکيه آغاز مي‌شود، به معرفي کتاب‌ها و فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اختصاص يافته است.


3 4 1391
  تشکيل خانه کتاب براي ناشران شهرستاني

مدير انتشارات«آبرخ» شهرستان سمنان با اشاره به مشکلات ناشران شهرستاني گفت: تشکيل مرکزي به عنوان متولي امور ناشران در شهرستان‌ها مانند خانه‌ کتاب يا کتاب‌سرا، مزاياي فراواني را به همراه خواهد داشت.


24 3 1391
  تشکيل دبيرخانه دايمي نمايشگاه تهران به برگزاري بهتر آن کمک مي‌کند.

نادر قدياني، با استقبال از تشکيل دبيرخانه دايمي نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، گفت: تاسيس ابن دبيرخانه از فعاليت‌هاي مثبت معاونت فرهنگي وزارت ارشاد است و از طرفي حضور حسين صفري به عنوان مسوول اين دبيرخانه به برگزاري هرچه بهتر نمايشگاه در سال آينده کمک خواهد کرد.


24 3 1391
  فعاليت ناشران الكترونيك در بازار نشر بين‌الملل اهميت بالايي دارد.

محمود آموزگار با اشاره به تلاش‌هاي اتحاديه ناشران و كتابفروشان براي عضويت مجمع ناشران الكترونيك در اين اتحاديه، گفت: حوزه كاري اين ناشران، فضاي مجازي است و فعاليت آن‌ها در بازار نشر بين‌الملل از اهميت بالايي برخوردار است.


23 3 1391
  استفاده از تجربه‌هاي اصحاب نشر در تدوين منابع آموزشي

نخستين جلسه هم‌انديشي با اصحاب نشر با حضور ناشران و فعالان اين حوزه با سخنراني حسين حسين‌خاني، مدير انتشارات آگاه در سالن اجتماعات انتشارات ققنوس برگزار شد و در آن بر استفاده از تجربه‌هاي اصحاب نشر در تدوين منابع آموزشي اين حوزه تاكيد شد.


21 3 1391
  در بيست و ششمين دوره آموزش صنعت نشر، فعالان حوزه چاپ پيشينه نشر را بررسي كردند.

نخستين جلسه دوره آموزش نشر، عصر شنبه (20 خرداد) در محل اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با حضور نادر قدياني، رييس اتحاديه، فتح‌الله فروغي، رييس کميسيون آموزش اتحاديه و متقاضيان دريافت پروانه نشر با موضوع پيشينه و کليات نشر برگزار شد.


21 3 1391
  انتشار كتابنامه‌هاي رشد پايه‌هاي دوم و ششم ابتدايي

دفتر انتشارات كمك آموزشي وزارت آموزش و پرورش همزمان با توزيع كتاب‌هاي درسي در آغاز سال تحصيلي 92 ـ 91 كتابنامه‌هاي ويژه دانش‌آموزان پايه‌هاي دوم و ششم ابتدايي را منتشر مي‌كند.


16 3 1391
  بررسي ماده 7 لايحه جديد حقوق مالکيت ادبي، هنري در نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر صورت گرفت

بيست و ششمين نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر ، چهارشنبه (10 خردادماه) با حضور اعضاي آن در محل شورا برگزار شد. دستور جلسه اين نشست بررسي ماده 7 لايحه جديد حقوق مالکيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط بود.


16 3 1391
  دوره «آموزش عملي كتاب‌پردازي» برگزار مي‌شود.

كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران در راستاي برگزاري سلسله دوره‌هاي آموزشي تخصصي و برنامه‌هاي كوتاه مدت براي نخستين‌بار «دوره آموزش عملي كتاب‌پردازي» را در تابستان امسال برگزار مي‌كند.


16 3 1391
  در اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران جلسات هم‌انديشي با اصحاب نشر برگزار مي‌شود.

كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران در سال جديد جلسات هم‌انديشي با اصحاب نشر را به صورت ماهانه برگزار مي‌كند. نخستين نشست (يكشنبه21 خردادماه) در دفتر مركزي انتشارات ققنوس برگزار مي‌شود.


10 3 1391
  موسسه خانه کتاب اعلام کرد : انتشار بيش از 1550 کتاب جديد در هفته گذشته.

اطلاعات ثبت شده کتاب‌هاي منتشر شده موسسه خانه کتاب در هفته گذشته نشان مي‌دهد هزار و 558 عنوان کتاب جديد در هفته گذشته منتشر شده است.


10 3 1391
  بيست و ششمين دوره آموزش نشر در اتحاديه ناشران و كتابفروشان

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از برگزاري بيست و ششمين دوره آموزش كوتاه مدت صنعت نشر در خرداد و تيرماه امسال خبر داد.


9 3 1391
  رييس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران: ناشران الكترونيك به‌زودي عضو اتحاديه ناشران مي‌شوند.

نادر قدياني با بيان اين‌كه شرايط عضويت ناشران الكترونيك در اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران فراهم شده، گفت: به‌زودي ناشران اين حوزه نيز در بخشي ويژه اتحاديه فعاليت خواهند كرد و از مزاياي عضويت بهره‌مند مي‌شوند.


9 3 1391
  برگزاري بيست و ششمين نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر

رييس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر با اشاره به برگزاري بيست و ششمين نشست اين شورا كه (چهارشنبه 10 خرداد) برگزار مي‌شود، گفت: در اين جلسه لايحه جديد حقوق مالکيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط آن نقد و بررسي مي‌شود.


7 3 1391
  نمونه انشاي دانش آموز سوم راهنمايي

نمونه انشاي ارسال شده براي انتشارات شورا توسط دانش آموز مريم وفايي نژاد دانش آموز سال سوم راهنمايي مدرسه راهنمايي راه زينب

با تشکر از اين دانش آموز عزيز و آرزوي موفقيت براي ايشون.


6 3 1391
  برپايي همايش «ارتقاي كيفيت آثار، محصولات و فعاليت‌هاي فرهنگي»

فراخوان دومين همايش «ارتقاي كيفيت آثار، محصولات و فعاليت‌هاي فرهنگي» از سوي مركز مطالعات فرهنگي شهر تهران اعلام شد. مقالات برگزيده اين همايش در قالب كتاب منتشر خواهد شد.


6 3 1391
  انتشار بسته آموزشي با هدف بهسازي سرمايه‌هاي انساني

بسته آموزشي «سرپرست در كلاس جهاني» منتشر شد. اين بسته با بهره‌گيري از تجارب ملي و بين‌المللي و با هدف بهسازي سرمايه‌هاي انساني براي ارتقاي مزيت‌هاي رقابتي سازمان‌ها و شركت‌ها در هزاره سوم تهيه شده است.


3 3 1391
  نمونه انشاي دانش آموز اول راهنمايي

نمونه انشاي ارسال شده براي انتشارات شورا توسط دانش آموز محمد حسين مهر نژاد دانش آموز سال اول راهنمايي مدرسه راهنمايي سيد الشهدا.

با تشکر از اين دانش آموز عزيز و آرزوي موفقيت براي ايشون.


3 3 1391
  دست‌نويس «شازده کوچولو» در پاريس رکورد قيمت را شکست.

متن دست‌نويس داستان مشهور «شازده کوچولو» اثر آنتوان دو سنت اگزوپري به قيمت 385 هزار 600 يورو در پاريس به فروش رسيد.


3 3 1391
  انتشار كتاب‌هاي برگزيده جشنواره‌هاي رشد در قالب كتابنامه

كارشناسان دبيرخانه طرح «سامان‌بخشي كتاب‌هاي آموزشي رشد» مجموع كتاب‌هايي را كه در 9 دوره جشنواره كتا‌ب‌هاي آموزشي رشد عناوين كتاب‌هاي برگزيده و شايسته تقدير را كسب كرده‌اند، در قالب يك كتابنامه ارايه كرده‌اند.


3 3 1391
  انشا، پايه اي که درست گذاشته نمي شود.

انسان ها داراي قوه تخيلند. برخي در يک حوزه داراي خلاقيت بيشتر بعضي در حوزه ديگر. نويسندگي از جمله خلاقيت هايي محسوب مي شود که مي تواند به وسيله معلم ها در دانش آموزان شکوفا شود يا از بين برود.26 2 1391
  در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران يک و نيم ميليون رکورد اطلاع‌رساني به مردم ثبت شد.

کميته اطلاع‌رساني بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، از پاسخگويي اطلاعات کتاب به مردم در نمايشگاه با آمار بيش از يک ميليون و 500 هزار مورد خبر داد.


26 2 1391
  گفت‌وگو با 400 ناشر كتاب‌هاي آموزشي در نمايشگاه كتاب

كارشناسان دفتر انتشارات كمك آموزشي با حضور در بيست و پنجمين نمايشگاه كتاب تهران و گفت‌وگو با حدود 400 ناشر آموزشي به ويژه ناشران خصوصي، ميزان تعامل آن‌ها با طرح «سامان‌بخشي كتاب‌هاي آموزشي» را ارزيابي و آن‌ها را به شركت در طرح مذكور دعوت كردند.


26 2 1391
  معافيت مالياتي کتابفروشان لازم الاجرا شد.

رييس اتحاديه ناشران و كتابفروشان از دستور رييس جمهوري به وزير اقتصاد و دارايي مبني بر لازم الاجرا شدن معافيت مالياتي كتابفروشان خبر داد.


1 12 1390
  دوره آموزشي ضمن خدمت معلمان ادبيات فارسي سمنان برگزارشد.

سمنان - دوره آموزشي ضمن خدمت معلمان ادبيات فارسي سمنان با هدف بررسي كتب سه پايه ادبيات و تقويت زبان فارسي روز پنجشنبه در سمنان برگزار شد.


24 11 1390
  پاسخ مركز پژوهش‌هاي مجلس به استفساريه اتحاديه ناشران و كتابفروشان

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران با اشاره به پاسخ مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي به استفساريه اين اتحاديه گفت: به دنبال استفساريه تقديمي از سوي اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران به مجلس شوراي اسلامي درباره معافيت مالياتي كتابفروشان، مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي كارشناسانه به اين موضوع پاسخ داده است.


24 11 1390
  حمايت رييس فرهنگستان زبان فارسي از کتاب‌هاي الکترونيک

غلامعلي حدادعادل، رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي، در گفت‌و‌گو با «ايبنا» از وارد شدن کتاب به عرصه ديجيتال حمايت کرد و گفت: اگر کتاب وارد عرصه ديجيتال شود، امروزه اثر بيشتري مي‌تواند داشته باشد؛ کتاب که به کاغذ نيست، بلکه به انديشه‌ آن است. کتاب بايد با تکنولوژي‌ خودش را همگام سازد تا موثر باشد.


13 12 1390
  در كتاب «تاريخ علم در ايران»، دانش‌آموزان با دانشمندان بزرگ ايراني آشنا مي‌شوند.

كارشناس آموزش و پرورش از تاليف مجموعه چهار جلدي «تاريخ علم در ايران» خبر داد و گفت: اقشار مختلف جامعه به ويژه دانش‌آموزان با مطالعه اين كتاب، با دانشمندان و فعاليت‌هاي علمي آن‌ها كه در طول تاريخ در كشور انجام داده‌اند، آشنا مي‌شوند.


23 12 1390
  برپايي دوره كتاب‌پردازي در اتحاديه ناشران و كتابفروشان

دوره «كتاب‌پردازي» (نسخه‌پردازي و نمونه‌خواني) ارديبهشت ماه سال 1391 در اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران برگزار مي‌شود.


24 11 1390
  تلاش كميسيون فني اتحاديه ناشران براي كنترل قيمت كتاب

نايب رييس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از تلاش كميسيون فني اين اتحاديه براي كنترل قيمت كتاب و كاغذ با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي اخير اشاره كرد و گفت: در هفته‌هاي اخير برخي از ناشران با مراجعه به اتحاديه خواستار راهكاري براي رفع مشكلات موجود در اين زمينه شدند.


24 11 1390
  ناشران از مراجعه حضوري به خانه کتاب بي‌نياز شدند.

موسسه خانه کتاب به تازگي سامانه‌اي را راه‌اندازي کرده تا ناشران بتوانند بدون مراجعه حضوري به اين موسسه، فهرست کتاب‌هاي منتشر شده خود را براي امور اداري نظير تمديد پروانه نشر، شرکت در نمايشگاه‌هاي کتاب و انجام امور مالياتي، دريافت کنند.


23 11 1390
  بازديد حرفه‌اي ناشران ايراني از نمايشگاه‌هاي پاريس و بولونيا

اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران براي ناشران علاقه‌مند به حضور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب پاريس و بولونيا برنامه بازديد حرفه‌اي ترتيب داده است.


15 11 1390
  ممنوعيت نشر كتاب به صورت ناشر-مولف به حرفه‌اي شدن نشر مي‌انجامد.

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران با اشاره به نامه ارسالي اين اتحاديه به معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره جلوگيري از صدور مجوز به مولفان ناشر كه كتاب‌هايشان را خود منتشر مي‌كنند، گفت: با توجه به افزايش روزافزون اين افراد در صنعت نشر كشور، با اين نامه مي‌خواستيم توجه وزارت ارشاد را به حرفه‌اي تر شدن نشر جلب كنيم، زيرا معتقديم كارها بايد در مسير حرفه‌اي شدن نشر كشور پيش برود تا وضعيت نشر كشور سامان يابد.


9 11 1390
  بديعه نگاري

بديعه نگارى ( مقايسه اى ) از روش هاى الگوى پردازش اطلاعات است و به عنوان يك روش ياد گيرى به تدريس تفكر استعاره اى مي پردازد.


5 10 1390
  دفتر هاي انشا روي ميز

در يکي از همين  روزهاي باراني پاييز، مدرسه راهنمايي سيدالشهدا (ع) ميزبان دبيران انشاي مدارس منطقه 8 بود. اين همايش با هدف تشکيل کارگاه آموزشي درس انشا و بررسي روش هاي بهبود کيفيت تدريس اين درس برگزار شد.

همايش با اين جمله جعفر خرازي، دبير انشا و مؤلف مجموعه « دفتر انشاي من » شروع شد: دانش آموزان امروز، نويسندگان فردايند. همه ما مي توانيم در پرورش يک نويسنده سهم داشته باشيم.

اين خبري است که امروز دوشنبه 5 دي ماه در روزنامه همشهري به چاپ رسيده است.


14 8 1390
  همكاري اتحاديه ناشران تهران و فرانسه در قالب دوره‌هاي آموزشي

دوره آموزشي «چگونگي مديريت موسسات انتشاراتي» با همكاري اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران و اتحاديه ناشران فرانسه در تهران برگزار مي‌شود.


13 7 1390
  حضور انتشارات شورا در دومين نمايشگاه کتاب دانش آموزي

دومين نمايشگاه کتاب دانش آموزي از 8 تا 15 مهر ماه از ساعت 9 الي 20 در سالن مرکز آفرينش هاي فرهنگي - هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب در حال برگزاري است.


28 6 1390
  مولف كتاب «دفتر انشاي من»: «انشا» به زمان و توجه بيشتر نياز دارد

فاطمه حيدرنياز گفت: مولفان حوزه ادبيات فارسي در حالي كه به ضرورت حضور يك بخش مستقل با عنوان «انشا» و تمرين‌هاي آن در برنامه هفتگي مدارس اصرار مي‌ورزند، مشتاقانه در انتظار توجه بيشتر مسوولان براي اختصاص يافتن زمان بيشتر به انشانويسي‌اند.-


18 5 1390
  کتاب هاي انتشارات شورا در فهرست کتاب‏هاي مناسب دوره‏ي راهنمايي سال 1389 اعلام شد

دبيرخانه طرح سامان‏بخشي کتاب‏هاي آموزشي، فهرست کامل کتاب‏هاي آموزشي مناسب دوره راهنمايي، سال 1389 را براي انتشار در پايان کتاب‏هاي درسي، به دفتر برنامه‏ريزي و تأليف کتاب‏هاي درسي اعلام کرد.17 5 1390
  قابل توجه پژوهشگران نوجوان

عکس هاي مربوط به کارگاه پژوهش سوم مرداد ماه داخل سايت قرار داده شد.


14 8 1390
  نشست مشترک اتحاديه ناشران و کتابفروشان با مديرکل اداره کتاب

هيات مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران ديروز (سه‌شنبه 10 آبان) ميزبان محمد اللهياري مديرکل اداره کتاب و کتابخواني وزارت ارشاد و حميد قبادي مشاور معاون فرهنگي وزير ارشاد بود. در اين ديدار دو طرف به بحث درباره موضوعات مختلف صنعت نشر پرداختند.-


27 6 1390
  راهکارهاي ترويج انشا نويسي و شيوه نگارش در دانش آموزان

نوشتن، امري رو به گسترش و نيازي اجتناب نا پذير است و توجه به در انشا در مدارس بسترمناسبي را براي مرتفع کردن اين نياز در دانش آموزان فراهم مي کند اما متأسفانه در هر دوره زماني، شاهد تغييرات کمي و کيفي اين درس با توجه به نگرش هاي متفاوت مؤلفان کتاب ها و برنامه ريزان درسي بوده ايم.


11 5 1390
  بررسي برنامه‌هاي كميسيون بازرسي اتحاديه‌هاي ناشران

نشست بررسي برنامه‌هاي كميسيون بازرسي اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، يكشنبه 9 مرداد برگزار شد. در اين نشست اقدامات اخير اين كميسيون در بازرسي از واحدهاي صنفي مرتبط بررسي شد.


11 5 1390
  رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران: دوره‌هاي صنعت نشر به بهره‌وري رسيدند

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران با اشاره به پايان بيست و سومين دوره آموزش كوتاه مدت صنعت نشر، گفت: افزودن يا كاهش برخي موضوع هاي آموزشي در اين دوره‌ها، موجب افزايش بهره‌وري فراگيران از دوره‌هاي آموزشي شده است.


11 5 1390
  ثبت‌نام دومين نمايشگاه كتاب دانش‌آموزي آغاز شد

انجمن فرهنگي ناشران کتاب کودک و نوجون با همکاري معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و چند سازمان و نهاد ديگر، دومين نمايشگاه دانش­آموزي كتاب و محصولات فرهنگي را در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري حجاب بر پا مي‌كند.


11 5 1390
  معرفي كتاب‌هاي مناسب نوجوانان در «شهرزاد 33‍»

ماهنامه تربيتي ـ آموزشي «شهرزاد» كه براي راهنمايي پدر و مادرها منتشر مي‌شود، در سي‌وسومين شماره خود، بخشي از مطالب را به معرفي كتاب‌هاي مناسب كودكان و نوجوانان اختصاص داده است.\


6 5 1390
  برگزاري يک کارگاه پژوهش عالي همراه با پژوهشگران نوجوان

دوشنبه سوم مرداد ماه کارگاه پژوهش با حضور پژوهشگران نوجوان در مجتمع آموزشي سعادت برگزار گرديد.در اين کارگاه پژوهشگران از ساعت 9 صبح تا 17 به انجام امور پژوهشي با موضوعاتي که خود از پيش تععين کرده بودند پرداختند.


2 5 1390
  تنها يک روز مانده به برگزاري کارگاه پژوهش!!!!!!!!!!!!

فردا سوم مردادماه روز برگزاري اولين کارگاه تمرين پژوهش هاي دانش آموزي است.ساعت کارگاه از 8 صبح تا 17 مي باشد و از ساعت 17 لغايت 18 مراسم اختتاميه و اهدا جوايز مي باشد.


27 4 1390
  قابل توجه پژوهشگران انتشارات شورا

قابل توجه نوجوانان پژوهشگر که در کارگاه سوم مرداد ماه ثبت نام کرده اند.اگر بسته پستي ما را دريافت نکرده ايد حتماً از طريق سايت مطالب را پيگيري فرماييد.


21 4 1390
  سوم مرداد ماه، زمان برپايي كارگاه پژوهش دانش‌آموزي

مسوولان انتشارات شورا، دوشنبه (سوم مرداد ماه) با همكاري مجتمع آموزشي سعادت، نخستين كارگاه يك روزه پژوهش دانش‌آموزي را برگزار خواهند كرد._


20 4 1390
  برنامه اولين کارگاه پژوهشي دانش آموزي انتشارات شورا اعلام شد


    برنامه اولين کارگاه پژوهش هاي دانش آموزي انتشارات شورا در تاريخ دوشنبه سوم مردادماه 1390 اعلام گرديد.همچنين عناوين پيشنهادي اساتيد به پژوهشگران نيز به شرح زير مي باشد که پژوهشگران بر اساس علايق خود مي توانند از موضوعات زير استفاده کرده و يا موضوع مورد علاقه خود را اعلام نمايند.


20 4 1390
  تاريخ برگزاري کارگاه پژوهش دوشنبه سوم مرداد ماه 1390

انتشارات شورا برگزار مي کند.

اولين کارگاه  يک روزه پژوهشي در تاريخ دوشنبه سوم مرداد ماه با همکاري مجتمع آموزشي سعادت در اين مجتمع برگزار مي گردد. َ


18 4 1390
  ناشران با مسايل مالياتي آشنا مي‌شوند

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از برپايي نشست عمومي ناشران با موضوع ماليات در روز يكشنبه 19 تير خبر داد. در اين نشست ناشران با روش‌هاي پرداخت ماليات آشنا مي‌شوند._


18 4 1390
  رايزني براي برپايي نمايشگاه كتاب كودك و نوجوان در شهرهاي مختلف

دبير انجمن فرهنگي ناشران كودك و نوجوان در گفت‌وگو با ايبنا از پيگيري‌هاي اين انجمن براي برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي كتاب كودك و نوجوان در شهرهاي مختلف كشور خبر داد. نخستين نمايشگاه تخصصي كتاب اروميه، با پنج‌هزار عنوان كتاب، هفته پاياني خرداد ماه برگزار شد._


18 4 1390
  ارايه راهكار براي مشكلات و موانع آتي صنعت نشر در شورا

نماينده انجمن ناشران كتاب‌هاي آموزشي در شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر با اشاره به اهداف متعالي اين شورا در آينده گفت:‌ برطرف كردن مشكلات موجود در صنعت نشر كشور و رفع موانع و معضلاتي كه ممكن است در آينده بر سر حوزه نشر قرار گيرد در اولويت برنامه‌هاي شورا قرار دارد....


6 4 1390
  پانزدهمين كارگاه ويرايش و درست‌نويسي برگزار مي‌شود

پانزدهمين دوره کارگاهي ويرايش و درست‌نويسي به همت انجمن ويراستاران حرفه‌اي از روز دوشنبه 13تير برگزار مي‌شود.


3 3 1390
  رييس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران بر ضرورت استمرار كارگاه‌هاي آموزش نشر تاكيد كرد

رييس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، عصر روز گذشته (دوشنبه 2 خرداد) در مراسم افتتاح بيست و سومين دوره آموزش كوتاه مدت صنعت نشر گفت: برپايي دوره‌هاي آموزش كوتاه مدت صنعت نشر حركت ارزشمندي در حوزه نشر كتاب است كه استمرار آن را به فال نيك مي‌گيريم.


12 3 1390
  نيازسنجي، گام نخست هر ناشر

مديرمسوول انتشارات «شورا» با تاكيد بر لزوم بازارسنجي پيش از توليد كتاب، گفت: اگر كار انتشاراتي را يك فعاليت فرهنگي ـ اقتصادي در نظر بگيريم و براي آن نقطه شروعي قائل باشيم، انتخاب اثر، نوع و زمان توليد كتاب، نقطه آغاز حركت است.


1 3 1390
   ثبت‌نام از 100 دانش‌آموز مشتاق پژوهش در نمايشگاه تهران توسط انتشارات شورا انجام شد

مديرمسوول انتشارات شورا از ثبت‌نام 100 دانش‌آموز براي شركت در كلاس‌هاي آموزش پژوهش خبر داد و گفت: اين انتشارات با هدف تعميم پژوهش در ميان دانش‌آموزان در نمايشگاه كتاب تهران از علاقه‌مندان به اين حوزه ثبت‌نام كرد. اين كلاس‌ها تابستان سال جاري برگزار خواهند شد.


11 11 1389
  11 بهمن، آخرين فرصت ثبت‌نام حضور در نمايشگاه‌هاي پاريس و بولونيا

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران گفت‌:‌ ناشران علاقه‌مند حضور در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي كتاب پاريس و بولونيا تا شنبه 11 بهمن ماه فرصت دارند براي حضور در اين دو نمايشگاه ثبت‌نام كنند.


11 11 1389
  بررسي نقش ناشر در توليد و انتشار كتاب

ششمين نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر صبح امروز (دوشنبه، چهارم بهمن ماه) با حضور نويسندگان قانون حمايت از مالكيت فكري و جمعي از نمايندگان تشكل‌هاي مختلف نشر در دفتر مطالعات حقوقي برگزار شد. بررسي نقش ناشر در روند توليد، انتشار و توزيع كتاب، برخي از مباحث مطروح شده در اين نشست بود.


11 11 1389
  مراجعه 1800ناشر براي ثبت‌نام در بيست‌وچهارمين نمايشگاه كتاب تهران

1800 ناشر براي ثبت‌نام در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران به محل‌هاي تعيين شده به‌صورت حضوري مراجعه و فرم ثبت نام دريافت كرده اند.


3 11 1389
  آموزش از راه دور براي كتابفروشان تهراني

رييس كميسيون آموزش اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از تدوين سرفصل‌هاي جزوات آموزش از راه دور براي كتابفروشان خبر داد. به گفته وي، اين شيوه تدريس براي كتابفروشان كه فقط يك شيفت كاري دارند، كاربردي است.


12 2 1390
  تشکيل ستاد خبري در بخش کودک و نوجوان نمايشگاه

انجمن فرهنگي ناشران کتاب کودک و نوجوان، مجري بخش کودک و نوجوان بيست و چهارمين نمايشگاه کتاب تهران، در نظر دارد با تشکيل ستاد خبري در بخش کودک و نوجوان نمايشگاه، اخبار و رويدادهاي اين بخش را با همکاري خبرنگاران به طور مستقيم انعکاس دهد.\


11 2 1390
  ثبت‌نام دوره‌هاي كوتاه مدت صنعت نشر در نمايشگاه كتاب تهران

ثبت‌نام بيست و چهارمين دوره آموزش كوتاه مدت صنعت نشر، همزمان با بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در غرفه اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران انجام مي‌شود.\


10 12 1389
  فروش اينترنتي، دسترسي به كتاب را آسان مي‌كند

يس شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر با بيان اين كه سطح تماس مردم با كتاب بايد افزايش يابد، گفت: فراهم‌ كردن زيرساخت‌هاي لازم براي فروش اينترنتي كتاب در قالب وام‌هاي بلند مدت و كم‌بهره به افراد متخصص، مي‌تواند در افزايش ويترين كتابفروشي‌ها موثر باشد./


9 10 1389
  بيست و دومين دوره آموزش صنعت نشر كليد مي‌خورد

بيست و دومين دوره آموزش كوتاه مدت صنعت نشر، شنبه،يازدهم دي ماه، با حضور 30 نفر از كارآموزان صنعت نشر آغاز مي‌شود.


3 11 1389
  ثبات قيمت در بازار كاغذ

بهاي كاغذ در 10 روز گذشته ثابت بوده است و اكنون هر بند كاغذ تحرير 70 در 100 گرمي با بهاي 32 هزار و 500 تومان خريد و فروش مي‌شود.


12 2 1390
  كتابچه لايحه حمايت از قانون مالكيت فكري در غرفه اتحاديه ناشران

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از انتشار و توزيع كتابچه لايحه حمايت از قانون مالكيت فكري در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران خبر داد و گفت: اين اقدام با هدف اطلاع‌رساني گسترده مواد و تبصره‌هاي قانوني اين لايحه انجام مي‌شود.\


12 2 1390
  گشايش نمايشگاه کتاب تهران، بيست‌وچهارمين آغاز

بيست‌و‌چهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران سه‌شنبه با حضور دکتر محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهوري اسلامي ايران، در محل مصلاي امام خميني (ره) گشايش مي‌يابد. نمايشگاه كتاب از صبح چهارشنبه 14 ارديبهشت، علاقه‌مندان به کتاب و کتابخواني را پذيرايي مي‌کند و 24 ارديبهشت نيز به کار خود پايان خواهد داد./


11 2 1390
  اعلام برنامه‌هاي انتشارات شورا در نمايشگاه كتاب

انتشارات شورا با هدف ترويج فرهنگ تحقيق و پژوهش در ميان دانش‌آموزان، علاوه بر ارايه آثار مكتوب در بيست ‌و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، برنامه‌ها و نشست‌هاي ويژه‌اي را در حوزه پژوهش دانش‌آموزي برگزار خواهد كرد.


11 2 1390
  24نمايشگاه بين المللي کتاب تهران

در 24 نمايشگاه بين المللي کتاب تهران در تاريخ 14 تا 24 ارذيبهشت ماه منتظر شما خواهيم بود.


14 1 1390
  دستور وزير نيرو براي تامين برق ويژه نمايشگاه كتاب تهران

حميد قبادي، معاون اجرايي بيست و چهارمين نمايشگاه كتاب تهران،‌ از نامه وزير نيرو به شركت توانير براي تامين برق ويژه نمايشگاه كتاب تهران خبر داد. بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران 14 تا 24 ارديبهشت ماه سال آينده در مصلاي امام خميني(ره) برگزار خواهد شد./


7 12 1389
  شنبه، دهمين نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف نشر

دهمين نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر با موضوع بررسي برخي از كاستي‌ها و كمبودهاي لايحه حمايت از قانون مالكيت فكري، صبح روز شنبه (هفتم اسفند ماه) برگزار مي‌شود.


7 12 1389
  خريد 800 ميليون توماني وزارت ارشاد از نمايشگاه كتاب كودك

عضو انجمن فرهنگي ناشران كودك و نوجوان از خريد 800 ميليون توماني هيات خريد كتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از سومين نمايشگاه كتاب كودك و نوجوان خبر داد. اين نمايشگاه ديشب (6 اسفند) پس از 10 روز فعاليت به كار خود پايان داد.


28 11 1389
  نشست مشترك ناشران و مسوولان اداره دارايي برگزار مي‌شود

مسوول ستاد ناشران دانشگاهي بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب گفت: يكي از برنامه‌هاي جنبي در حاشيه برپايي نمايشگاه كتاب،‌ برپايي نشست مشترك ناشران و مسوولان اداره دارايي درباره پرداخت ماليات‌هاي ناشران خواهد بود./


28 11 1389
  مقواي 1200 توماني در بازار تهران

رييس اتحاديه كاغذ و مقواي تهران با اشاره به گراني بهاي مقواي وارداتي به كشور گفت: اكنون مقواهاي اژدها، ببري، گلاسه و ... هر كيلو به مبلغ 1200 تومان در بازار خريد و فروش مي‌شود


19 11 1389
  امروز؛ انتخابات انجمن فرهنگي ناشران بين‌الملل

چهارمين دوره انتخابات هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران بين‌الملل ايرانيان، عصر امروز (سه‌شنبه، 19 بهمن ماه) در دفتر اين انجمن برگزار خواهد شد.


19 11 1389
  چگونگي دريافت خسارت ناشر از پديدآورنده

حق فسخ و جبران خسارت براي ناشر در ماده 72 لايحه حمايت از حقوق مالكيت ادبي و هنري در هشتمين نشست شوراي حمايت از حقوق تاليف و نشر تصويب شد. بر اساس اين حق، اگر پديدآورنده كتاب، مقدمات لازم را براي تكثير و پخش اثر فراهم نكند، ناشر مجاز به فسخ يا دريافت خسارت از وي است.


30 10 1389
  تمديد مهلت ثبت‌نام حضور ناشران ايراني در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي

فرصت ناشران براي حضور در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي كتاب بولونيا، لندن و پاريس تا 15 دي ماه تمديد ‌شد. پبش از اين هفتم مهر ماه آخرين فرصت ثبت‌نام اعلام شده بود.


9 10 1389
  راهكارهاي پرورش قوه خلاقيت دانش‌آموزان

كتاب «ادبيات كودكان و نوجوانان» اثر مشترك حسين قاسم‌پور مقدم و دكتر فريدون اكبري تجديد چاپ شد. اين كتاب راهكارهايي را براي پويايي خلاقيت ذهني دانش‌آموزان ارايه مي‌دهد.


6 10 1389
  تمرين پژوهش در قاب كتاب ماندگار مي‌شود

نخستين جلد كتاب «كار و تمرين پژوهش» براي دانش‌آموزان مقطع اول راهنمايي تاليف شد. در اين كتاب ايده‌ها، راهبردها و روش‌هاي اجراي فعاليت پژوهشي مكتوب شده‌اند.


6 10 1389
  دومين نشست انجمن ناشران كتاب‌هاي كمك‌ آموزشي

دومين نشست همفكري انجمن ناشران كتاب‌هاي كمك‌آموزشي و متوليان برگزاري طرح سامان‌بخشي كتاب‌هاي كمك آموزشي، سه‌شنبه 14 دي ماه، در اين انجمن برگزار مي‌شود.


4 10 1389
  آغاز ثبت نام از ناشران براي حضور در نمايشگاه 24

معاون امور فرهنگي و رييس بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران گفت: با اعلام فراخوان و شرايط و نحوه حضور از طريق سايت نمايشگاه و جرايد، ثبت نام از ناشران براي حضور در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران از ماه آينده آغاز خواهد شد.


4 11 1389
  اقدام مهم انجمن فرهنگي ناشران بين الملل ايرانيان براي رعايت کپي رايت در ايران

آقاي احد رضايي، مديرعامل انجمن فرهنگي ناشران بين المللي ايرانيان با ارسال نامه اي به انجمن فرهنگي ناشران  دانشگاهي كه رونوشت آن نيز خطاب به آقايان محمود آموزگار و حسيني نيك است، فرصتي را براي ناشران ايراني فراهم كرد تا با رعايت قانون كپي رايت نسبت به ترجمه و توزيع كتابهاي خارجي اقدام كنند


30 9 1389
  انجمن ناشران كتاب‌هاي كمك آموزشي و برگزاري يك نشست

نشست همفكري انجمن ناشران كتاب‌هاي كمك‌آموزشي و متوليان برگزاري طرح سامان‌بخشي كتاب‌هاي كمك آموزشي، سه‌شنبه   (30 آذر ماه) در اين انجمن برگزار مي‌شود.


15 9 1389
  عرضه كتاب‌هاي آموزشي با مهر استاندارد آموزش و پرورش

دبير كل شوراي عالي آموزش و پرورش از بررسي كتاب‌هاي آموزشي دانش‌آموزان توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي خبر داد و گفت: در آينده آثاري اجازه ورود به آموزشگاه‌ها را خواهند داشت كه مهر استاندارد اين سازمان را دريافت كرده باشند.


30 9 1389
  زمينه عرضه كتاب‌هاي ايراني در فرانسه فراهم مي‌شود

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از تعامل و رايزني با اتحاديه ناشران و كتابفروشان كشور فرانسه در سفر اخير به اين كشور خبر داد و گفت: قرار است بر اساس اين تعاملات، در آينده‌اي نزديك زمينه نمايش، فروش و ترجمه كتاب‌هاي فارسي به زبان فرانسه بسترسازي خواهد شد.


8 8 1389
  دومين کارگاه تخصصي نشر در آبان ماه برگزار مي شود.

رئيس کميسيون آموزش اتحاديه ناشران وکتابفروشان تهران از برگزاري دومين کارگاه تخصصي نشر با موضوع "مديريت موسسه انتشاراتي مدرن" در تهران خبر داد و گفت: ‌اين کارگاه در روزهاي 9 تا 11 آبان ماه با حضور استاداني از کشور آلمان برگزار مي‌شود.


23 6 1389
  معرفي کتاب هاي انتشارات شورا در خبرگزاري کتاب ايران

معرفي مجموعه چند جلدي کتاب مربي در سايت خبرگزاري کتاب ايران


28 9 1389
  مانع حضور كتاب‌هاي آموزشي غير استاندارد در مدارس مي‌شويم.

معاون وزير آموزش و پرورش و رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي گفت: در صورت عدم وجود استانداردهاي لازم در كتاب‌هاي آموزشي و كمك آموزشي، مانع حضور آن‌ها در مدارس مي‌شويم و به‌يقين آنها را جزء كتاب‌‌هاي غيرمفيد معرفي خواهيم كرد.


6 6 1389
  فهرست کتاب هاي مناسب و مرتبط با برنامه درسي

بدين وسيله با کمال خوش وقتي به استحضار مي رساند که در دوره ي اخير بررسي کتاب هاي آموزشي رشد (کتاب هاي سال 1388)، تعداد سه (3) عنوان از کتاب هاي آموزشي انتشارات شورا ،توسط داوران و کارشناسان دبيرخانه ي طرح سامان بخشي کتاب هاي آموزشي رشد،مناسب و مرتبط با برنامه درسي شناخته شده است.


30 8 1389
  نخستين گروه از «کتاب‌هاي آموزشي مناسب» سال 89 معرفي شدند.

دبيرخانه‌ طرح سامان‌بخشي کتاب‌هاي آموزشي، نخستين گروه از کتاب‌هاي‌ آموزشي مناسب دوره‌ها‌ي ابتدايي، راهنمايي و آموزش و پرورش استثنايي را اعلام کرد.


24 8 1389
  برگزاري جشن «اهداي كتاب»

رييس اداره فرهنگي اداره كل امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش از برگزاري جشن «اهداي كتاب» به كتابخانه‌هاي مدارس سراسر كشور خبر داد و گفت: جشن اهداي كتاب با هدف ترويج فرهنگ كتابخواني، از جمله برنامه‌هاي ويژه وزارت آموزش و پرورش در هفته كتاب به شمار مي‌رود.


16 9 1389
  «حل‌المسائل‌ها»؛ فرصت يا تهديد؟

دفتر انتشارات كمك‌آموزشي(رشد) نخستين ميزگرد علمي ـ كاربردي هشتمين جشنواره‌ي كتاب‌هاي آموزشي را با عنوان «حل‌المسائل‌ها؛ فرصت يا تهديد» برگزار كرد كه در اين نشست تعدادي از ناشران آموزشي نيز حضور داشتند و با كارشناسان آموزشي به گفت‌و‌گو پرداختند.


26 5 1389
  وزير آموزش و پرورش تاكيد كرد: تغيير محتواي كتاب‌هاي درسي در راستاي دانش‌آموزمحوري

وزير آموزش و پرورش در نخستين جلسه بيست و هفتمين اجلاس رؤساي آموزش و پرورش مناطق كشور از چاپ جديد كتاب‌هاي درسي خبر داد و گفت: تجديدنظر در محتواي كتاب‌هاي درسي سال‌هاي اول و ششم ابتدايي از سياست‌هاي چندگانه وزارت آموزش و پرورش در راستاي تحول بنيادين به شمار مي‌آيند.

 انتشارات شورا از ابتداي سال 1370 فعاليت خود را آغاز نمود. چاپ و انتشار كتاب هاي كودكان و نوجوانان به عنوان فعاليت اصلي اين انتشارات در نظر گرفته شد و بدين ترتيب اولين كتاب هاي انتشار يافته در حوزه پيش از دبستاني براي كودكان و مربيان اين دوره بود. سپس براي انتشار كتاب در حوزه‌هاي علمي و ادبيات كودكان و نوجوانان گام هايي برداشته شد.

عضویت در خبرنامه
محصولات محبوب بایگانی